درمان رفلاکس ادراری نوزادان را جدی باید گرفت

درمان رفلاکس ادراری نوزادان را جدی باید گرفت

به گزارش سراج24، نسرین اسفندیار فوق تخصص کلیه اطفال، درباره تورم کلیه کودکان و نوزادان اظهار کرد: هیدرونفروز یا تورم کلیه به اختلالی گفته می‌شود که بر اثر آن مجاری ادراری عملکرد صحیح خود را از دست می‌دهند. اختلالی شایع‌ در آنومالی‌های دوران بارداری که در یک درصد بارداری‌ها قابل تشخیص است.

وی گفت: هیدرونفروز جنینی به 4 گروه تقسیم می‌شود؛ خفیف، متوسط و شدید. به طور نرمال قطر قدامی خلفی لگنچه بین 9 تا 7 میلی‌متر است، این اعداد در اختلال نوع خفیف هیدرونفروز جنینی بین 7 تا 10، در نوع متوسط بین 10 تا 15 و در نوع شدید آن به 15 به بالا می‌رسد.

اسفندیار درباره عوارض و درمان هیدرونفروز خفیف و شدید اظهار کرد: 50-60 درصد نوزادانی که تورم کلیه یا هیدرونفروز دارند به نوع خفیف آن مبتلا هستند و تا قبل از 2 سالگی به صورت تدریجی درمان خواهند‌ شد، البته بهتر است در این حالت برای پیشگیری از عفونت‌های اداری، تحت پیگیری و درمان دارویی قرار بگیرند، در موارد که هیدرونفروز شدید باشد باید از جراحی لاپروسکوپی استفاده ود.

فوق تخصص کلیه اطفال درمورد رفلاکس ادراری گفت: در این بیماری، ادرار به سمت بالا یعنی به سمت مثانه و کلیه باز می‌گردد که در این حالت مخصوصا در هنگام انقباض مثانه، فشار مثانه بالاتر رفته و عفونت ادراری ایجاد می‌شود. اگر رفلاکس ادراری خیلی پیشرفت کند، دفع پروتئین، فشار خون و نارسایی کلیه اتفاق خواهد افتاد.

درمان رفلاکس ادراری

وی درباره درمان رفلاکس ادراری بیان کرد: درمان این اختلال بستگی به وضعیت بیمار دارد؛ اگر بیمار نوزاد باشد با تزریق موادی به داخل محل اتصال حالب و لگنچه درمان می‌شوند و اگر بیمار کودک باشد باید جراحی انجام شود.

اسفندیار درمورد انسداد مجاری ادراری گفت: در بیشتر جنین‌ها و نوزادان، محل حالب و لگنچه با انسداد روبه رو است که اگرمیزان انسداد خفیف باشد با دارو و تحت نظر پزشک بودن درمان حاصل می‌شود اما در انسداد شدید باید جراحی صورت گیرد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

اهدای قلب و کلیه جان یک نفر را نجات داد

محبت پدران به نوزادان شبیه خود!

برای سلامت کلیه‌ها دور این غذاها را خط بکشید

0 نظر

ارسال نظر

capcha