قبل از ازدواج نوع مزاج خود و همسر آینده تان را بشناسید

قبل از ازدواج نوع مزاج خود و همسر آینده تان را بشناسید

به گزارش سراج24، ‌بر خلاف تصور برخی افراد، نوع مزاج و شناخت آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و در جنبه‌های مختلف زندگی انسان تأثیرگذار است.

از آنجا که نوع مزاج، بر جنبه‌های مختلف زندگی زناشویی نیز تأثیر به سزایی داشته و حتی ریشه برخی مشکلات در زندگی زناشویی به این مسأله بازمی گردد، در اینجا تأثیر مزاج بر زندگی زناشویی، مشکلات عدم شناخت مزاج و هم چنین موروثی بودن یا نبودن آن، تحلیل می‌شود.

همانطور که می دانیم، مزاج بر بسیاری از جنبه‌های زندگی افراد، ازجمله، تحصیلات، انتخاب شغل و.. تأثیرگذار است، بنابراین موضوع ازدواج نیز از این قاعده مستثنی نیست.

قبل از ازدواج نوع مزاج خود و همسر آینده تان را بشناسید

فردی که مزاج سرد دارد، معمولاً روحیه آرام داشته و در مواجه با مشکلات و مسائل مختلف در زندگی، عجولانه برخورد نمی‌کند، بنابراین در صورتی که چنین فردی، با کسی ازدواج کند که طبع گرم داشته و در مواجه با مشکلات، به یکباره عصبی شده و به اصطلاح "از کوره در می‌رود" طبیعتاً این زوج در زندگی با مشکلاتی رو برو می‌شوند، بنابراین، موکدا توصیه می‌شود که قبل از ازدواج نوع مزاج زن و مرد بررسی شود تا فرد نسبت به واکنش و رفتار طرف مقابل در جنبه‌های مختلف زندگی آشنایی پیدا کرده و در واقع در زندگی آینده او را درک کند.

آیا نوع مزاج بر زندگی زناشویی تأثیر دارد؟

برخی افراد تفاوت مزاجی بسیاری دارند و در واقع دو سوی یک تیغ قرار می‌گیرند، چنین اشخاصی در صورتی که بخواهند با یکدیگر ازدواج کنند، قطعاً باید قبل از ازدواج در این رابطه از متخصص، مشورت بگیرند تا از راهکارهایی که می‌توان به کمک آن به تعادل مزاج رسید، آشنا شوند.

شاید دلیل خشم زود هنگام همسرتان، نوع مزاج او باشد

در صورتی که زوجین نسبت به مزاج طرف مقابل، و به تبع آن با روحیات و خلق و خوی ا، آگاه باشند، در برخی از جنبه‌های زندگی، عکس العمل بهتری نسبت به رفتار طرف مقابل نشان می‌دهند، به طور مثال شخصی که می‌داند همسر او به دلیل مزاج گرمی که دارد نسبت به یک مسأله، به سرعت عصبی شده و پس از مدت کوتاهی خشم او فروکش می‌کند، قطعاً درک رفتار همسرش برای او آسان‌تر می‌شود.

معمولاً افرادی که مزاج گرمی دارند، تمایلات جنسی بیشتری نیز دارند؛ البته میزان اعتماد به نفس، اضطراب و استرس محیطی و… در شدت و ضعف مزاج تأثیرگذار است.

مزاج یک انسان از زمان شکل گیری نطفه، ایجاد می‌شود؛ به همین دلیل، دین مبین اسلام شرایط و آداب خاصی را برای بچه دار شدن یک زوج در نظر گرفته و نسبت به رعایت این آداب تاکید کرده است.

رعایت برخی شرایط قبل از اقدام به بچه دار شدن، بر نوع مزاج فرزند تأثیرگذار است

در اسلام سفارش شده است، هنگامی که یک زوج نسبت به بچه دار شدن اقدام می‌کنند، شرایط خاصی را باید رعایت کنند، چراکه رعایت این آداب در روحیات فرزند آنان بسیار تأثیر دارد؛ برای مثال گفته شده در این زمان خاص، زوجین باید در شرایط روحی کاملاً آرام و به دور از خشم و اضطراب باشند، در سفر یا شرایط خستگی یا مریضی نباشند و هم چنین نسبت به تغذیه خود قبل از اقدام به بچه دار شدن دقت کنند.

رعایت شرایط مذکور و دیگر آدابی که در این رابطه ذکر شده است، درصد زیادی در شکل گیری خلق و خو و طبع فرزند تأثیر دارد؛ البته در دوران بارداری، نوزادی و کودکی نیز، شرایط عاطفی، نوع تغذیه و… در نوع مزاج، طبع و روحیات فرزند مؤثر خواهد بود.

آیا نوع مزاج بر زندگی زناشویی تأثیر دارد؟

به تعداد انسان‌ها، طبع‌های مختلف وجود دارد

گاهی دو شخص متفاوت یک طبع مشابه، مثلاً صفراوی (گرم و خشک) دارند اما یکی از این دو، در مقایسه با دیگری میزان گرم و خشک بودن طبع او بسیار بیشتر است که معمولاً چنین اختلافی به سبب تفاوت در شرایط خانوادگی، نوع تغذیه، شرایط روحی و… است.

در صورتی که افراد مزاج خود را بشناسند، می‌توانند از بسیاری از مسائل و مشکلات در زندگی، پیشگیری کنند، این مسأله تا جایی اهمیت دارد که گاهی انتخاب رنگ لباس، رنگ آمیزی محیطی که فرد در آن قرار گرفته (محیط کار یا منزل) نیز در نوع واکنش او مؤثر است.

آیا نوع مزاج بر زندگی زناشویی تأثیر دارد؟

برای مثال افرادی که طبع بسیار گرمی دارند، باید از قرار گرفتن در معرض بوی تند عطر، رنگ‌های گرم مثل قرمز، زرد و … خودداری کنند، چراکه ممکن است تحت تأثیر چنین رنگ‌هایی، به سرعت عصبانی شوند، در مقابل افرادی که مزاج سرد دارند بهتر است از رنگ‌های ملایم یا سرد، غذاهای سرد و… که متناسب با مزاج آنها نیست، دوری کنند.

از آنچه که ذکر شد، مشخص می‌شود که تأثیر به سزای این مسأله در جنبه‌های گوناگون زندگی اشخاص، نشان دهنده اهمیت نوع مزاج انسان است؛ بنابراین بهتر است که افراد با توجه به شاخص‌هایی که جهت تشخیص نوع مزاج در گزارش قبل بیان شد و یا مراجعه به پزشک متخصص، نسبت به نوع مزاج خود آگاهی پیدا کنند تا علاوه بر رفع بسیاری از مشکلاتی که به این مسأله مرتبط است، از بسیاری از مسائل گوناگون در آینده نیز پیشگیری کنند.
 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ازدواج های لاکچری، پر زرق و برق اما پوچ

آیا حضرت علی‌اکبر(ع) همسر و فرزند داشت؟

افکاری که زندگی مشترک را نابود می کند

0 نظر

ارسال نظر

capcha