از افتتاح 39 نگارخانه جدید تا پرفروش شدن آثار مردمی/روزهای خوب هنرهای تجسمی در سال 97 ادامه خواهد داشت؟

از افتتاح 39 نگارخانه جدید تا پرفروش شدن آثار مردمی/روزهای خوب هنرهای تجسمی در سال 97 ادامه خواهد داشت؟

گروه فرهنگی سراج24: گالری‌ها و نگارخانه‌ها جزو مراکزی‌اند که مدت‌هاست با نمایش هنر در رنگ‌ها و اشکال گوناگون فضایی را برای فراغت از روزمرگی‌های همیشگی فراهم کرده‌اند. مجموعه‌هایی که هر هفته میزبان هنرمندان یا آثاری می‌شوند که هر یک دریچه‌ای را رو به دنیایی نو باز می‌کنند.

در سال گذشته نیز علاوه بر مردم و هنردوستان، هنرمندان بسیاری از فروش آثارشان در گالری‌ها از بازار اقتصادی هنر بهره‌مند شدند و تعداد بی‌شماری از هنرمندان عرصه تجسمی آثار خود را در قالب نمایشگاه‌های انفرادی و گروهی در نگارخانه‌های خصوصی و دولتی به نمایش گذاشتند. براساس شواهد و اسناد موجود، تعداد نمایشگاه‌ها و حراج‌های هنری که در سال 96 برگزار شد رضایت بخش بود. همچنین صدور مجوز برای گشایش 39 نگارخانه جدید در تهران، صحت این ادعا را بیش از پیش تثبیت می‌کند. البته انتقاد و پیشنهاد در خصوص کیفیت آثار ارائه شده در نمایشگاه‌ها همچنان ادامه دارد و امید است کم و کاستی‌های موجود، در سال‌های آینده کمرنگ و در نهایت رفع شود.

آثار پرفروش

گفتنی است آمار فروش نمایشگاه‌ها در سال 96 بررسی و درنتیجه اسامی پرفروش‌ترین هنرمند و گالری‌ها مشخص شد: آقایان و خانم‌ها محمدعلی بنی اسدی (نقاش)، نیلوفر قادری نژاد (نقاش)، کیومرث کیاست (طراح و نقاش) و میترا کاویان (نقاش) هنرمندان پرفروش گالری ساربان بودند. آثار زنده یاد صادق تبریزی (پیشکسوت هنر نقاشی‌خط) و ناصر اویسی (نقاش) بیش از آثار سایر هنرمندان در گالری شمس فروخته شد. امیرحسین مدرس و بهار بهاردوست رکورد دار فروش در گالری کبیری بودند. آیدین آغداشلو با فروش اثر در نمایشگاه‌های هفت نگاه، عمارت هنر و حراج تهران از هنرمندان پرفروش سال به شمار می‌آید.

نمایشگاه‌های موفق

همچنین از بین بی‌شمار نمایشگاه‌های گروهی که دایر شد، نمایشگاه هفت نگاه (مشارکت هفت گالری و ارائه آثاری از بزرگان هنر) و نمایشگاه نقاشی کودکان زلزله زده کرمانشاه در فرهنگسرای نیاوران، نمایشگاه مجموعه‌ای از آثار تجسمی به نفع کودکان نقص ایمنی، نمایشگاه نقش مایه اصل، نخستین اکسپو دانشجویان نقاش و نمایشگاه دومین جشنواره ژوکال در گالری پردیس ملت و هشتمین حراج تهران در هتل پارسیان آزادی نمایشگاه‌های مهم سال و موفق در فروش اثر بودند.

فرانسه در ایران

 همچنین در نوروز امسال نیز استقبال نسبی از مجموعه‌های هنری ادامه داشت؛ نمایشگاه‌هایی که به دلیل پرمخاطب بودنشان این روزها نیز ادامه دارند. اما جدا از رخدادهای سال گذشته، در سال جدید نیز طبق روال همیشگی همچنان برخی از نمایشگاه‌های پرطرفدار میزبان علاقه‌مندان هستند و مجموعه‌های جدیدی نیز در مراکز مختلف به نمایش درآمده‌اند. از جمله این موارد، «موزه لوور در تهران» است که از 14اسفندماه در موزه ملی ایران برگزار شده و تا 18 خردادماه ادامه دارد. در این نمایشگاه آثار باارزشی از موزه لوور مربوط به تمدن‌های مصر، یونان، روم باستان و آثاری از هنر کشور فرانسه به نمایش درآمده است.این نمایشگاه مضاف بر جنبه فرهنگی و هنری که دارد، به طور حتم از نظر سیاسی و شکل گیری روابطی نو بین دو کشور نیز تأثیرگذار است.

تجلیل پیش از فوت در موزه هنرهای معاصر

در ادامه از بین نمایشگاه‌های ادامه دار در سال جدید می‌توان به نمایشگاه مروری بر آثار و زندگی آقای علی‌اکبر صادقی که در موزه هنرهای معاصر تهران برپاست، اشاره کرد. مجموعه‌ای که بخشی از فعالیت‌های یک عمر این هنرمند پیشکسوت را در معرض دید عموم قرار داده است. صادقی در این باره به گزارش هنرآنلاین درباره این نمایشگاه گفت: ابتدا قرار بود یک سالن از موزه به نمایشگاه من اختصاص پیدا کند اما کارهای من بسیار زیاد بود و آنچه الان به نمایش درآمده است چهل درصد آثار من است. پس از اینکه کل موزه در اختیار این نمایشگاه قرار گرفت، چند ماه برای برنامه‌ریزی و آماده‌سازی نمایشگاه وقت صرف شد و چیدمان آن را پسر کوچک من انجام داد. بسیاری از هنرمندان پس از فوت‌شان تجلیل می‌شوند اما من بسیار خوشحال هستم که الان در حضور خودم دوستدارانم به دیدن من آمدند و از تشویق‌های آنان خیلی انرژی گرفتم.صادقی همچنین با اشاره به برنامه‌های خود در سال جدید گفت: بخشی از نمایشگاه مروری بر آثار من که هم اکنون در تهران برپاست قرار است در موزه کرمان و اصفهان به نمایش درآید. همچنین این آثار در پاریس، موزه تیت لندن، موزه لاکما لس‌آنجلس و... نمایش داده می‌شود. سعی می‌کنم خودم هم در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا کنم چون مردم دوست دارند هنرمند را در کنار آثارش ببینند.

هنر با رنگ و بوی سیاست

یکی دیگر از مجموعه آثاری که به هنرمند بنام کشورمان تعلق دارد، نمایشگاه نقاشی‌های آقای آنه محمد تاتاری است که در گالری اعتماد 2 برگزار شده است و تا 28 فروردین‌ماه ادامه دارد.وی درباره آثار اخیر خود که رنگ و بوی سیاسی و انسان دوستانه دارند، عنوان کرد: این نمایشگاه به دنبال بیان ایده برابری میان انسان‌ها و همچنین نگاه دوباره به هنر سنتی قدیم است. کارها با این موضوع شروع شد و در این میان موضوع پناهجویان و مهاجران جنگی هم به آن اضافه شد که در طول دو سال گذشته ذهن من را درگیر کرده است.

تاتاری افزود: من در بعضی تابلوها از سران کشورها استمداد طلبیدم که به کمک آدم‌هایی بیایند که ناگزیر شده‌اند از جایی به جای دیگر بروند. از آنها خواستم کمی به آدم‌هایی که ناچار هستند به دلیل جنگ وطن خود را ترک کنند توجه کنند و جنبه سیاسی در آثار من به این شکل بروز یافت که توجه را به سمت انسان‌هایی که ناگزیر از فرار هستند، جلب کنم.

مروری هنری بر کرمانشاه

«نمایشگاه آثار هنری زلزله کرمانشاه» مجموعه دیگری است که گالری ایده از 17 تا 31 فروردین‌ماه از آن میزبانی می‌کند. آثار موجود در این نمایشگاه توسط فراخوانی که در زمستان ۹۶ توسط مدرسه ایده ارائه شد، جمع آوری شده است و با افتتاح آن برگزیدگان بخش مسابقه این رویداد اعلام و از کلیه شرکت کنندگان تقدیر می‌شود.

دورهمی چهره‌ها

«چکش و طراحی» نیز عنوان نماشگاه دیگری است که به صورت گروهی در موزه طراحی برگزار شده است و تا 31فروردین‌ماه ادامه دارد. در این نمایشگاه چهره‌های بنامی از اساتید هنر ایران چون خانم‌ها و آقایان هانیبال الخاص، بهرام دبیری ،حسین محجوبی ،مسعود عربشاهی ، مهدی حسینی ،نیما پتگر ،حسینعلی ذابحی ،احمد نصرالهی ،نیکزاد نجومی ،معصومه مظفری(مدیر انجمن نقاشان ایران) ،احمد وکیلی ،کریم نصر ،علی ذاکری ، شهرام کریمی ،علی ندایی ،حسین مجنی ،کامبیز صبری، بهنام کامرانی ،الهه مقدمی ،فرشته غازی‌راد ،واهیک هارطونیان ،رزیتا شرف‌جهان ،داریوش حسینی ،حامد صحیحی ،علیرضا آدم‌بکان ،فرهاد گاوزن ،شیده تامی ، امیرعلی قاسمی ،علی بختیاری و... حضور دارند. در کنار این نمایشگاه‌ها، نگارخانه‌های موزه عکاسخانه شهر، بهارستان، گالری ثالث، پروژه‌های آران، رج، ایده، هور، طراحان آزاد و... نیز در این هفته میزبان علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان خواهند بود.

اخبار مرتبط

نقاشی چهره‌ شهدای مقاومت بر دیواره حریم حرم حضرت زینب(س) نقش بست +ویدئو

مسابقه نقاشی روز جهانی قدس در کرمانشاه برگزار می‌شود

شناخت هنرهای تجسمی انقلاب اسلامی در «تجسم حماسه»

0 نظر

ارسال نظر

capcha