قاسم روانبخش:

روحانی اعتراف کرد که در ماجرای گران شدن دلار از برخی اقتصاددان‌ها بازی خورده است

روحانی اعتراف کرد که در ماجرای گران شدن دلار از برخی اقتصاددان‌ها بازی خورده است

حجت الاسلام قاسم روانبخش از اعضای جبهه پایداری در گفت‌و‌گو با سراج24 پیرامون موضوع دور جدید مذاکرات با اروپایی‌ها و اصرار دولت برای ادامه‌ی مذاکرات به همان شیوه‌ی برجام گفت: تیم مذاکراتی آقای روحانی و دولت اصلاحات در گذشته نیز چنین مذاکراتی با غربی‌ها داشته‌اند. خود همین آقای روحانی در صدر تیم مذاکره کننده، در جلسات متعددی چه در سعدآباد و چه خارج از کشور حضور داشتند. ثمره‌ی این جلسات کتابی از آقای روحانی بود به نام امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای. خود آقای روحانی در آن کتاب می‌گوید: «ما بین دوچرخه و پیکان مخیر بودیم. دوچرخه غیرمتعدها و پیکان، همان انگلیس به اضافه فرانسه و آلمان بودند. بنز هم، (آمریکا) بود، ولی ما اجازه نداشتیم از آن استفاده کنیم. پس، ناچار شدیم بین آن دو، پیکان را انتخاب کنیم. در این حالت، دیگر نباید توقع بنز از ما داشته باشید، البته اروپایی‌های از این مصاحبه کمی مکدر شده بودند.» لذا روحانی ممانعت با مذاکره با امریکا را اصلی‌ترین عامل شکست مذاکره با اروپا ذکر می‌کند.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی(ره) افزود: روحانی در این کتاب اذعان می‌کند که مذاکرات با اروپا هیچ فایده‌ای نداشت و در نامه‌ای گلایه‌آمیز به NPT می‌گوید ما همه‌ی آن‌چه شما می خواستید را انجام دادیم ولی شما حتی یک قدم هم برای ما برنداشتید. روحانی در این کتاب می‌گوید علت اصلی شکست مذاکرات با اروپا این بود که اول؛ اروپا تحت سیطره‌ی امریکا بود و دوم؛ خود او اجازه مذاکره با امریکا را نداشت. بنابراین اقای روحانی یک‌بار با اروپا مذاکره کرده است و بنابه نظر وی مذاکره با اروپا بی‌فایده است. پس دیدیم هم مذاکره با اروپا و هم مذاکره مستقیم در قالب برجام بی‌فایده بوده است. لذا بازگشت برای مذاکره با اروپا برای یک انسان عاقل سوال برانگیز است.

وی تصریح کرد: خود این آقایان روزی اعتراف کردند که مذاکره با اروپایی‌ها بدون امریکایی‌ها اعتباری ندارد، حالا چطور شده است که اصرار بر مذاکره با اروپایی‌ها دارند؟ در راس این جریان که اصرار عجیبی بر ادامه‌ی مذاکرات دارند، آقای روحانی قرار دارد و غربگرایان داخلی که عمدتا از اصلاح‌طلبان هستند؛ او را همراهی می‌کنند. برخی از افراد مانند آقایان لاریجانی و ناطق‌نوری که متاسفانه روزی داعیه دار اصولگرایی بودند نیز، امروز تحت حمایت جریان سازش و غربگرایان قرار گرفته‌اند.

روانبخش در پاسخ به سوالی مبنی براین‌که مسئولان دولت علی رغم آشنایی کامل به ساختار حکومت ایران، امروز دم از موانع موجود برسرمذاکرات می‌زنند و می‌گویند می‌توانستیم مذاکره کنیم ولی نگذاشتند، تصریح کرد: چنین خط فکری را در میان رسانه‌های حامی دولت به وضوح می‌توان دید و صحیح است. چرا که حضرت آقا نگذاشتند جریان غرب‌گرا هرکاری که دلشان می‌خواهد انجام بدهند، ایشان یک شخصیت حکیم هستند و کارشان براساس حکمت پیش می‌رود. زمانی که آقایان می‌خواستند مذاکره کنند رهبری فرمودند: من خوشبین نیستم و همه چیز را به یک‌باره سرمیز مذاکره نبرید. ولی متاسفانه توصیه‌های رهبری در مذاکرات رعایت نشد. در همان زمان آقای روحانی گفت خوشبینی و بدبینی در عرصه سیاست معنایی ندارد و می‌بینیم که این تفکر چه بلایی برسر کشور آورده است. این وضعیت نتیجه‌ی بی‌اعتنایی به توصیه‌های رهبری و اعتماد به دشمن است.

وی گفت: پس از شکست مذاکرات، دولت با بی‌تدبیری وضعیت بازار و اقتصاد را به این‌جا رساند. افزایش قیمت ارز نیز یک حرکت برنامه ریزی شده از سوی حلقه نیاورانی‌ها بود که به عمد قیمت دلار را بالا بردند و امروز آثار و تبعات تورمی آن را به وضوح می‌بینیم که این تورم در هیچ دوره‌ای از انقلاب سابقه نداشته است. خود آقای روحانی هم اعلام کردند که من از برخی اقتصاد‌دان‌ها فریب خوردم و تصور کردم با افزایش قیمت دلار مشکلات حل می‌شود ولی در واقع این‌طور نشد. این‌ها همان حلقه نیاورانی‌ها هستند که در همه‌ی دولت‌ها، بجز دولت نهم حضور داشتند که اتفاقا به‌واسطه‌ی عدم حضور آنها در آن دولت، اثرات خوبی در زمینه اقتصاد مشاهده شد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

فیلم| جنگ با ایران ما را در اوضاع پیچیده ای قرار خواهد داد

فیلم| واکنش برخی کشورهای جهان به گام چهارم کاهش تعهدات ایران

فیلم| حد یقف کجاست؟!

0 نظر

ارسال نظر

capcha