راه ارتباطی ۱۴۷ روستای الیگودرز به دلیل رانش زمین مسدود است

راه ارتباطی ۱۴۷ روستای الیگودرز به دلیل رانش زمین مسدود است

به گزارش سراح24، غلام‌رضا آقامیرزایی در رابطه با آخرین وضعیت زمین‌لغزش شهرستان الیگودرز و قطع ارتباط 147 روستا با مرکز شول‌آباد اظهار داشت: نیروهای امدادی هلال احمر، مجموعه فرمانداری و دستگاه‌های اجرایی در آماده‌باش کامل هستند.

وی افزود: راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کارگاهی جهت راهگشایی جاده شول‌آباد تجهیز کرده است تا راه دسترسی به سد و راه دسترسی شول‌آباد باز شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان لرستان عنوان کرد: شرکت زیرساخت مخابرات و اداره برق جهت تعمیر فیبر نوری و شبکه‌های انتقال برق اقدامات لازم را انجام داده‌اند.

وی با اشاره به وضعیت روستاهای پایین‌دست سد مورزرین بیان کرد: روستاها با سد حدود سه کیلومتر فاصله دارند ولی مدیریت می‌کنیم تا چنانچه سد سرریز کند جهت جابه‌جایی ساکنان روستاها اقدام کنیم.

 آقامیرزایی اظهار داشت: به‌دنبال بارش برف سنگین جاده الیگودرز به «زز و ماهرو» به‌طول 300 متر بر اثر زمین‌لغزش کاملاً تخریب و ارتباط 147 روستا با جمعیتی حدود 21 هزار نفر با مرکز شهرستان الیگودرز قطع شده است.

وی افزود: بر اثر این زمین‌لغزش خساراتی به شبکه انتقال برق به سایت پرورش ماهی مورزرین، راهدارخانه اداره کل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌ای در محل، قطع ارتباط کابل فیبر نوری مربوط به شرکت مخابرات منطقه و هم‌چنین قطع کابل بک‌بون شرکت ارتباطات و زیرساخت وارد شده‌ است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان لرستان با اشاره به شدت تخریب این زمین‌لغزش عنوان کرد: بنا به گفته کارشناسان اداره کل راهداری و حمل‌‌ونقل جاده‌ای و راه‌ و شهرسازی بیش از 3 میلیون مترمکعب آورده کوه ناشی از زمین‌لغزش و انتقال بخشی از آن به بستر رودخانه مورزرین (تأمین‌کننده آب پروژه انتقال قمرود) در هر ثانیه 6 مترمکعب آب پشت سد ایجادشده ذخیره می‌شود.

وی متذکر شد: جمع‌ شدن آب پشت سد سبب آسیب به تأسیسات بالادستی، ساختمان‌های مسکونی و تأسیسات پایین‌دستی سد ایجادشده می‌شود و چنان‌چه مسیر رودخانه به حالت اول برنگردد و رفع انسداد نشود در روزهای آتی  در صورت عقب‌نشینی آب رودخانه در بالادست محل زمین‌لغزش ایجادشده امکان غرق‌ شدن سایت پرورش ماهی مورزرین با ظرفیت تولید 350 تن ماهی و هم‌چنین ساختمان راهداری را خواهد داشت.

آقامیرزایی گفت: چنانچه افزایش ذخیره آب هم‌چنان ادامه داشته باشد و سد ایجادشده طغیان کند سبب آسیب به روستاهای پایین‌دست این سد شده و 40 تا 50 مزارع پرورش ماهی با ظرفیت تولید 900 تن تخریب می‌شود.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان لرستان راجع به اقدامات لازم جهت جلوگیری از خسارت به مزارع پرورش ماهی خاطرنشان کرد: مقرر شد اداره کل شیلات استان نسبت به اعزام تیمی به‌منظور ارزیابی مزارع پرورش ماهی اقدام کند و در صورت امکان فروش تولیدات، تخمینی از میزان آن‌ها تهیه و برای انتقال و فروش تمهیدات لازم را انجام دهد، هم‌چنین جمعیت هلال‌احمر نسبت به صدور دستور آماده‌باش به پایگاه‌های مستقر در منطقه به‌منظور امدادرسانی به اهالی در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام دهند و در آماده‌باش کامل هستند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

دورترین اجرام شناخته شده در جهان هستی

از یک بام و دو هوای وزنی در نقاط مختلف کره زمین چه می دانید؟

مواد غذایی که با دوبار گرم کردن سرطان‌زا می‌شوند را بشناسید

0 نظر

ارسال نظر

capcha