پول کجاست؟

پول کجاست؟

سراج24، محمدمهدی‌ادیبی/ خودم را آماده کرده بودم تا مطلبی در مورد لزوم مطالعه‌ی کتاب و تأثیر آن در زندگی بنویسم. از خودم شروع کردم و تأثیر کتاب و مطالعه را بر زندگی خودم جستجو کردم. داشتم فکر می‌کردم که اگرچه مطالعه و خواندن کتاب (سوای تاثیرات فرهنگی و اجتماعی)، تأثیرات اقتصادی خوبی در زندگی من داشته؛ امّا تقریباً هیچ وقت دغدغه‌ی اقتصادی خاصی از این حوزه مدِّ نظرم نبوده است. بعد به این فکر کردم که اگر کسی صرفاً به نیت ثروتمند‌شدن بخواهد وارد حوزه‌ی مطالعه و کتابخوانی شود؛ آیا بهره‌ای خواهد برد یا نه؟ 
در همین فکرها بودم که حین مطالعه، با مطلب جالبی مواجه شدم. یک نویسنده‌ی آمریکایی  تحقیقات خوبی در حوزه‌ی ثروت انجام داده که نتایج قابل توجهی در بر داشته است. تام کارلی، به مدت ۵ سال، روی عادات روزانه ۲۳۳ فرد پول‌دار و ۱۲۸ فرد با وضع نامناسب مالی تحقیق و مطالعه کرد که خروجی آن، کتاب پر فروش « Rich Habits » بود.
تام کارلی در بررسی‌های خود روی این افراد، ۲۰۰ رفتار مشترک میان پولدارها را شناسایی کرده است. طبق تحقیقات او؛ عادت‌هایی که پولدارها در زندگی‌شان دارند، با عادت‌های افراد غیر پولدار، تفاوت فراوانی دارد. او حتی مدعی شده که با توجه به عادات یک فرد، می توان وضعیت مالی آینده‌اش را پیش‌بینی کرد.
اگرچه عادت‌های ذکر شده در این کتاب فراوان است؛ اما چند مورد که متناسب با موضوع ماست و به نظرم  جالب آمد را برای شما می‌نویسم:
•    ۸۰ درصد پول‌دارها روی «یک» هدف مشخص تمرکز کرده‌اند. فقط ۱۲ درصد بی‌پول‌ها چنین کاری می‌کنند.
•    ۶۳ درصد پول‌دارها موقع رفتن سر کار به کتاب‌های صوتی گوش می‌دهند. فقط ۵ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
•    ۸۱ درصد پول‌دارها کارهایی را که باید انجام بدهند لیست می‌کنند(to-do list دارند ). ۱۹ درصد بی‌پول‌ها to-do list دارند.
•     ۶۳ درصد والدین پول‌دار بچه‌هایشان را مجبور می‌کنند که ماهی دو جلد یا بیشتر کتاب غیرداستانی بخوانند. ۳ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
•     ۶۷ درصد پول‌دارها اهداف‌شان را روزی کاغذ می‌آورند. ۱۷ درصد بی‌پول‌ها از این کارها می‌کنند.
•     ۸۸ درصد پول‌دارها روزی نیم ساعت یا بیشتر را به مطالعه با هدف کاری یا آموزشی می‌‌گذرانند. فقط ۲ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
•     ۶۷ درصد پول‌دارها کمتر از روزی یک‌ساعت تلویزیون نگاه می‌کنند. ۲۳ درصد بی‌پول‌ها چنین عادتی دارند.
•     ۸۶ درصد پول‌دارها معقتدند باید تا آخر عمر برای خودبهسازی (self-improvement)  آموزش ببینند. ۵ درصد بی‌پول‌ها چنین اعتقادی دارند.
•     ۸۶ درصد پول‌دارها عاشق مطالعه‌اند. ۲۶ درصد بی‌پول‌ها عاشق مطالعه‌اند.
اگر اهل جستجو باشید و به زندگی ثروتمندان( جدید و قدیم) نگاهی بیاندازید، خواهید دید که اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها، نه تنها اهل کتاب بودند؛ بلکه مطالعه و مؤانست با آن را لازمه‌ی موفقیت دانسته‌اند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید «وارن بافت»، تاجر و سرمایه‌گذار آمریکایی و دومین فرد ثروتمند دنیا، یک کتابخوان حرفه‌ای است. او از جوانی روزانه ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ صفحه کتاب می‌خواند و هنوز هم ۸۰ درصد روز خود را به مطالعه می‌گذراند. (برای خودم سوال شده بود که چطور می‌شود در یک روز این مقدار مطالعه داشت. بعد به این نتیجه رسیدم که اگر کتاب‌خوان حرفه‌ای شویم و هشتاد درصد وقت خود را به مطالعه اختصاص دهیم؛ می‌توانیم به این مرحله هم برسیم)
در دوره‌ای زندگی می کنیم که با یک جستجوی ساده می‌توانیم به نحوه‌ی زندگی و سلوک بسیاری از افراد موفق و مطرح جهان در عرصه‌های مختلف دسترسی داشته باشیم و تاثیر مطالعه و کتابخوانی را در برتری آن‌ها نسبت به دیگران مشاهده کنیم. با این حساب، نیازی به زیاده‌گویی و تعریف بیش از حد در این‌باره نیست.
در خاتمه، به این جمله‌ی مارک تواین در خصوص لزوم مطالعه اشاره می‌کنم که گفت:
«کسی که مطالعه نمی‌کند نسبت به کسی که خواندن بلد نیست، هیچ برتری ندارد.»
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

وقتی همه خوابیم!

توقف پروژه TON تلگرام و آینده‌­پژوهی ارزهای مجازی

علمای حوزه تنها نسبت به یک رفتار نادرست حساس نشوند و هر گونه نواخباری‌گری را نقد عالمانه کنند

0 نظر

ارسال نظر

capcha