زنگنه: لایه نفتی پارس جنوبی را به توتال نمی‌دهیم

زنگنه: لایه نفتی پارس جنوبی را به توتال نمی‌دهیم

به گزارش سراج24،  وزیر نفت در حاشیه امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز ایرانشهر به چابهار  با اشاره به آخرین وضعیت توسعه لایه‌های نفتی پارس جنوبی گفت: چون شرکت مرسک توسط شرکت توتال خریداری شد،بنابراین  تصمیم گرفتیم لایه‌ نفتی پارس جنوبی را  به شرکت توتال ندهیم اما این موضوع را نیز اعلام کنم که تاکنون پیشنهاد جدی در خصوص لایه نفتی دریافت نکرده ایم.

زنگنه با اشاره اینکه چند قرارداد در دست مذاکره است که مراحل پایانی خود را طی می کند،افزود: تا روزی که قرارداد امضاء نشود نامی از شرکت‌ها و میادین نخواهم برد.

وزیر نفت در ادامه با اشاره به میزان فروش نفت ایران گفت: این طبیعی است که میزان فروش نفت در یک ماه کاهش یابد اما در ماه دیگر جبران شود، میزان فروش نفت ایران در حال حاضر مشکلی ندارد و رقم فروش نفت و میعانات گازی بیش از ۲.۵ میلیون بشکه در روز است.

وزیر نفت با اشاره به آخرین وضعیت خط لوله صادرات گاز به عمان گفت:  گاز از رودان به کوه مبارک و سپس به غرب جاسک می‌رود و پس از آنجا به عمان صادر می‌شود.

وی ادامه داد: مذاکرات در حال انجام است و در مرحله‌ای هستیم که برای اجرای خط دریایی اعلام مناقصه کنیم یا به مرحله عقد قرارداد نزدیک می‌شویم تا یک شرکت خارجی برای احداث خط سرمایه‌ گذاری کند.

زنگنه در مورد برخی اخبار مبنی بر این‌که ایران به هند در فروش نفت تخفیف می‌دهد، اظهار کرد: ما تخفیف ویژه‌ای به هند ندادیم البته برای فروش ممکن است در هر زمانی که لازم باشد از نظر سیاسی قیمت‌هایی را اعمال کنیم که بتوانیم در بازار حضور داشته باشیم.

وزیر نفت در مورد این‌که گفته می‌شود ایران برای جذب مشتری در مقابل سیاست‌های ترامپ به هند تخفیف می‌دهد، گفت: هرکاری که لازم باشد برای این‌که با ترامپ مقابله کنیم انجام می‌دهیم.

زنگنه با اشاره به تصمیم‌گیری رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد: باید صبرکنیم و ببینیم ترامپ چه می‌کند، ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران همه تجارب و ظرفیت را برای این‌که ترامپ نتواند به ایران ضرر بزند به کار می‌بریم.

وی همچنین با اشاره به مذاکرات صورت گرفته بین ایران و هند در مورد توسعه میدان گازی فرزاد B، گفت: قرار شد هندی‌ها گاز ترش میدان فرزاد را به ما تحویل بدهند و ایران جابه‌جایی و سوآپ را انجام خواهد داد.
منبع: فارس
 

اخبار مرتبط

ارزهایی که زنگنه و همتی بلوکه کردند، دولت سیزدهم آزاد کرد

فروش نفت ایران افزایش می یابد

زنگنه: نمی‌توانم درخواست‌های نفتی ایران در مهلت ۶۰ روز به اروپا را صریح بیان کنم

0 نظر

ارسال نظر

capcha