زنگ خطر برای میراث فرهنگی اهواز به صدا در آمد+عکس‌ها

زنگ خطر برای میراث فرهنگی اهواز به صدا در آمد+عکس‌ها

قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی استان در گفت وگو با خبرنگار اعتماد گفت: بارندگی های اخیر به شدت موقعیت بناهای تاریخی را به خطر انداخته است.

آل کثیر افزود: خوزستان دارای بناهای بسیاری از دوره های مختلف تاریخی است. برخی از بناها در وضعیت مناسبی نیستند و نیاز به مرمت و حفاظت دارند به همین منظور شایسته است سازمان میراث فرهنگی نسبت به حفظ و مرمت آنها حساسیت بیشتری به خرج دهد.

وی توضیح داد: سقف بقعه متبرکه سید احمد تفاخ که ثبت ملی است در جنب روستاهای میاناب گوماط از بخش شاوور توابع شهرستان شوش در اثر بارندگی های ممتد فرو ریخت. همچنین باخبر شدیم بخشی از خانه ی "بیت الشیوخ" منطقه عامری اهواز نیز تخریب شد. همزمان تصاویر و خبرهای آسیب دیدنِ قسمتی از بنای معین التجار در مرکز اهواز نیز شنیده شد که روابط عمومی این سازمان اعلام کرد دیوار فرو ریخته تاریخی نیست. شدت باران باعث شده پایگاه جهانی زیگورات دورانتاش چغازنبیل اعلام کند که ورود گردشگر فعلا ممنوع است.

این فعال میراث فرهنگی افزود: در هر صورت فروریختن دیوارِ غیرتاریخیِ بنای معین التجار باید زنگ خطری برای توجه بیشتر به میراث اهواز باشد.

آل کثیر افزود: البته که بناهای دیگری بر اثر این بارندگی در معرض تخریب هستند همچون شهرتاریخی "مگرنات" که به دلیل حفاری های عمیق در چهارگوشه ی بنای معروف مگرنات، با باریدن باران و پرشدنِ گودال های حفر شده، احتمال آسیب جدی به بنای تاریخی وجود دارد.

وی توضیح داد: از مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان که شخصی آگاه و مطلع نسبت به ابنیه های تاریخی است انتظار می رود نسبت به این بناها توجه ویژه ای صورت گیرد.

 
آسیب به برخی بناهای خوزستان بر اثر بارندگی (+عکس)
 
 
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

عملیات تخریب بخش غیر مجاز ویلای دختر وزیر مجدد آغاز شد

تخریب ویلای شبنم نعمت زاده در لواسانات + فیلم و عکس

خانه ۱۲ میلیارد تومانی نیما یوشیج در آستانه تخریب

0 نظر

ارسال نظر

capcha