تاکید دادستان تهران به برخورد با گرانفروشی و احتکار فروشگاه‌های بزرگ

تاکید دادستان تهران به برخورد با گرانفروشی و احتکار فروشگاه‌های بزرگ

به گزارش سراج24، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی تهران، اولین نشست کمیته مقابله با گران‌فروشی در دادستانی تهران، روز چهارشنبه سوم بهمن ماه با حضور سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت، اسفنانی مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران، برخی معاونان دادستان، معاونان وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان دامپزشکی و نمایندگان دستگاه‌های متولی به‌ریاست دادستان تهران برگزار شد.

عباس جعفری دولت‌آبادی، در رابطه با علت ورود دستگاه قضایی به موضوع مقابله با گران‌فروشی، اظهار داشت: مطابق قانون مجازات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، گران‌فروشی کلان از موارد اخلال در نظام اقتصادی است و در این زمینه در شعب ویژه نیز به‌عنوان اولین پرونده،‌ موضوع گران‌فروشی تلفن همراه به‌نحو سازمان‌یافته رسیدگی شده است که حکم محکومان در حال اجرا است.

وی گفت: مردم از موضوع گران‌فروشی رنج می‌برند؛ چرا که در طول چهل سال پس از انقلاب، گران‌فروشی تا این حد وجود نداشته، اختلاف قیمت اقلام مصرفی برای مردم قابل توجیه نیست و تنوع، تعدد و ‌تکثر قیمت‌ها در اقلام مشابه قابل دفاع نیست.

دادستان تهران با اشاره به تشکیل تیم‌های مشترک بازرسی با حضور معاونان دادستان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و تعزیرات در دادستانی تهران گفت: از همه مراکز بزرگ توزیع بازدید و شیوه‌های توزیع مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و از دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود که نمایندگان تام الاختیار، مسئولیت‌­پذیر و باتدبیر را برای حضور در این اکیپ‌ها معرفی کنند.

جعفری دولت‌آبادی با تأکید بر تأثیرگذار بودن استفاده از ظرفیت دادستانی در مبارزه با گران‌فروشی، اظهار داشت: بازدیدهای هدفمند و هوشمندانه تأثیرگذار خواهد بود و موجب خواهد شد تا متخلفان بدانند که اخلال در توزیع اقلام اساسی و ضروری مردم پیگیری و حسب مورد قابل تعقیب قضایی خواهد بود.

وی افزود: هدف از تشکیل تیم‌های مشترک، برخورد انتظامی ــ امنیتی با گران‌فروشی نیست؛ بلکه فرصتی است که ظرفیت دادستانی‌ها در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار گیرد و شرط لازم موفقیت، به میدان آوردن تمامی دستگاه­های مرتبط با موضوع است.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تجربه موفق دادستانی و پلیس در برخورد با فروش ارز در معابر، تأکید کرد: نسبت به برخورد با قاچاق و گران‌فروشی نیز باید همین‌گونه اقدام شود.

دادستان تهران در بیان نکاتی پیرامون وضعیت فعلی کشور، تصریح کرد: آمریکا یک جنگ اقتصادی تمام‌عیار را علیه جمهوری اسلامی رقم زده و در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و روانی تلاش دارد که به‌نحوی مرم را ناامید کند و در این زمینه اقداماتی از قبیل برگزاری کنفرانس ضدایرانی لهستان و تشدید اعمال تحریم‌ها توسط خزانه‌داری آمریکا را در دستور کار قرار داده است.

جعفری دولت‌آبادی با ابراز این‌که چهلمین سال انقلاب باید باشکوه برگزار شود، اضافه کرد: نباید مردمی که امروز پرچم‌دار مبارزه با دشمن هستند، با سختی‌ها دست و پنجه نرم کنند و مسئولان نظاره‌گر باشند.

لزوم همکاری دستگاه‌های دولتی در مبارزه با گران‌فروشی

وی با تأکید بر این‌که اگر دستگاه‌های دولتی در بحث گران‌فروشی و گرانی همکاری نکند، اقدامات دادستانی مؤثر نخواهد بود، فلسفه تشکیل این جلسه را استفاده از ظرفیت‌های مردمی، دستگاه‌های اجرایی و همکاری با دولت دانست و  یادآور شد: علاوه بر همکاری، هماهنگی بین دستگاه‌های متولی نیز ضروری است.

دادستان تهران با اعلام این‌که در مرحله اول، در مورد گرا‌ن‌فروشی اقلام گوشت قرمز، مرغ، لبنیات و میوه ورود خواهد شد،‌ گفت: بازرسی‌ و مقابله با گران‌فروشی را باید از مراکز بزرگ عرضه و توزیع کالا، فروشگاه‌های بزرگ، میادین عرضه میوه و و انبارهایی که کالا را احتکار کرده و عرضه نمی‌کنند آغاز شود.

جعفری دولت‌آبادی با تصریح بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت‌ها از جمله اصناف، اتحادیه‌ها، دولت و مردم، اظهار داشت: مردم نشانی مراکز گران‌فروشی‌های کلان را به پلیس، دادستانی و تعزیرات اعلام کنند.

وی با اشاره به آیات سوره مبارکه مطففین (3ــ1) گفت: باید به‌سراغ کم‌فروشان و گران‌‌فروشانی رفت که خون مردم را در شیشه می‌کنند و از خدا و هیچ مقامی هم نمی‌ترسند.

گران‌فروشی از مصادیق نقض حقوق عامه است

دادستان تهران با تذکر این‌که در صورت عدم برخورد با گران‌فروشی، گرانی‌ها تشدید خواهد شد و مردم ناامید خواهند شد، افزود:‌ در این زمینه باید اقدامات هدفمند و هماهنگ صورت گیرد تا مردم بدانند که در حوزه مقابله با گران‌فروشی، اتفاق جدیدی در حال بروز و ظهور است.

جعفری دولت‌آبادی با اشاره به این‌که گرانی امری اقتصادی است که بیشتر در حوزه اقتصادی و اقدامات دولت قابل بررسی است؛ ولی گران‌فروشی بیشتر مرتبط با حقوق عامه است، به‌عنوان مصداق، گران کردن خودروها توسط شرکت‌های خودروسازی را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: دولت باید این قبیل موضوعات را مدیریت کند؛ چرا که گران کردن کالا در شرایطی که با گران‌فروشی مبارزه می‌شود‌، کار را مشکل می‌کند.

گران‌فروشی کلان در اولویت قرار گیرد

وی توجه به گران‌فروشی کلان را در اولویت قرار داد و در ذکر برخی سؤال‌های بی‌جواب که جامعه با آن مواجه است گفت:‌ افکار عمومی در خصوص گرانی گوشت قرمز و این‌که چرا دام زنده قاچاق می‌شود، سؤال می‌کنند و مسئولان نیز در پاسخ، موضوعاتی از قبیل این‌که نمی‌توان جلوی قاچاق دام را گرفت مطرح می‌کنند؛ در حالی که واژه نمی‌توانیم برای مردم قابل درک نیست.

دادستان تهران با اعلام آمادگی برای برخورد با قاچاق دام، گفت: در صورتی که از سوی مردم یا نهادهای مرتبط گزارش مستندی در این زمینه به دادستانی ارائه شود، مورد بررسی و اقدام قرار می‌گیرد.

تشکیل کمیته‌های استانی برای مقابله با گران‌فروشی

جعفری دولت‌آبادی از ورود دادستانی تهران به موضوع گران‌فروشی با تشکیل کمیته استانی خبر داد و تأکید کرد که نباید اجازه داد این اقدام به شکست منجر شود و حال که دادستانی برای حمایت از اقدامات دستگاه‌ها در مقابله با گران‌فروشان اعلام حمایت کرده، همکاری و هماهنگی بیشتر دستگاه‌ها مؤثر خواهد بود.

وی هدف از تشکیل کمیته مقابله با گران‌فروشی را کمک به دولت و رفع مشکلات مردم عنوان کرد و یادآور شد: قوه قضاییه مسئول مبارزه با گران‌فروشی نیست و مقابله با گرانی و گران‌فروشی باید از سوی دولت و سازمان تعزیرات صورت گیرد؛ ولی شرایط کشور اقتضا می‌کند که همه کمک کنند و به‌دنبال خنثی‌سازی نقشه دشمن باشند.

دادستان تهران تجربه موفق راه‌اندازی شعب ویژه در دادسرای تهران را مرهون ویژگی‌های رسیدگی در این شعب شامل سرعت، دقت، قاطعیت و شفافیت از جمله علنی بودن محاکمات دانست و افزود: این شاخص‌ها به کسانی که قصد اخلال در نظام اقتصادی کشور را دارند، نشان داد عزم قوه قضاییه در مقابله با جرایم اقتصادی جدی است.

وی در جمع‌بندی مباحث نمایندگان دستگاه‌ها اظهار داشت: کشور با توجه به شرایط اقتصادی، نیاز به مدیریت جهادی دارد و اقتضا می‌کند که در رابطه با حل مشکلات از جمله گران‌فروشی، همه به دولت کمک کنند.

جعفری دولت‌آبادی با تأکید بر ضرورت اتخاذ مدیریت کارآمد در مقابله با گران‌فروشی، گفت: مردم اگر احساس کنند که دولت به مسایل آن‌ها توجه دارد، با مشکلات کنار می‌آیند؛ و این امر زمانی محقق می‌شود که مسئولین در جایگاه پرچمداری مبارزه با مشکلات ظاهر شوند.

جرایم مرتبط با گران‌فروشی

دادستان تهران رویکرد دستگاه قضایی برای مقابله با گران‌فروشی را هدفمند، در حد ضرورت و با اولویت‌دهی به جرایم مهم دانست و با اعلام آمادگی دادستانی تهران برای کمک به دستگاه‌های نیازمند به حمایت قضایی در برخورد با گران‌فروشی، ابراز کرد: قوه قضاییه باید به جرایم سازمان‌یافته‌ای چون قاچاق دام، احتکار و عدم عرضه عمدی کالاها در فروشگاه‌های بزرگ، گران‌فروشی کلان و فساد در توزیع ورود کند.

جعفری دولت‌آبادی چهار حلقه­ مهم مرتبط با گران‌فروشی شامل تأمین کالا، قیمت‌گذاری عادلانه، توزیع و نظارت را یادآور شد و گفت: اقدامات دادستانی تهران بیشتر نیز در حوزه نظارت متمرکز خواهد شد.

وزارت صمت قیمت کالاها را اعلام کند

وی قیمت‌گذاری همراه با مدیریت را تأثیرگذار دانست و از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست که با قیمت‌گذاری عادلانه، قیمت کالاها را رسماً به رسانه‌ها و اصناف و دادستانی تهران اعلام نماید تا در مبارزه با گران‌فروشی ملاک قرار گیرد.

جعفری دولت‌آبادی از دستگاه‌های دولتی خواست که نظارت­ها را تشدید کنند و یادآور شد: دستگاه‌های دولتی باید پس از تأمین کالا، قیمت‌گذاری و توزیع، نسبت به چگونگی عرضه نظارت جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی نشانی سایت‌هایی را که قیمت‌های صوری ارائه می‌­کنند اعلام کنند تا دادستانی همان‌گونه که با سایت‌های اعلام‌کننده قیمت‌های لحظه‌ای ارز اقدام کرد، با آن‌ها نیز برخورد نماید.

دادستان تهران از دکتر جهانی معاون دادسرا خواست در کارگروهی متشکل از نمایندگان دستگاه‌ها، شیوه‌های نظارت را مورد بررسی قرار دهد.

استفاده از ظرفیت بسیج محلات و اتحادیه‌­ها در برخورد با گران‌فروشی

جعفری دولت‌آبادی بر استفاده از ظرفیت بسیج، مردم و اتحادیه‌ها برای برخورد با گران‌فروشی تأکید کرد و گفت: از این طریق می‌توان گزارش‌های گران‌فروشی را دریافت و با آن برخورد کرد.

وی بار دیگر هماهنگی و همکاری دستگاه‌ها را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر در مبارزه با فساد موفق شدیم، به این دلیل است که هر هفته جلساتی با حضور متولیان امر در دادستانی تهران برگزار می‌شود و همفکری صورت می‌گیرد.

دادستان تهران با اعلام این‌که تشکیل کمیته مقابله با گران‌فروشی به‌منزله دخالت در وظایف دستگاه‌های اجرایی نیست افزود: هدف از تشکیل این کمیته، همراهی بیشتر با دستگاه‌های دولتی برای مقابله با گران‌فروشی است­؛ تا با کمک یکدیگر، از توطئه دشمن که بزنگاه اقتصاد و مشکلات سیاسی است عبور کنیم و احساس رضایت مردم تحصیل شود.

بازرسی سه تیم دادستانی از مراکز بزرگ عرضه کالا

جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران روز پنجشنبه (1397/11/4) در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد عصر روز چهارشنبه (1397/11/3) سه تیم مشترک با حضور معاونان دادستان، نمایندگان سازمان تعزیرات و سایر دستگاه‌های مرتبط با گران‌فروشی از سه فروشگاه بزرگ توزیع کالا در شمال، غرب و جنوب تهران بازدید کردند که این بازدیدها در دو مورد منجر به جریمه مدیران مراکز عرضه‌کننده و فروش کالاهای موجود (گوشت قرمز، مرغ، ماهی) در فروشگاه‌های شمال و غرب تهران شد و وضعیت توزیع گوشت قرمز در بازدید از فروشگاه واقع در جنوب تهران، نامناسب گزارش شده است.

دادستان تهران با تأکید بر این که بازدیدها ادامه خواهد یافت، اظهار امیدواری کرد که با حضور فعال نمایندگان دستگاه‌های دولتی بازدیدها هدفمند و تأثیرگذار باشد.

در این جلسه، نمایندگان دستگاه‌های متولیِ مبارزه با گران‌فروشی، به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کشف ۲ میلیارد تومانی داروهای احتکار شده کرونایی

۲۲ میلیون ماسک و دستکش در غرب تهران کشف شد

کشف اقلام احتکار شده بهداشتی توسط سود جویان در استان البرز

0 نظر

ارسال نظر

capcha