تیر ترامپ به سنگ خورد

13 آبان گذشت فروش نفت ایران همچنان ادامه دارد

13 آبان گذشت فروش نفت ایران همچنان ادامه دارد

به گزارش سراج24، آمریکا ادعا کرده بود فروش نفت ایران را با اجرای تحریم‌های آبان‌ماه به صفر می‌رساند‏، اما روز ادعایی آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران گذشت و صادرات نفت ایران همچنان ادامه دارد.

دولت آمریکا اردیبهشت امسال از برجام خارج شد و بلافاصله از تحریم‌های جدیدی علیه کشورمان رونمایی کرد. آنها از خریداران نفت ایران خواسته بودند که تا چهارم نوامبر (13 آبان) امسال واردات نفت از ایران را به صفر برسانند و دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها ایران را به صفر شدن صادرات نفت تهدید کرده بود.
خبرگزاری تسنیم در این رابطه گزارش داد: رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد که به‌گونه‌ای وانمود کند روز چهارم نوامبر قرار است به‌ یک‌باره تحریم‌های عجیبی علیه ایران اعمال شود و با قطع صادرات نفت، ایران به‌زانو درآید اما در روزهای اخیر اخبار رسانه‌های غربی، همان رسانه‌هایی که بازوی تبلیغی رؤیای آمریکایی بودند، از اعطای معافیت به هشت کشور برای ادامه خرید نفت از ایران حکایت داشت.
در واقع آمریکا که نتوانسته بود اقدام مؤثری برای توقف صادرات نفت خام ایران انجام دهد، در روزهای نزدیک به چهارم نوامبر، باز هم تلاش کرد با استفاده از ظرفیت رسانه‌های غربی وانمود کند که اگر کشورهایی در حال ادامه خرید نفت از ایران هستند، این آمریکا هست که آنها را از تحریم خرید نفت ایران معاف کرده است. به هر حال، اعلام معافیت خریداران بزرگ نفت ایران، به‌معنای عقب‌نشینی کامل آمریکا از ادعای قبلی خود مبنی بر توقف صادرات نفت ایران است. با این حال روز چهارم نوامبر، همان روز ادعایی آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران گذشت ولی صادرات نفت ایران ادامه دارد.
موقعیت سخت ترامپ در مقابل جهان
پایگاه‌های خبری غربی هم درباره شرایط حساس آمریکا در برابر ادعای صفر کردن فروش نفت ایران تأکید کردند که «در شش ماه پس از خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای با ایران، وی از تهران و باقی جهان می‌خواست تا در برابر خواسته‌هایش سر خم کنند. امروز او خواهد دید که چگونه این برنامه کار خواهد کرد.»
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از بلومبرگ، این پایگاه خبری با اشاره به تحریم‌های 13 آبان، افزود: این تاریخ، نقطه اوج تلاش گروه ترامپ برای خارج کردن شرکت‌ها از بازار ایران است...هدف رئیس‌جمهور آمریکا وارد کردن رنج اقتصادی بسیاری به ایران است تا این کشور برای همیشه برنامه هسته‌ای خود و فعالیت‌هایش در منطقه را رها کند.اما توان آمریکایی برای زمین‌گیر کردن اقتصاد ایران با ابهامات جدی روبه‌رو شده است. بلومبرگ به این ضعف دولت آمریکا اشاره کرده و با بیان اینکه «رویکرد ترامپ هم‌پیمانان آمریکا و رقبایش را دلسرد کرده است»، نوشت: ترامپ باید تصمیم بگیرد که چگونه هرکسی را که از تحریم‌ها تبعیت نکرد، از بانک‌های مرکزی اروپایی گرفته تا هم‌پیمانان استراتژیک نظیر هند و قدرت‌های بزرگ نظیر چین را مجازات کند.ایو دالدر، رئیس شورای شیکاگو در امور بین‌الملل و سفیر سابق آمریکا در ناتو هم با اذعان به این ضعف، گفت: «سخت است باور کنیم که این (جریمه) موثرتر از این است که همه را در طرف خودمان نگه داریم.»تلاش آمریکا علیه ایران در نهایت به این بستگی دارد که دولت آمریکا تا چه میزان در بلندمدت در مجبور کردن کشورها به توقف خرید نفت از ایران، موفق خواهد بود.
عقب‌نشینی اجباری
بلومبرگ درباره عقب‌نشینی دولت آمریکا در اعطای معافیت به برخی خریداران نفت ایران نوشت: وزیر خارجه آمریکا که پیش‌تر گفته بود «انتظار دارد که خرید نفت از ایران به صفر برسد یا تحریم‌ها بر کشورهای واردکننده اعمال خواهد شد»، روز جمعه تایید کرد که به هشت کشوری که گفته می‌شود به نفت ایران وابسته هستند اما خریدشان را کاهش داده‌اند، معافیت داده می‌شود.
به گفته مقامات آمریکایی، ژاپن، هند و کره جنوبی در زمره این کشورها هستند. به گفته دو منبع آگاه، چین، بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران هنوز با آمریکا در مورد شرایط در حال مذاکره است اما در میان 8 کشور قرار دارد.
هندی‌ها همچنین برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به تکاپو افتاده‌اند و در حال استفاده از ظرفیت‌های بانکی خود برای حل این موضوع هستند. ایسنا به نقل از تایمز ایندیا گزارش داد که «با مهلت ۱۸۰ روزه‌ای که آمریکا پیش از اجرای تحریم‌ها علیه صادرات نفت ایران داد، هند و ایران جزییات مکانیزمی که به دهلی‌نو اجازه می‌دهد پول خرید نفت ایران را تماما به روپیه به حسابی در یک بانک هندی واریز کند را نهایی می‌کنند».ترکیه از دیگر کشورهایی است که در حال فشار به آمریکا برای دریافت معافیت از همکاری با ایران است. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، اردوغان، رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرد با رئیس‌جمهور آمریکا بر سر هالک‌بانک که با جریمه‌های احتمالی آمریکا به علت دور زدن تحریم‌های ایران مواجه است، بحث و گفت‌وگو کرده است.همچنین خبرگزاری مهر به نقل از رویترز خبر داد که سه مسئول عراقی هم دیروز اطلاع دادند که ایالات متحده آمریکا به عراق اعلام کرده است که مجاز است به واردات گاز، تجهیزات انرژی و مواد غذایی از ایران ادامه دهد.
نگرانی از افزایش قیمت‌های جهانی
گفتنی است آمریکا می‌داند که حذف نفت ایران از بازار به معنی صعود شدید قیمت‌هاست، به همین دلیل مارک دوبوویتز، مدیر ارشد اجرایی بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن که به پامپئو مشاوره داده و به کنگره برای نوشتن تحریم‌های کنونی کمک کرده است، گفت: «شما نمی‌خواهید بیش از حد سخت و سریع اقدام کنید که قیمت نفت بالا برود و ایران درآمد بیشتری از افزایش قیمت نفت علی‌رغم کاهش فروش کسب کند.»
در همین رابطه، خبرگزاری مهر به نقل از رویترز خبر داد: در پایان معاملات روز جمعه، پس از این که ایالات‌متحده اعلام کرد هشت کشور را موقتا از تحریم‌های ایران معاف کرده است، قیمت نفت یک درصد سقوط کرد و سقوط هفته گذشته خود را به شش درصد رساند.
دولت ترامپ هنوز تصمیم‌های بزرگی پیش رو دارد. یکی از آن تصمیمات این است که آیا شرکت‌ها و کشورها را برای هدایت تراکنش‌های مالی با ایران از طریق سوئیفت جریمه کند یا نه. باتوجه به موضع سخت بولتون و عین حال، موضع آرام‌تر وزیر خزانه‌داری، این موضوع مایه اختلاف است. استیو منوشین، وزیر خزانه‌داری گفت که این اقدام بیشتر اثر منفی دارد و هم‌پیمانان آمریکا را بیشتر عصبانی می‌کند.آمریکا همچنان مجبور است تصمیم بگیرد چگونه با هم‌پیمانان خود در اتحادیه اروپا روبرو شود. به ویژه اگر آنها برای گفت‌و‌گو در مورد ایجاد یک سازوکار برای کمک به شرکت‌های هدایت کننده تراکنش‌های مالی با ایران همزمان با جدا کردن آنها از تحریم‌های آمریکا، تلاش کنند.

انتهای پیام/

منبع: کیهان

اخبار مرتبط

پاکستان استفاده از الگوی ایران دربرگزاری مراسم محرم را خواستار شد

جبهه تحت حمایت آمریکا در حال نزول و فروپاشی است

نمونه‌های تاریخی از همدلی ملت لبنان با مردم ایران

0 نظر

ارسال نظر

capcha