رشد اعطای تسهیلات بانک کشاورزی طی ۶ سال

رشد اعطای تسهیلات بانک کشاورزی طی ۶ سال

به گزارش سراج24، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به اعمال تحریم ها علیه ایران و وضعیت اقتصادی کشور، تراز تجاری کشاورزی و غذا در سال ۹۲ منفی ۸.۱ میلیارد دلار بود که با تلاش های وزیر جهادکشاورزی این رقم در سال ۹۶ به منفی ۴.۱ رسید که چهار میلیارد دلار بهبود را نشان می دهد.

در واقع مثبت شدن تراز تجاری غذا و پایداری منابع پایه از اهداف بخش کشاورزی و منابع طبیعی در افق چشم انداز۱۴۰۴ نیز به شمار می رود.

همچنین در مدت حضور محمود حجتی در وزارت جهادکشاورزی، اقدام های خوبی در زمینه افزایش بهره وری آب و ارتقای تولید در بخش کشاورزی صورت گرفته تا جایی که میزان تولیدات بخش کشاورزی در سال ۹۶ به ۱۲۲ میلیون تن رسیده در حالی که میزان تولید بخش کشاورزی در سالهای ۹۲ نزدیک ۹۷ میلیون تن بوده است.

در دولت های یازدهم و دوازدهم براساس اعلام بانک مرکزی متوسط رشد سالیانه ارزش افزوده بخش کشاورزی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ حدود ۴.۵ درصد بوده است.

رشد ۲ برابری کشت گلخانه ای در دولت یازدهم و دوازدهم

کشت گلخانه ای در ابتدای دولت یازدهم هشت هزار و ۸۰۰ هکتار بود که با اقدام های صورت گرفته و ارایه تسهیلات مناسب این رقم در سال ۹۶ به بیش از ۱۵ هزار و ۶۳ هکتار رسید که آمارها نشان می دهد سطح تولیدات گلخانه ای ۲ برابر شده است.

براساس آمارها توسعه کشت گلخانه ها در سال ۹۶ نیز به ۱۲ هزارو ۳۰۰ هکتار رسیده بود.

حفظ پایداری منابع پایه و تامین امنیت غذایی کشور

همچنین در زمان تصدی گری حجتی حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع پایه، منابع طبیعی و بسترهای تولیدی در چارچوب توسعه پایدار و ارتقای ضریب خود اتکایی در محصولات اساسی و توسعه صادرات به ویژه محصولات باغبانی از اهداف میان مدت بخش کشاورزی و منابع طبیعی بود که مورد توجه قرار گرفت.

ارتقای بهره وری و صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی و اعمال مدیریت تقاضا، ارتقای امنیت غذایی، سلامت و غنی سازی محصولات کشاورزی، حفظ و صیانت از منابع طبیعی و توسعه آن در چارچوب اصول توسعه پایدار، بهبود وضعیت خاک کشاورزی، توسعه صادرات و مدیریت بازار، توسعه صنایع کشاورزی و زنجیره عرضه، دانش بنیان ساختن کشاورزی و توانمند سازی منابع انسانی و نوسازی ساختار تحقیق، آموزش و ترویج از دیگر دستاوردهای وزارت جهادکشاورزی در ۶ سال اخیر به شمار می رود.

در این مدت توسعه زیربنایی، حمایت از نهاده ها و محصولات، توسعه فناوری و حفاظت از منابع طبیعی را می توان از سیاست های حمایتی بخش کشاورزی و منابع طبیعی برشمرد که توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، تسطیح و نوسازی اراضی، عملیات خاک ورزی، توسعه کشت های نشایی، توسعه گلخانه ها، توسعه فعالیت های آبخیزداری، توسعه تشکل ها و نظام های بهره برداری، افزایش سرمایه بانک کشاورزی، افزایش سرمایه و توسعه فعالیت صندوق های مالی، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و نگهداری در امور زیربنایی مورد توجه قرار گرفت.

در این مدت اجرای سیاست خرید تضمینی، توسعه فعالیت بورس کالای کشاورزی، مدیریت تعرفه محصولات وارداتی در جهت حمایت از تولید داخلی، حمایت از ایجاد توسعه زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره، توسعه حمایت از بیمه محصولات کشاورزی، مدیریت ذخایر احتیاطی و تنظیم کلان بازار، توسعه خدمات دامپزشکی، توسعه خدمات مبارزه با آفات و بیماری ها، تامین بذور متحمل به خشکی و شوری، تامین به موقع کود و سموم به قیمت مناسب و مدیریت ذخایر راهبردی محصولات اساسی از اقدام های وزیر جهادکشاورزی در تامین نهاده ها و محصولات کشاورزی بوده است.

همچنین تامین بذور اصلاح شده و پربازده، تولید و توزیع بذور متحمل به خشکی و شوری، ارتباط با نهاده های بین المللی تخصصی و انتقال دانش نوین، توسعه ناوگان ماشینی بخش کشاورزی، توسعه مکانیزاسیون در زیر بخش های دام، طیور و آبزیان، توسعه تحقیقات کاربردی، توسعه ترویج و مدیریت فنی کانون های تولیدی و مراکز، توسعه مهارت های فنی بهره برداران، اصلاح نژاد دام، تامین کود و سموم با کیفیت و موثر از حمایت های توسعه فناوری های نوین حجتی در این بخش است.

تولید ماده خشک به ازای مترمکعب آب ۱۳۲۰ گرم شد

افزایش تولید ماده خشک به ازای مصرف یک مترمکعب آب در سال ۹۶ به یک هزار و ۳۲۰ گرم رسیده است درحالی که این میزان در سال ۹۲ حدود ۸۶۰ گرم بود.

همچنین در سال ۹۲ به ازای مصرف یک مترمکعب آب ۲۰۰ گرم شکر تولید می شد که در سال ۹۶ این رقم به ۶۰۰ گرم رسید.

رشد ۳ برابری سطح زیرکشت دانه های روغنی

با توجه به وابستگی شدید کشور به واردات روغن خوراکی توسعه کشت دانه‌های روغنی با محوریت دانه های کلزا، در دستور کار وزارت جهادکشاورزی در زمان تصدی گری دولت تدبیر و امید قرار گرفت.

به طوری که در تناوب زراعی با گندم با گسترش سه برابری سطح زیرکشت در فصل زراعی گذشته کل تولید دانه های روغنی در سال ۹۶ به ۴۰۰ هزارتن افزایش یافت که با تمهیدات انجام شده و افزایش سطح زیرکشت پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۷ نزدیک ۶۰۰ هزار تن انواع دانه های روغنی برداشت شود.

پرورش ماهی در قفس در تصدی حجتی به طور مجدد کلید خورد

تکنولوژی پرورش ماهی در قفس که برای نخستین بار در سال ۱۳۸۳ کلید خورد نزدیک به یک دهه دچار وقفه شد و به طور مجدد در دولت های یازدهم و دوازدهم این مهم در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت که با فراهم سازی شرایط و امکانات تاکنون با استقرار ۴۷۰ قفس در دریای شمال و جنوب آبهای داخلی، سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومان و ظرفیت ۳۱ هزارتن تولید به بهره برداری رسید.

با سرمایه گذاری در این پروژه تاکنون ۴۵۰۰ نفر نیروی انسانی به طور عمده دارای تحصیلات دانشگاهی به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار شده اند هدف گذاری در افق برنامه ششم توسعه تولید ۲۰۰ هزارتن ماهی به روش پرورش ماهی در قفس است.

افزایش ۲۰ هزارتنی تولید میگو در دولت های یازدهم و دوازدهم

طبق آمارها میزان تولید میگو در سال ۹۲ نزدیک ۱۲ هزار و ۳۰۰ تن بود که با اقدام های صورت گرفته و کنترل بیماری لکه سفید میگو این رقم در سال ۹۶ به ۳۲ هزار و ۳۰۰ تن رسید که حداقل ۲۰ هزار تن افزایش تولید را نشان می دهد.این درحالیست که برای سال ۹۷ تولید ۳۸ هزارتن میگو پیش بینی شده است.

ایجاد ۶ خط اعتباری برای توسعه و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی

حجتی در دوره تصدی گری خود در بخش کشاورزی به منظور ارتقای ضریب مکانیزاسیون و توسعه ناوگان ماشین آلات کشاورزی با ایجاد ۶ خط اعتباری بالغ بر ۶ هزار میلیارد تومام سرمایه گذاری در این بخش را شکل داد به طوری که ۹۸ هزار دستگاه انواع تراکتور و بیش از ۲۶۰۰ دستگاه انواع کمباین برداشت غلات و بیش از ۶۰۰۰ دستگاه کمباین برنج تحویل کشاورزان شد.

علاوه بر آن بیش از ۲۰۵ هزار دستگاه انواع ماشین ها و ادوات کشاورزی در همه زیر بخش های کشاوری تامین و تحویل کشاورزان شده است.

ظرفیت صنایع تبدیلی بخش کشاورزی به ۵۳ میلیون تن رسید

همچنین در دولت تدبیر و امید گسترش صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی سبب شد تا ظرفیت جذب مواد خام به ۵۳ میلیون تن برسد در حالی که این میزان در سال ۹۲ نزدیک ۳۲ میلیون تن بوده است.

رشد ۵۱ درصدی ظرفیت سردخانه های بخش کشاورزی در دوره حجتی

بر اساس آمارها در سال ۹۲ تعداد واحد سردخانه های بخش کشاورزی یک هزار و ۹۴ هزار تن بود که در سال ۹۶ با افزایش تعداد سردخانه ها به ۵۰۲ واحد ظرفیت این سردخانه ها به ۲هزار و ۶۴۰ هزارتن رسید که ۱.۴میلیون تن معادل ۵۱ درصد رشد را نسبت به سردخانه ‏های قبلی نشان می دهد.

عملیات طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسعه کشاورزی خوزستان و ایلام

عملیات احداث شبکه های آبیاری و زهکشی، یکپارچه سازی و تسطیح اراضی در سطح ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی اسان های خوزستان و ایلام نیز در دولت تدبیر و امید اجرایی شد که مرحله نخست آن در ۳۰۰ هزار هکتار عملیاتی شد که از این میزان اکنون ۲۵ هزارهکتار زیر کشت محصولات مختلف قرار گرفته است.

عملیات احداث شبکه های آبیاری و زهکشی در مناطق غرب کشور

در ۶ سال اخیر عملیات احداث شبکه‌های آبیاری و زهکشی مناطق غرب کشور برای ۱۰ استان در سطح ۲۲۷ هزار هکتار کلید خورد که تا پایان امسال به اتمام خواهد رسید.

این پروژه عملیات تامین و انتقال آب و احداث شبکه های آبیاری در استان های سیستان و بلوچستان در سطح ۴۶ هزار هکتار در دست اجراست که تاکنون ۶.۵ درصد پیشرفت داشته و تا نیمه دوم سال جاری کل عملیات اجرایی به اتمام خواهد رسید.

توسعه سیستم های نوین آبیاری در سطح ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور

در بین سال‌های ۹۲ تاکنون ۷۱۰ هزار هکتار از مزارع و باغات کشور به سیستم های آبیاری نوین مجهز و به بهره برداری رسیده همچنین علاوه بر آن در دولت یازدهم و دوازدهم معادل ۲۰۰ هزار هکتار اراضی پایاب شبکه های مدرن به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

در مجموع تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۲.۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شده است.

رشد اعطای تسهیلات بانک کشاورزی طی ۶ سال

در مدت ۶ سال اخیر، به منظور افزایش ظرفیت اعطای تسهیلات بانک کشاورزی به کشاورزان و تولیدکنندگان، سرمایه این بانک از ۱۸۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به بیش از ۹۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است.

همچنین اعطای تسهیلات بانک کشاورزی در سال ۹۲ نزدیک ۲۲ هزار میلیارد تومان، بود که در سالهای ۹۳ به ۲۶ هزار میلیارد تومان، سال ۹۴ به ۳۵ میلیارد تومان، سال ۹۵ به ۴۷ هزار میلیارد تومان و سال ۹۶ به ۴۹ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بهره برداری بهینه از منابع صندوق توسعه ملی، جذب بیش از پنج میلیارد دلار معادل ۱۸۰۰۰ میلیارد تومان به طور عمده برای امور زیربنایی، اجرای شبکه های آبیاری و زهکشی و اجرای سیستم‏های نوین آبیاری افزایش قابل ملاحظه اعتبارات حفاظت از منابع طبیعی و امور زیر بنایی از محل منابع بودجه عمومی کشور از دیگر دستاوردهای دوره حضور حجتی در وزارت جهادکشاورزی به شمار می رود.

رشد ۳ برابری سرمایه صندوق های حمایتی بخش کشاورزی

در دوره حضور حجتی در وزارت جهادکشاورزی تعداد کل صندوق های تخصصی حمایت از سرمایه گذاری بخش کشاورزی شامل صندوق های زنان، شهرستانی و استانی به ۱۱۰ مورد با سرمایه ای در حدود یک هزار و ۴۵۱ میلیارد تومان رسید؛ این درحالیست که در سال ۹۲ تعداد این صندوق ها ۸۱ مورد با سرمایه ای در حد ۵۰۶ میلیارد تومان بوده است.

میزان کلی حمایت سالیانه از محصولات کشاورزی و غذایی در کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) در سال ۲۰۱۷ نزدیک ۳۱۵.۵ میلیارد دلار، چین ۲۳۹ میلیارد دلار، اتحادیه اروپا ۱۰۵ میلیارد ددلار، آمریکا ۹۶ میلیارد دلار، ژاپن ۵۱ میلیارد دلار، کره جنوبی ۲۷.۳ میلیارد دلار بوده است.

در فاصله سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ برای ۱۰ کشور عضور OECD با اقتصاد نوظهور به طور متوسط سالیانه بالغ بر ۶۲۰ میلیارد دلار از بخش کشاورزی حمایت کرده اند.

درصد کل حمایت مربوط به حمایت مستقیم از ۷۸ درصد تولید کنندگان کشاورزی و ۱۴ درصد مربوط به حمایت از بخش کشاورزی در چارچوب خدمات عمومی بوده است.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

کمبودی در عرضه محصولات پروتئینی وجود ندارد

ناکارآمدی مدیران ذی ربط عامل اصلی عدم توزیع کالای دولتی در بازار

بعدازظهر امروز وزیر جهادکشاورزی وارد ایلام می شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha