«سراج 24» گزارش می‌دهد

بازتعریف اصلاحات و روزنامه شرق از اصالت هنر و هنرمند: همان دستمال یک‌بار مصرف و بی‌خاصیت همیشگی!

بازتعریف اصلاحات و روزنامه شرق از اصالت هنر و هنرمند: همان دستمال یک‌بار مصرف و بی‌خاصیت همیشگی!

گروه فرهنگی سراج24: سید رضا صالحی امیری فقط و فقط یک اسم برای روزهای پایانی دولت یازدهم بود. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال پایانی دولت استعفا داد و یا شاید با حاشیه های بسیار و حرف و حدیث های فراوان مجبور به استعفا شد. سر و صدا درباره جنتی بسیار بالا گرفت اما او خیلی آرام و نرم از کنار همه چیز عبور کرد و ساختمان بهارستان را مثل روز اولش خالی کرد. پس از آن سید رضا صالحی امیری به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شد تا ماه های پایانی دولت بدون وزیر نگذرد.

صالحی امیری تنها یک اسم برای روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 و یک آدم اشتباهی در فرهنگ و ادبیات ایران بود. او پس از سال ها تجربه کار امنیتی در وزارت اطلاعات به ساختمان بهارستان آمد تا احتمالا اتفاقی برای کمپین‌های حمایتی هنرمندان از رئیس جمهور در جریان انتخابات رخ ندهد. اتفاقاتی که در ادامه افتاد نشان داد که او اصالتا نقشش همین بوده است.

انتشار یک ویدیو از صالحی امیری آن هم درست در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، همه فعالیت های کمپین های انتخاباتی را بی اثر و هنرمندان حامی را بشدت عصبانی کرد. صالحی امیری در پاسخ به خبرنگاری که درباره هنرمندان حامی رقیب آقای روحانی حرف زده بود، با خنده و تمسخر گفت: «کاش به من می‌گفتند تا چند هنرمند برایشان جور می‌کردم و می‌فرستادم». این حرف واکنش های بسیاری داشت و هنرمندان بسیاری که پیش از آن بصورت رسمی از حسن روحانی حمایت کرده بودند را آزرده کرد. شاید سخت ترین واکنش را سعید سهیلی کارگردان سینما نشان داد. او متنی اعتراضی در اینستاگرامش منتشر کرد و خطاب به رقبای انتخاباتی حسن روحانی نوشت: «هرکدام پیروز شدید خبر بدهید تا یک وزیر ارشاد برایتان جور کنیم و بفرستیم». سهیلی این حرف ها را وقتی منتشر کرد که فیلم «گشت2» آخرین ساخته‌اش روی پرده سینماها بود. چند هفته بعد از این حرف و حدیث‌ها به طرز عجیبی لینک دانلود و نسخه قاچاق فیلم سینمایی‌اش منتشر شد.

در این روزهای انتشار کمپین‌های مختلف پشیمانی از رای به حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1396 بازهم هنرمندان جلو آمدند و واکنش نشان دادند. بسیاری از هنرمندان و سلبریتی‌هایی که در کمپین های انتخاباتی روحانی حضور داشتند و برای رای آوری او از سرمایه اجتماعی خودشان استفاده کرده بودند، از رای خود اعلام پشیمانی کردند. این واکنش ها از تنظیم لایحه بودجه سال 97 و اعلام سه برابر شدن عوارض خروج از کشور شروع شد و این هفته ها با پرواز قیمت دلار به اوج رسیده است. حمید فرخ‌نژاد، رضا رشیدپور، سیروان خسروی، محسن افشانی، مهدی فخیم‌زاده، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل و علی کریمی از جمله آنها هستند.

روز گذشته روزنامه شرق گزارشی منتشر کرد و از وضعیت کمپین‌های مختلف #پشیمانیم نوشت. شرق نسبت به موضع گیری هنرمندان انتقاد کرد و نوشت که مگر کلا سلبریتی‌ها چقدر در رای آوری روحانی اثر داشته‌اند؟ این روزنامه در گزارشش نوشت: «اینکه سلبریتی‌ها خود را با نخبگان سیاسی در یک کفه ترازو گذاشته و گمان می‌کنند نقش بی‌بدیلی در رأی‌آوری حسن روحانی ایفا کرده‌اند. اشتباهی مهلک است. » شرق در ادامه بخشی از گفتگوی محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب را بازخوانی کرد که گفته بود: «این گروه در دوران انتخابات تلاش‌هایی کرده‌‌اند و حرف‌هایشان نیز در حد خودشان مؤثر بوده است، اما این‌طور نیست که سلبریتی‌ها قادر باشند جهت جامعه را تعیین کنند»

حرف‌های روزنامه شرق خطاب به هنرمندان و سلبریتی‌ها درست شبیه همان حرف‌های رضا صالحی امیری در روز انتخابات است. حرف‌هایی که نگاه ابزاری به هنر و هنرمند را واضح تر از همیشه نشان می‌دهد. شاید نویسندگان روزنامه شرق فراموش کرده اند که در سال 1384 انواع و اقسام لیست‌های حمایتی هنرمندان از مرحوم هاشمی رفسنجانی را منتشر می‌کرد آنهم با سرلیستی اشخاصی مثل محمدرضا گلزار! حالا همان‌ها از بی خاصیتی هنرمند و حرف‌هایش می‌نویسند.

اخبار مرتبط

سید رضا صالحی امیری در جستجوی کار/ فرمانده اطلاعاتی، وزیر چندماهه فرهنگ، معاون شهردار و شاید رئیس کمیته ملی المپیک!

چگونه وزیر دولت، شیرینی انتخابات را به کام هنرمندان تلخ کرد؟/واکنش‌ هنرمندان به اظهارات پادگانی ادامه دارد

پایان یک ژست دولتی با دغدغه برگزاری کنسرت/چرا وزیر ارشاد به اختتامیه جشنواره موسیقی فجر نرفت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha