آزمایش و ساخت موشک‌های بالستیک توسط عربستان

آزمایش و ساخت موشک‌های بالستیک توسط عربستان

به گزارش سراج24، به نقل از آسوشیتدپرس، تصاویر ماهواره‌ای از یک پایگاه نظامی در عربستان نشان می‌دهد این کشور احتمالا به دنبال برنامه موشکی است.

به نوشته این خبرگزاری آمریکایی، عکس‌های ماهواره‌ای و نظرات کارشناسان نشان می‌دهد عربستان در حال تست و ساخت موشک‌های بالستیک است.

مساله دیگری که این گمانه زنی ها را تقویت می کند، اظهارات سال گذشته محمد بن سلمان ولیعهد سعودی است که گفته بود "عربستان سعودی برای توسعه تسلیحات هسته ای هیچ ابایی نخواهد داشت، اگر ایران چنین کاری را انجام دهد."

مقام های ریاض و سفارت سعودی در واشنگتن حاضر به اظهار نظر در این خصوص نشده اند. داشتن چنین برنامه ای می تواند موجب تنش بیشتر در روابط ریاض با واشنگتن شود، آن هم در شرایطی که روابط دو کشور تحت تاثیر قتل جمال خاشقجی و تجاوز ائتلاف سعودی به یمن متشنج شده است.

جفری لوییس کارشناس موشک در موسسه تحقیقات بین المللی میدلبوری در این باره گفت: سرمایه گذاری سنگین در موشک غالبا همراه با توسعه و تولید تسلیحات هسته ای است.

این تصاویر که نخستین بار توسط واشنگتن پست منتشر شده، متمرکز بر یک پایگاه نظامی در نزدیکی شهر الدوامی در 230 کیلومتری غرب ریاض است. هفته نامه نظامی "جینز دیفنس" نخستین بار در سال 2013 میلادی این پایگاه نظامی را شناسایی و معرفی کرده و فاش نموده بود که در این پایگاه موشک های بالستیکی که ریاض از چین خریداری کرده، مستقر شده است.

تصاویر ماهواره ای نوامبر نشان می دهد که تاسیسات و زیرساخت های کافی در این پایگاه نظامی برای تولید موشک های بالستیک وجود دارد. نشانه هایی از آزمایش موتور موشک بالستیک در گوشه ای از این پایگاه نظامی مشاهده می شود.

سئوال اصلی این است که عربستان سعودی چگونه به فناوری ساخت موشک های بالستیک دست یافته است. لوییس بر این باور است که چین همکاری نزدیکی با عربستان سعودی در زمینه های نظامی دارد. البته حمایت نظامی چین از عربستان جای تعجب ندارد چرا که چینی ها قبلا نیز پهپادهای نظامی به عربستان و سایر کشورهای خاورمیانه فروخته اند. آمریکا فروش این تسلیحات را به خاطر نگرانی نسبت به اشاعه تسلیحات در منطقه ممنوع کرده است.

چین موشک های بالستیک "دانگ فنگ" نیز به عربستان سعودی فروخته است. وزارت دفاع چین نیز حاضر به توضیح در این باره نشده است.

هوا چون یینگ سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره گفت: من هرگز چیزی درباره این مساله نشنیده ام که چین به عربستان سعودی برای ساخت یک پایگاه موشکی کمک کرده باشد.

این در حالی است که رژیم ریاض به همراه اسرائیل و آمریکا بارها از برنامه موشکی ایران انتقاد کرده اند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| حرف های پوچ

فیلم| موشک رعد رونمایی شد

فیلم| ایام الله

0 نظر

ارسال نظر

capcha