معرفی کتاب؛

تسلی بخشی‌های فلسفه

تسلی بخشی‌های فلسفه

سراج24، محمدمهدی‌ ادیبی/ در سلسله یادداشت‌های معرفی کتاب؛ این هفته قصد دارم تا کتابی غیرداستانی را به شما معرفی کنم. کتابی که برای نخستین بار در سال ۲۰۰۰ منتشر شد؛ اما بعد از گذشت 18 سال، هم‌چنان پرفروش است.

«Consolations of Philosophy» عنوان کتابی است که با نام «تسلی بخشی‌های فلسفه» توسط «عرفان ثابتی» به فارسی ترجمه شده و انتشارات ققنوس هم آن را منتشر کرده است.

قبل از این که از عنوان کتاب نگران شوید؛ باید بگویم که این کتاب در مورد فلسفه نیست و برای مطالعه‌ی این کتاب اصلاً لازم نیست که فلسفه بدانید و یا اصلا به فلسفه علاقه‌ای داشته باشید.

اگر پیشتر برای‌تان سوال شده که «اصلاً فلسفه به چه دردی می‌خورد؟»؛ دقیقاً وقت آن رسیده که پاسخ خود را پیدا کنید. فکر می‌کنم که نویسنده‌ی کتاب هم ابتدا این پرسش را جلوی خودش گذاشته تا بتواند این کتاب را بنویسد.

«آلن دو باتن»، نویسنده‌ی این کتاب؛ فیلسوف و مجری تلویزیونی است که اصالتی سوئیسی دارد و در حال حاضر ساکن بریتانیا است.

این فیلسوف معاصر، به دور از واژه‌ها و استدلال‌های ثقیل فلسفی تلاش کرده تا فلسفه را از حالت انتزاعی‌اش رها کند و آن را مناسب ساکنین زمین و دغدغه‌های زمینی سازد.

آلن دوباتن در این کتاب، با توجه و استناد به آثار شش فیلسوف بزرگ، سعی کرده تا راه‌حل‌هایی برای مشکلات روزمره‌ی ما پیدا کند.

تصور کنید که الان «اپیکور» در کنارتان حاضر بود و شما از او در مورد مسائل مالی و بی‌پولی می‌پرسیدید! فکر می‌کنید که چه پاسخی دریافت می‌کردید؟

شاید شما دچار یک مسئله‌ی عشقی شده‌اید و نمی‌دانید که چطور باید با آن کنار بیایید. به نظر شما، پاسخ «شوپنهاور» به یک شکست عشقی چه می تواند باشد؟

اگر به هر دلیلی از ترس و اضطراب در رنج هستید؛ آیا تمایل ندارید که بدانید «سنکا» چه راه حل و درمانی برای این مشکل شما دارد؟

در این کتاب شما می‌توانید پاسخ سؤال‌ها و گِرِه‌های زندگی خود را با زبانی ساده و به صورت کاربردی دریافت کنید. پاسخ‌هایی که آرامش و تسلی خاطر را برای شما به ارمغان می‌آورد و درمانی برای دردهای شما خواهد بود.

آلن دوباتن در این کتاب به شما نگاه و زاویه‌ی‌ دیدِ گسترده‌ای می‌دهد که با آن نگاه بتوانید دریافت صحیح و عاقلانه‌تری از داشته‌ها و نداشته‌های خود به دست آورید و این نگاه را در تعاملات خود وارد سازید.

آیا تابحال دقت کرده بودید که وجود «دوست» و نیاز ما به آن، تا چه اندازه با اهمیت است. به این جملات در مورد «دوست» دقت کنید:

«یکی از ویژگی‌های دوست این است که آن قدر مهربان است که در مقایسه با اکثر مردم، بخش بیش‌تری از وجود ما را بهنجار می‌داند. هنگام گفتگو با مخاطبی عادی بسیاری از نظرهای خود را به دلیل بسیار زننده بودن، جنسی بودن، مأیوسانه بودن، احمقانه بودن، هوشمندانه بودن یا احساساتی بودن بیان نمی‌کنیم، ولی این نظرها را با دوستان خود در میان می‌گذاریم_دوستی، توطئه‌ای کوچک است علیه آن‌چه دیگران معقول می‌پندارند.»

به عنوان آدمی اهل مطالعه؛ می‌توانم این قول را به شما بدهم که مطالعه‌ی این کتاب، دروازه‌ی جدیدی را به روی شما باز می‌کند که اثرات آن را خودتان مشاهده خواهید کرد.

این کتاب چنان شما را شیفته‌ی خود خواهد کرد که بعد از یک بار مطالعه، احساس می‌کنید لازم است یک بار دیگر هم آن را بخوانید.

بعضی از دوستان من، چنان ارتباطی با این کتاب دارند که حتی چند بار از آن رونویسی کرده‌اند!

کافی است که این کتاب را تهیه کنید و آرام آرام با آن انس بگیرید؛ آنگاه از آن دست نخواهید کشید.

اگر این کتاب را مطالعه کرده‌اید؛ دوست دارم نظرتان را در مورد آن در ذیل همین مطلب به اشتراک بگذارید.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

با کفش های دیگران راه برو

حاج آخوند

نونِ نوشتن

0 نظر

ارسال نظر

capcha