افول برتری نظامی آمریکا در جهان

افول  برتری نظامی آمریکا در جهان

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه خبری کنگره هیل، «کمیسیون راهبرد دفاع ملی» کنگره آمریکا اخیراً طی یک گزارش رسمی اعلام کرده که برتری نظامی این کشور در برابر دیگر ابرقدرت‌های نظامی جهان به‌ویژه روسیه و چین به میزان قابل‌توجهی کاهش یافته است.

کمیسیون راهبرد دفاع ملی کنگره آمریکا که هر دو جناح سیاسی غالب آمریکا نمایندگانی در آن دارند، در گزارش خود با اعلام اینکه در چند دهه اخیر هیچ‌گاه امنیت و رفاه آمریکایی‌ها تا این اندازه در معرض تهدید نبوده، هشدار داده است: «اگر در اسرع وقت اقدامی برای بهبود شرایط صورت نگیرد، اوضاع وخیم‌تر خواهد شد و عبور از بحران مدت بیشتری به طول خواهد انجامید».

بر اساس گزارش کمیسیون راهبرد دفاع ملی کنگره آمریکا، وزارت دفاع این کشور از زمان حملات 11 سپتامبر تاکنون بودجه کافی و به‌موقع برای پشتیبانی عملیات‌ها، حفظ آمادگی و مدرن‌سازی نیروهای نظامی دریافت نکرده و این مشکل باعث شده است که پنتاگون چاره‌ای جز به تعویق انداختن مکرر مدرن‌سازی نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا نداشته باشد.

از سوی دیگر در سال‌های اخیر چین و روسیه مدرن‌سازی نیروها و سلاح‌های خود اعم از هسته‌ای یا متعارف را با جدیت دنبال کرده و گام‌های بزرگی را در راه توسعه قابلیت‌های دفاعی خود برداشته‌اند. اعضای کمیسیون راهبرد دفاع ملی آمریکا در گزارش خود مدعی شده‌اند که این دو کشور به‌تازگی فعالیت‌های نظامی خود علیه آمریکا و متحدانش را به‌ویژه در حوزه‌های فضایی و سایبری شدت بخشیده‌اند و همچنین سعی دارند با اتخاذ راهبرد جنگ نامتقارن اقتصادی، اطلاعاتی و حقوقی بر آمریکا غلبه کنند.

چین و روسیه تلاش می‌کنند تا با استفاده از نقاط ضعف آمریکا، جایگاهی که این کشور برای خود در نظام بین‌المللی تعریف کرده است را تضعیف کنند و به اعتراف کمیسیون راهبرد دفاع ملی آمریکا، واشنگتن هنوز نتوانسته است در برابر تحرکات این دو رقیب قدرتمند واکنش جدی از خود نشان دهد. آمریکا در بسیاری از حوزه‌های دفاعی برتری خود در برابر روسیه و چین را از دست داده و یا حداقل شاهد کاهش این برتری بوده است. توازن قدرت در مناطق راهبردی و حساسی مانند اروپای شرقی و نیز غرب اقیانوس آرام عملاً به نفع روسیه و چین تغییر کرده و خطر بروز درگیری در این مناطق افزایش یافته است.

چنان‌که در گزارش کمیسیون راهبرد دفاع ملی آمریکا تصریح شده است، برتری نظامی آمریکا در برابر روسیه و چین یک‌شبه از دست نرفته است و احیای این برتری نیز حتی در صورت اتخاذ تمهیدات لازم از سوی کاخ سفید و کنگره دست کم به یک دهه زمان نیاز خواهد داشت. البته با توجه به اختلافات روزافزون دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان بر سر بودجه دفاعی، بعید به نظر می‌رسد که آنها در آینده‌ای نزدیک برای ترمیم نیروها و تجهیزات نظامی فرسوده کشورشان به اجماع دست یابند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خطاب به آمریکا: به خشونت و "نژادپرستی ساختاری" پایان دهید

مرگ بیش از ۷۰ کودک در ۱۰ حمله هوایی آمریکا در افغانستان

کشته شدن حداقل 11 نفر در جریان اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا

0 نظر

ارسال نظر

capcha