اردوغان: ترکیه مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

اردوغان:  ترکیه مخالف تحریم‌های آمریکا علیه ایران است

به گزارش سراج24، پس از خروج غیر منتظره و فوری تمام نیروهای آمریکایی از سوریه، ترکیه اعلام کرد که در مورد تحریم های ایران همکاری نمی‌کند. اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفت:« ترکیه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران که امنیت و تعادل منطقه را به خطر انداخته حمایت نمی‌کند. تمام تلاشم را برای به حداقل رساندن تاثیر این تحریم‌ها بر تجارت بین دو کشور انجام می دهم و از ایران در شرایط سخت حمایت می کنم».
تغییر کامل سیاست آمریکا هفته گذشته از یک گفتگوی تلفنی بین ترامپ و اردوغان آغاز شد. اردوغان بر مشکل کردستان و حضور نیروهای آمریکایی تاکید کرده بود. آمریکا اگر می‌خواهد ایران را با تحریم‌ها تحت فشار بگذارد، به ترکیه به عنوان یک اقتصاد مهم منطقه ای نیاز دارد. تحلیلگران عقیده دارند بدون اردوغان ایران می تواند این شرایط را تحمل کند .
ترامپ اعلام کرد عقب‌نشینی نیروهایش از سوریه احتمال درگیری آمریکا_ترکیه را از بین برده است. بنابراین عقب نشینی آمریکا یک امتیاز برای اردوغان است که بدون شک ترامپ انتظار داشت متحدی اصلی علیه ایران برایش باشد. این امید حالا با سخنرانی اردوغان در روز سه شنبه از بین رفت .
این سخنرانی یک روز پس از موافقت آمریکا با فروش 3.5 میلیارد دلاری موشک به ترکیه در بحبوحه مذاکرات برای خرید موشک های ضد هوایی از روسیه صورت گرفت. چهارشنبه گذشته وزارت امور خارجه آمریکا به کنگره طرحی را ارائه داد که شامل انتقال 80  موشک پاتریوت و 60 رهگیر موشک PAC3 و تجهیزات مشابه می‌شد. این معامله ها قبل از اعلام عقب نشینی از سوریه امضا شده بودند .
ولی علیرغم فروش سلاح های چند میلیارد دلاری، ستیزه گرایان در کنگره و در خود دولت ترامپ از اطلاعیه روز شنبه اردوغان برای حمایت از ایران به عنوان بهانه ای برای مخالفت با به خانه فرستادن سربازان و ادامه عملیات های زمینی سوریه برای مقابله با توسعه ایران استفاده می کنند .

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

ظرفیت‌های فراوانی برای بی‌ اثر کردن تحریم‌ها داریم

لغو تحریم‌های ظالمانه کشورمان اولویت اول نظام است

آیا آمریکا قابل اعتماد است؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha