«سراج 24» گزارش می‌دهد

دومین سالگرد فوت پرمخاطب‌ترین سینماگر ایرانی/ چرا «یوسف پیامبر» بهترین باقیات صالحات فرج‌الله سلحشور است؟/ سرنوشت «موسی(ع)» چه می‌شود؟

دومین سالگرد فوت پرمخاطب‌ترین سینماگر ایرانی/ چرا «یوسف پیامبر» بهترین باقیات صالحات فرج‌الله سلحشور است؟/ سرنوشت «موسی(ع)» چه می‌شود؟

گروه فرهنگی سراج24: دو سال از نبود فرج الله سلحشور گذشته است. کارگردانی که سال‌ها با بیماری‌اش مبارزه کرد اما نهایتا در اسفند 1394 تسلیم سرنوشت حتمی همه آدم‌ها شد. سلحشور کارنامه مهمی در سینما و تلویزیون دارد؛ کارنامه ای که قطعا با دربرگیری مخاطبان انبوه ایرانی و بین المللی توانسته بالاتر از همه جایزه های سینمایی داخلی و خارجی قرار بگیرد. سلحشور نه با لابی و بگیر و بنندهای سینمایی و نه با حرف های مخالف‌خوانِ معروف سلبریتی‌ها در جشنواره‌های خارجی، دنبال اسکار و خرس و ... نرفت. او توانست خیلی راحت از سینما و تلویزیون مردمی صحبت کند و همان مردم را پای آثارش میخکوب کند.

حدودا 10 سال قبل بود که اولین قسمت از سریال «یوسف پیامبر» روی آنتن شبکه 1 سیما رفت.  سریالی که توانست بسیاری از مردم را جمعه هر هفته ساعت 22 پای تلویزیون بنشاند. همان روزها معروف شد که ساعت 22 جمعه‌‌ها، خیابان ها خلوت می‌شود چون بیشتر مردم ترجیح می‌دهند این ساعت را پای داستان قرآنی حضرت یوسف بنشینند.

در این 10 سالی که از اولین نمایش یوسف پیامبر گذشته است، این مجموعه تلویزیونی بارها از شبکه‌های مختلف سیما پخش شده است. در همین سال 1396 این سریال از شبکه تماشا پخش شد و بازهم مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرد. جذب مخاطب با سریال فرج الله سلحشور یک ادعا نیست بلکه سازمان صدا و سیما در ماه های پایانی سال، نتیجه نظرسنجی محبوب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی را منتشر کرد و مشخص شد که یوسف پیامبر با جدیدترین سریال سروش صحت یعنی «لیسانسه‌ها 2» رقابت جدی داشت و توانست دومین سریال پر مخاطب تلویزیون در سال 1396 شود!

این ماجرا فقط محدود به ایران نشد. یوسف پیامبر تبدیل به محصول با ارزش فرهنگی ایران شد و شهر به شهر و کشور به کشور مخاطبان جدیدش را پیدا کرد. سریال سلحشور اولین بار از شبکه الکوثر پخش شد و دیگر پس از آن چیزی جلودار آن نبود. مردم عراق، سوریه، لبنان، مصر و ... همه پای داستان زندگی حضرت یوسف نشستند و آن را تماشا کردند. احسن القصص قرآن با روایت فرج الله سلحشور توانست خیابان‌های عراق، لبنان و حدود 60 کشور دنیا را خلوت کند. قطعا هیچ مجموعه نمایشی، سریال و فیلم سینمایی ایرانی را نمی‌شود پیدا کرد که تا کنون این تعداد مخاطب ایرانی و بین المللی داشته باشد. کار سلحشور از مرزهای جغرافیایی گذشت و هنر ایرانی را اینبار در قالب سریال تلویزیونی به جهان اسلام نشان داد.

کارگردان پر زحمت سینمای ایران باقیات صالحات بسیار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت. او در سال‌های پایانی زندگی‌اش نگران این بود که پروژه جدیدش روی زمین بماند. در دیدار با رهبر انقلاب از پروژه ساخت سریال حضرت موسی(ع) سخن گفت و با بغض تاکید کرد نگران است از اینکه عمرش به ساخت این اثر کفاف ندهد. همین هم شد و حالا سریال موسی (ع) روی زمین مانده. هربار جمال شورجه دوست و همکار صمیمی فرج الله سلحشور حرف های تازه ای از روند اجرای این پروژه می زند اما انگار اوضاع مساعد نیست و همتی برای ساخت یک سریال پر مخاطب دیگر وجود ندارد.

هرچند سلحشور از میان جامعه هنری ایران رفته و بار سفر بسته است اما همچنان که آثارش باقیات صالحاتی برای او شده است، شاگران و جوانان مستعد بسیاری را تربیت کرده تا راه او را ادامه دهند. موسی(ع) بالاخره روزی ساخته می‌شود و بازهم تبدیل به منشا خیرات معنوی برای مردمی ترین و پرمخاطب ترین سینما گر ایرانی می شود.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار از وضعیت جسمانی کارگردان سریال موسی (ع)

سرنوشت دو سریال بزرگ «سلمان فارسی» و «حضرت موسی(ع)» مشخص شد/ جهان اسلام در انتظار «الف ویژه»های ایران

آغاز پخش سریال یوسف پیامبر(ع) از تلویزیون ونزوئلا

0 نظر

ارسال نظر

capcha