رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

قاچاق گوشت تولید داخل و تامین نیاز بازار از طریق واردات به خاطر سوء مدیریت است

قاچاق گوشت تولید داخل و تامین نیاز بازار از طریق واردات به خاطر سوء مدیریت است

علی محمد شاعری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در گفت‌وگو با سراج24 با انتقاد از سومدیریت در زمینه‌ی مدیریت محصولات دامی در کشور گفت: همزمان با افزایش قیمت دلار در کشور میزان قاچاق دام زنده در کشور افزایش یافته، این در حالی است که افزایش قیمت دلار فرصت مناسبی برای رونق تولیدات داخلی است. در همه جای دنیا کشورها برای رونق بخشیدن به تولیدات داخلی خود، به طور مصنوعی ارزش پول ملی را کاهش می‌دهند تا واردات صرفه‌ی اقتصادی نداشته باشد و از این طریق تولید ملی شکوفا شود ولی متاسفانه در کشور ما چنین مدیریتی وجود ندارد و در چنین شرایطی به‌جای رونق صنعت دام در کشور، شاهد افزایش قاچاق آن به خارج هستیم.

نماینده‌ی مردم بهشهر افزود: این میزان از قاچاق باعث کمبود عرضه‌ی گوشت و در نتیجه افزایش قیمت آن شده است. دولت باید با مدیریت سیستم تولید و عرضه، این بازار مهم و استراتژیک را در دست بگیرد و مانع از قاچاق و دلال بازی‌ها در سطح بازار شود. گوشت یکی از کالاهای مورد نیاز مردم است و وجود این محصول در سبد غذایی خانوار مهم است؛ پس دولت نباید چنین بازاری را به حال خود رها کند تا اخلال‌گران آن را مدیریت کنند.

وی با رد ادعای کمبود دام در کشور گفت: اگر دام قاچاق می‌شود یعنی در کشور ظرفیت تولید دام وجود دارد. ولی متاسفانه سیستم مدیریتی مناسبی وجود ندارد تا شرایط مساعد برای توسعه این صنعت را فراهم کند. باید کارخانه‌های تولید خوراک دام در کشور توسعه یابند تا نیاز خوراک دام از طریق تولید داخلی مرتفع شود نه از طریق واردات.

شاعری ضمن اظهار تاسف از ناتوانی خانواده‌ها در تهیه‌ی گوشت قرمز گفت: در کشوری زندگی می‌کنیم که همه‌ی امکانات لازم برای تولید انبوه گوشت وجود دارد ولی امروزه می‌بینیم که گوشت مورد نیاز مردم که در داخل تولید شده قاچاق می‌شود و دولت مجبور است برای پاسخگویی به این نیاز گوشت را با قیمت بالا از خارج وارد کند که همین مسئله منجر به افزایش قیمت تمام شده گوشت می‌شود. باتوجه به کاهش قدرت خرید مردم واضح است که همه خانواده‌ها توانایی خرید گوشت با چنین قیمت بالایی را ندارند. این موضوع سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عرضه خرما با قیمتی ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از بهای مصوب میادین میوه و تره‌بار

نرخ نهاده‌های دامی و کشاورزی در بازار +جدول

دلار کمترین واکنش را به اقدام جدید ایران در خصوص برجام داشت

0 نظر

ارسال نظر

capcha