نقش اروپا در کاهش قابل حجم مراودات تجاری غرب با تهران

نقش اروپا در کاهش قابل حجم مراودات تجاری غرب با تهران

به گزارش سراج24، خاویر سولانا معتقد است اتحادیه اروپا مجبور خواهد شد به تحریم های آمریکا تن دهد. به نوشته این روزنامه آمریکایی ، دبیرکل سابق ناتو که از اولین حامیان توافق هسته ای ایران است، تاکید کرد اروپا چاره ای جز تسلیم شدن در برابر تحریم های آمریکا نخواهد داشت. 

سولانا که از دیرباز یکی از حامیان دیپلماسی با ایران بود، گفت: نفوذ مالی آمریکا بر عرصه بین المللی تلاش های اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها را محکوم به شکست می سازد. 
وی در مصاحبه ای که در مادرید انجام داد، افزود: ای کاش می توانستم در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات اروپاییان برای دور زدن تحریم های آمریکا موفق خواهد بود، بگویم بله. اما توانایی خزانه داری آمریکا در تحریم معاملاتی که با دلار انجام می شود، نقشه های اروپا را برهم می زند. 

 بررسی‌ها و اخبار موجود، حاکی از کاهش قابل توجه حجم مراودات تجاری غرب با تهران، پس از خروج یک جانبه آمریکا از برجام است.

آمار و ارقام چه می‌گویند؟
آنچنان که اخبار و گزارش های موجود در برخی رسانه‌ها نشان می‌دهد در شرایطی که پس از اجرای برجام، در برخی مقاطع، میزان فروش نفت ایران به اروپایی‌ها با رشد ۳۰۰ درصدی نیز همراه شده بود، لذا در ماه‌های اخیر، ضریب خرید نفت از ایران از سوی اروپایی‌ها به میزان قابل توجهی تنزل پیدا کرده است.

در بخش صادرات محصولات اروپایی به ایران نیز شاهد کاهش و تنزل میزان فروش کالا به کشورمان هستیم.

( اگرچه هر آنچه از حجم واردات کالا‌های خارجی به کشور کاسته شود، روند شکوفایی اقتصادی کشور و کاهش هر چه بیشتر وابستگی اقتصادی ایران به کشور‌های خارجی، با سرعت و شتاب هر چه بیشتری همراه خواهد شد، اما عقبه این رویکرد از سوی غربی‌ها در قبال ایران، رفتار دوگانه آن‌ها با تهران را به اثبات می‌رساند، رفتاری که میان حرف و عمل آن‌ها تناقضاتی جدی و ملموس را پدیدار می‌کند )

در این میان، کشور فرانسه که در طول مذاکرات هسته‌ای ایران با به اصطلاح قدرت‌های جهانی، به پلیس بد شهره شده و بیشترین منافع اقتصادی در سایه انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک را نصیب خویش کرده بود، بیش از دیگر کشور‌ها به همسویی با واشنگتن اقدام کرده است.

خروج شرکت توتال (که ماه‌ها پیش از این خروج، در قالب گزارشی، از سوی همین خبرگزاری نسبت به آن هشدار داده شد) و شرکت‌های خودروسازی همچون رنو، پژو و ایرباس، مصداق بارزی از بدعهدی فرانسوی‌ها در قرارداد مذکور است.

البته این رفتار پاریس در قبال تهران نیز امری نوظهور و تعجب برانگیز به شمار نمی‌رود، زیرا کشور مذکور نشان داده، از ید طولایی در بدعهدی‌های اینچنینی برخوردار است، نمونه تاریخی چنین رفتار‌هایی به سالیان نه چندان دور گذشته در ارتباط با فعالیت شرکت خودروسازی پژو برمی گردد.

آنچنان که عنوان شد میزان کاهش صادرات کالا‌های غربی به ایران در ۹ ماهه امسال به نسبت مدت زمان مشابه سال قبل (پیش از خروج ایالات متحده از برجام) به نسبت تامل برانگیز و عبرت آموز به نظر می‌رسد.

در این میان، مجارستان با ۳۸ درصد، لهستان ۳۰ درصد، فرانسه ۲۶ درصد، رومانی ۴۷ درصد، بلغارستان ۴۹ درصد، آلمان ۱۴ درصد، ایتالیا ۲۰ درصد، اسلوونی ۴۵ درصد، نروژ ۴۷ درصد، هلند ۱۴ درصد، لیتوانی ۶۴ درصد، سوئد ۴۰ درصد، پرتغال ۴۶ درصد، بلژیک ۳۹ درصد، استونی ۲۰ درصد، انگلستان ۱۶ درصد، کاهش در فروش کالا به ایران، هم راستایی خود با واشنگتن را به تصویر کشیده اند.

به واقع این کاهش در فروش کالا و محصولات به ایران، در شرایطی رخ داده که عموما صادرات کالا از کشور مقصد به مبداء تامین کننده منافع کشور مبداء است و همواره فروش کالا به کشور‌های هدف و بخصوص جوامع در حال توسعه، از سوی غربی‌ها از روش‌ها و راهکار‌های وابسته سازی کشور مخاطب به خود، به شمار می‌رود، با این وجود، تنزل ضریب صادرات کالا به ایران از سوی بسیاری از کشور‌های غربی موید عمق همسویی قاره سبز با واشنگتن است.

اروپایی‌ها به تعهدات برجامی عمل نمی‌کنند / آن‌ها در ظاهر به دنبال حفظ برجام هستند
چندی پیش، سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی با رسانه‌ها با اشاره به اینکه اروپایی‌ها به تعهدات برجامی خود عمل نمی‌کنند، اظهار کرد: از ابتدا نیز مشخص بود اروپا توان مقابله با آمریکا و حتی قصد چنین کاری را نیز ندارد، و در واقع امر، اروپایی‌ها تنها در ظاهر به دنبال حفظ برجام هستند.

وی در این گفت و گو می‌افزاید: به واقع، اروپایی‌ها در رفتار و عمل همسو با سیاست‌های ایالات متحده اقدام می‌کنند.

مقام معظم رهبری نیز پیش از این در خصوص بدعهدی اروپایی‌ها فرمودند: "این‌ها در مذاکرت هسته‌ای سال ۸۳ و ۸۴ قول دادند و عمل نکردند و می‌باید ثابت کنند امروز آن بی صداقتی و بدعهدی آن روز را نخواهند داشت و علاوه بر این، باید سکوتشان در قابل نقض عهد‌های آمریکا در دو سال اخیر را نیز جبران کنند".

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| دولت در حال گردو بشکن

فیلم| حکم شجاعانه دیوان دادگستری اروپا

فیلم| جمله ای که تن اروپا را لرزاند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha