کارآفرینان نیازمند استقلال در عملکرد

کارآفرینان نیازمند استقلال در عملکرد

به گزارش سراج24، مجتبی دستی، کارآفرین نمونه کشوری، با اشاره به چهلمین جشن پیروزی انقلاب اسلامی و پشتکار نسل متولد شده در این انقلاب اظهار کرد: در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران، کارآفرینان جوان دهه شصتی  همان سربازانی هستند که امام راحل(ره) خطاب به مردم فرمودند: (سربازان من هم اکنون در گهواره هستند). در واقع تفکر ایشان مبنی بر آینده‌سازی جوانان متولد سال‌های ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی بود، معتقدم پشتکار، صبر و استقامت از عوامل اصلی در به پایان رساندن کار و موفقیت و رسیدن به هدف است.

وی افزود: همه ما در زندگی اهدافی داریم. صرفنظر از توانمندی‌ها و استعدادهایمان خواسته‌هایی در زندگی داریم که برای رسیدن به آن در تلاش هستیم. مسیر رسیدن به این اهداف همیشه هموار نیست و همه لزوما ثبات و پشتکار لازم برای تحمل مشکلات در راه اهدافشان را ندارند.

دستی تأکید کرد: مسیر‌های دوراهی بسیاری در راه رسیدن به هدف پیش روی ماست. یک راه دست کشیدن از راه است که ناشی از ناامیدی و خستگی و راه دیگر تغییر مسیر به سمت هدف جدید است. انقلاب اسلامی هر چند با فراز و نشیب‌های فراوان آرامش فکری زیادی را برای انتخاب راه اول پیش روی دانشجویان ایرانی قرار داده است.

این کار آفرین نمونه با اشاره به تحریم‌های پیاپی سال‌های پس از انقلاب اسلامی گفت: با توجه به تمام محدودیت‌ها هرگاه برای پیشرفت در زمینه‌های مختلف عزممان را جزم کرده‌ایم موفق شدیم، بهتر نیست شکست را مقدمه پیروزی بدانیم؟ موفقیت مجموعه‌ای از شکست‌هاست.

انقلاب اسلامی؛ الگوی واقعی پیشرفت جوانان

وی افزود: رسیدن به موفقیت قطعا به تلاش و سختی نیاز دارد، اما وجود حکومت‌ها بی تأثیر نبوده است، در این بین انقلاب اسلامی توانست الگو و سرمشق خوبی برای جوانان و کارآفرینان تلقی شود. پیروزی انقلاب اسلامی حاصل تلاش‌ها و مجاهدت‌های بسیاری از کسانی است که تمام وقت زندگی و سرمایه خود را صرف به ثمر نشاندن این حرکت عظیم کرده‌اند.

ترسیم هدف

این کارفرین نمونه بیان کرد: برای دستیابی به اهداف، داشتن یک نقشه‌راه دقیق و قابل اجرا الزامی است. در این نقشه‌راه، همه موانع احتمالی، سختی‌ها و پیچیدگی‌های مسیر را باید ببینیم تا فردا غافلگیر نشویم. کارآفرینان کشور برای  استحکام این نظام که سرمایه عظیمی در بین تمام کشور‌های خاورمیانه و جهان است، تلاش کرده و با انواع فشار‌های تحریمی و داخلی مقابله می‌کنند.

دستی گفت: روحیه کار تیمی، تمرکز بر روی هدف، نظم بخشیدن به امور، از بین بردن زمان‌های بیهوده، کاستن از تفریحات روزمره، نادیده گرفتن اهداف مالی، به‌روز کردن اطلاعات فنی مورد نیاز و در نهایت اینکه تمام ذهن و حواس باید اول در اختیار ثمربخشیدن نظام و نیاز جامعه باشد سپس تفکرات و اهداف شخص از دلایل موفقیت برخی از تیم‌های جوان کارآفرین است.

وی اصلی‌ترین مقوله موفقیت خود را همدلی و اعتماد بین طرفین یک تیم اقتصادی دانست و گفت: داشتن چنین خصلتی مستلزم اخلاق و رفتار نیکوست. یادمان نرود که همدلی بین مردم در پیروزی انقلاب و همچنین ۸ سال جنگ تحمیلی تمام عیار با ابرقدرت‌های دنیا بود که یک ملت را پیروز کرد.

دستی با اشاره به رشد قابل توجه شرکت‌های دانش بنیان پس از انقلاب اسلامی گفت: ما در شروع فعالیت مشوق اصلی یا راهنمای مطمئنی در این زمینه نداشتیم. در ابتدا احساس می‌کردیم که کمک نهاد‌های دولتی بسیار می‌تواند کمک حال ما باشد. اما با توکل به خدا و کار و زحمت شبانه روزی با اندک سرمایه اولیه این امر محقق شد و تا امروز به خوبی توانسته‌ایم سهم خوبی در بازار داخلی به خود اختصاص دهیم و موضوع جالب‌تر اینکه هیچگاه بابت محصولاتمان بازاریابی خاصی انجام نداده‌ایم، بلکه مصرف کننده از طریق مشاهده محصول و عملکرد آن برای خرید اطمینان کرده است.

رشد قابل توجه فناوری سیستم‌های حمل و نقل کشور  پس از انقلاب اسلامی

وی گفت: امروزه با توجه به رشد سیستم‌های حمل و نقل و کنترل تردد در سراسر دنیا، ایران در بین  کشور‌های منطقه از لحاظ تولید انواع دستگاه‌های امنیتی جایگاه خوبی کسب کرده است. تولیدات در بخش‌های طراحی، ساخت، نصب و تعمیر و نگهداری انواع گیت تردد شامل: گیت کنترل تردد شیشه ای، گیت کنترل تردد میله ای، گیت کنترل تردد باله‌ای، گیت کنترل تردد امنیتی قرائتگر کارت، بارکد، اثر انگشت نرم افزار کنترل تردد به‌صورت تحقیقاتی گام برداشته شده است.

جایگاهی که شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران است

این کارآفرین به مشکلات پیش روی کارآفرینان اشاره کرده و گفت: عوامل مهمی  از جمله تسهیل در صدور مجوزهای لازم از سمت دولت به صورت عملیاتی و واقعی، حذف قوانین دست و پا گیر که موجب اتلاف وقت در آغاز کسب و کار می‌شود، تهیه و ایجاد یک دپارتمان جامع شامل بانک اطلاعاتی برای پاسخگویی سریع به کارآفرینان در بهبود فضای کسب و کار تأثیر گذارند.

وی افزود: هدایت طرح هدفمند سازی یارانه‌ها به سمت تولید به‌صورت واقعی یکی دیگر از عوامل مهم است. سیستم‌های بالادستی باید الزام کنند، سیاست‌های مالی و پولی با سیاست‌های بازار کار هماهنگ باشند.

دستی اضافه کرد: یکی از موفقیت‌های بزرگ کشورها در مسیر بهبود فضای کسب و کار؛ خوشه سازی، شبکه سازی و برندسازی است. فراهم آوردن زمینه این فعالیت‌ها گام بلندی در تحقق این آرمان خواهد بود.

 به سمت کوچک‌سازی دولت برویم

دستی با اشاره به اعطای استقلال به کارآفرینان گفت: سال‌هاست از کوچک‌سازی دولت و عدم مداخلات نهادهای دولتی، حکومتی و نظامی در مناقصات کشوری سخن گفته شده است. این کوچک‌سازی به مفهوم کوچک شدن بدنه دولت و کاهش کّمیت آن نیست، بلکه کوچک‌سازی منطقی را شامل می‌شود که با انجام وظایف حاکمیتی بتواند در عرصه‌های گوناگون، گام‌های مؤثری بردارد. دخالت‌های متنوع دولت در این زمینه باعث آسیب‌ها و دلزدگی‌های بسیاری شده است. دولت توانمند قادر به حل بسیاری از مشکلات خواهد بود.

وی الزام دولت به عملیاتی کردن سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و افزایش سهم و نقش بخش خصوصی واقعی در اقتصاد کشور را یکی دیگر از عوامل بهبود فضای کسب و کار دانست و گفت: سیاست‌های کلی اصل ۴۴، قانونی است که روند خصوصی سازی را تسریع خواهد بخشید، ولی عدم اجرای صحیح آن باعث ایجاد بنگاه‌هایی با خصوصیت دو گانه دولتی– خصوصی شده است؛ که عملاً ضربه‌های بزرگی را بر فضای کسب وکار و همچنین بنگاه‌های این چنینی وارد کرده است.
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

شفر: امروز قراردادم را امضا می‌کنم

شفر ژنرال آلمانی

قلم قرمز شفر روی نام 20 مهاجم خارجی!

0 نظر

ارسال نظر

capcha