«سراج 24» گزارش می‌دهد

دولت، شورای تامین و حوزه هنری علیه یک مستند درباره معدن‌چیان ایرانی/«زمستان یورت» برای همیشه توقیف می‌شود؟

دولت، شورای تامین و حوزه هنری علیه یک مستند درباره معدن‌چیان ایرانی/«زمستان یورت» برای همیشه توقیف می‌شود؟

گروه فرهنگی سراج24: اردبیهشت امسال درست در بحبوحه برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اتفاقی افتاد که همه چیز را تخت تاثیر قرار داد، از دل‌های مردم تا جریان خود انتخابات. انفجار در معدن ذغال سنگ زمستان یورت واقع در آزادشهر گلستان باعث شد تا 43 معدن چی زجر کشیده ایرانی جان خودشان را از دست بدهند. در این حادثه حدود 400 نفر نیز زخمی شدند. معدن چیان زمستان یورت ماه ها بود که حقوقشان را دریافت نکرده بودند اما با این وجود به کارشان ادامه دادند. بارها مقابل فرمانداری و استانداری تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند ولی بازهم تلاش هایشان بی نتیجه ماند.

نه 43 کشته عدد کمی بود و نه انتخابات ریاست جمهوری اتفاق ساده و همیشگی؛ حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان خودش را به منطقه رساند و با خانواده معدن چیان و معدن چیان بازمانده دیدار و گفت و گو کرد. بغض خانواده‌ها طی این گفتگوها تبدیل به یک خروش احساسی شد، جان 43 عزیز و داغ بزرگ فقدان آن زحمت کشانِ بی حق و حقوق اصلا ساده و قابل اغماض نبود.

این حادثه بهانه ای شد تا گزارش های بسیاری در تلویزیون و در روزنامه ها درباره وضعیت معدن چیان منتشر شود. این وضعیت به راحتی قابل تعمیم برای بسیاری از معدن چیان دیگر نیز شد؛ بی حق و حقوق،رو در روی سنگ و صخره‌های زمین آنهم در لبه پرتگاه مرگ.

زندگی معدن چیان ایرانی با این حجم از سختی و چالش، خیلی زود تبدیل به سوژه مستندسازان کشور شد. میلاد میرزاباقری یکی از کارگردان‌های جوان مستندساز سراغ این سوژه رفت و «زمستان یورت» را ساخت. این مستند در جشنواره عمار امسال نیز شرکت کرد و توانست جایزه ویژه بخش نقد درون گفتمانی این جشنواره را کسب کند.

یکی دو ماه از جشنواره و حدود 11 ماه از خود حادثه انفجار در معدن زمستان یورت می‌گذرد، انگار کسی حوصله شنیدن حرف‌های تکراری درباره وضعیت معیشتی و حقوقی فاجعه‌بار معدن چیان را ندارد. مستند «زمستان یورت» با همه حق‌خواهی‌هایش برای روشن شدن وضعیت معیشتی معدن چیان ایرانی تبدیل به فیلمی ترسناک برای مسئولان دولتی استان‌های شمالی شده است. قرار بود این مستند در روزهای گذشته برای هنرمندان و فعالان رسانه‌ای گرگان اکران شود اما این مراسم با مخالفت و سنگ اندازی های مسئولان دولتی استان گلستان لغو شد. اداره کل ارشاد گرگان اعلام کرد که هیچ سالن دولتی حق اکران این مستند را ندارد. چند روز بعد قرار شد همان جلسه در سالنی وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی اکران شود، آن مراسم هم با مخالفت مسئولان حوزه هنری لغو شد.

این ماجرا برای اکران «زمستان یورت» اتفاق تازه و عجیبی نیست؛ یک ماه قبل نیز تلاش شد تا این مستند در آزادشهر اکران شود اما با دستور شورای تامین این شهرستان، نمایش «زمستان یورت» ممنوع شد.

ماجرای عجیبی است. اتفاقی در آزادشهر گلستان رخ داده و جان 43 معدن چی از دست رفته است؛ همه مسئولان به قصور خود واقفند و قول هایی برای بهبود اوضاع سایر معدن چیان دادند اما انگار دیگر کسی حق ندارد حرفی از آن روزها و قول ها بزند؛ کسی نباید چیزی از وضعیت قابل تکرار معدن چیان بگوید و همه تصاویر باید بایگانی شود.  نگفتن و ندیدن و نفهمیدن دیگر در دنیای انفجار اطلاعات کاری محال است. حالا دبیرخانه جشنواره مردمی فیلم عمار اعلام کرده است که با اتفاقات اخیر پیش آمده برای مستند «زمستان یورت»، این مستند را از فروردین 97 در شبکه اکران سراسری خودش قرار خواهد داد تا در کل کشور به نمایش درآید.

اخبار مرتبط

جشن بزرگ نقالان علوی در میدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود

۶۰۰ گروه تئاتر بچه های مسجد فعال است/نمایش جریان هنرانقلاب اسلامی

جزییات ویژه‌برنامه آزادسازی خرمشهر تشریح شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha