چند هزار سارق در کشور داریم؟

چند هزار سارق در کشور داریم؟

به گزارش سراج24، سردار ایوب سلیمانی جانشین فرمانده ناجا در حاشیه همایش تخصصی معاونان و روسای اداره‌های مبارزه با سرقت پلیس آگاهی سراسر کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تعداد سارقان حرفه‌ای در کشور 200 هزار نفر هستند، اظهار داشت: بیش از 65 درصد سرقت‌ها توسط سارقان حرفه‌ای و سابقه‌دار و پرونده دار انجام می‌شود که اگر تمرکز بر این جمعیت صورت گیرد اثر بیشتری دارد.

سردار سلیمانی تصریح کرد: بیش از 20 درصد احساس ناامنی و امنیت عمومی ناشی از سرقت‌های اساسی بویژه سرقت‌هایی است که به زندگی شخصی مردم بر می‌گردد.

وی اضافه کرد: 70 درصد سرقت‌ها در 10 استان و مرکز استان از جمله تهران، البرز، فارس، خوزستان، خراسان رضوی، کرمان و اصفهان انجام می‌شود.

وی افزود: در سال گذشته و نیمه سال گذشته روند روبه کاهش در سرقت داشتیم اما از سال گذشته به دلیل تشدید برخی امور که در حوزه کنترل ما نیست مثل بیکاری؛ مشکلات اقتصادی، توسعه حاشیه نشینی، عدم مدیریت صحیح معتادان متجاهر و عدم پیش‌بینی مکان مناسب برای نگهداری بلند مدت و درمان آنها آمار سرقت افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: البته در مورد جمع‌‌آوری معتادان متجاهر مکان‌های مناسبی برای نگهداری آن‌ها در تهران پیش‌بینی شده که تا پایان سال از سطح تهران جمع‌آوری و در اختیار مکان‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: قرارگاه مبارزه با سرقت که از قبل فعال بوده با رویکر جدیدی فعال‌تر می‌شود و علاوه براین، طرح اقدام مبارزه قاطع با توسعه سرقت تهیه شده و مراحل اولیه ان را شروع کرده‌ایم و جلسه امروز توجیه استانی برای اجرای این طرح بوده است.

 جانشین فرمانده ناجا گفت: براین اساس سامانه نمایشگاه مجازی اموال مسروقه راه‌اندازی شد که البته سال گذشته به صورت آزمایشی در تهران اجرا شد و در 10 ماه گذشته در تهران جواب داده است و امسال در سراسر کشور رونمایی شد.

سردار سلیمانی افزود: اموال مسروقه در سامانه بارگذاری می‌شود و افراد مالباخته که گزارش سرقت داده‌اند با پر کردن فرم‌هایی وارد نمایشگاه مجازی می‌شوند و با اجازه مرجع قضایی اموال مسروقه آن‌ها باز می‌گردد.

به گفته سردار سلیمانی حدود 10 سند در حوزه‌های امنیت و انضباط و آرامش اجتماعی هفته آینده در قالب همایش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سردار سلیمانی افزود: در اجرای این طرح از ابزارهای جدید، تمرکز جدی و تقویت حوزه‌های اطلاعاتی و تمرکز بر عناصر اصلی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به عناصر پنج گانه سرقت اعم از سارق، جغرافیای سرقت، موضوع سرقت، مالخرها و کارکنان ناجا، گفت: در نظر داریم در حوزه ارتقای حرفه‌گرایی و دانش کارکنان تمرکز کرده و برخورد جدی با مالخرها از اولویت‌های پلیس است.

جانشین فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: بیش از65 درصد سرقت‌های کشور کشف می‌شود و در زمینه سرقت خودرو 97 درصد سرقت‌ها کشف می‌شود و 85 درصد در ماه‌های اول کشف میشود. اما برخی اقلام سرقتی به صاحبان آن‌ها برنمی‌گردد چون اقلام کدینگ و برچسب ندارند.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقی شیطان صفت خبر داد

دستگیری سارق در ممسنی

130 باند حرفه‌ای سرقت منزل در پایتخت منهدم شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha