دلیل افزایش سفر مقامات افغان به ریاض چیست؟

دلیل افزایش سفر مقامات افغان به ریاض چیست؟

به گزارش سراج24، عربستان تلاش می‌کند از طریق دیدار و گفت‌وگو با مقامات و رهبران سیاسی افغانستان با حفظ اثرگذاری خود در تحولات این کشور، جایگاه خود را نیز در معادلات آینده افغانستان حفظ کند

اخیرا «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی افغانستان و از افراد کلیدی در تحولات سیاسی این کشور نیز با سفر به ریاض با مقامات سعودی به ویژه ولیعهد این کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

اگر چه جزئیات دقیقی از این دیدارها منتشر نشده، اما دفتر شورای امنیت ملی افغانستان از امضای توافقنامه همکاری های اطلاعاتی بین دو کشور خبر داده است.

پیش از این، «عبدالرب رسول سیاف» رهبر جهادی و رئیس «شورای حراست و ثبات» افغانستان و پیش از آن نیز «گلبدین حکمتیار» رهبر «حزب اسلامی» در این کشور به دعوت مقامات سعودی به ریاض سفر کرده بودند.

با این حال، سفرهای اخیر در برخی محافل افغانستان و افکار عمومی این کشور تاحدودی با نگرانی نگریسته می‌شود زیرا دید مثبتی به نفوذ عربستان در این کشور وجود ندارد در عین حال بسیاری از کارشناسان و نمایندگان افغان، کشورهای عربی را حامی جریان‌های تکفیری می‌دانند.

برخی نیز بر این باورند که عربستان با افزایش ارتباط با رهبران جهادی و تعدادی از مقامات افغان در تلاش است تا به نوعی زمینه تقویت و فعالیت جریان‌های افراطی در افغانستان را فراهم کند.

این در حالی است که بسیاری از مدارس دینی در افغانستان و در مرزهای پاکستان که بیشتر به منظور ترویج افکار افراطی و وهابیت تاسیس شده‌ است، تحت حمایت مالی تعدادی از مقامات سعودی قرار دارد و در عین حال ساخت دانشگاه بزرگ اسلامی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان و با کمک مادی و معنوی عربستان نیز توسط برخی افراد به دیده شک نگریسته می‌شود.

این گمانه زنی وجود دارد که شکست  گروه‌های تروریستی تکفیری به ویژه داعش در عراق و سوریه، کشورهای عربی را به تکاپو واداشته تا مقصد جدیدی برای این گروه‌ها بیابند و از بازگشت آنها به این کشورها جلوگیری کنند.

بسیاری از جنگجویان گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه اتباع کشورهای عربی هستند که با بازگشت آنها تهدید بزرگ امنیتی متوجه این کشورها خواهد شد.

از سوی دیگر، کسانی در افغانستان مانند حکمتیار نیز متهم هستند که با حمایت کشورهای عربی از جریان‌های تکفیری در افغانستان حمایت نموده و به اختلافات مذهبی در این کشور دامن می‌زنند.

این در حالی است که «عبدالرب رسول سیاف» رهبر شورای حراست و ثبات افغانستان و از رهبران مطرح جهادی در این کشور نیز مدتی قبل به دعوت رسمی آل سعود به عربستان سفر کرده و با «عبدالله مطلق» و «صالح صهیبانی» مشاوران امور دینی آل سعود و «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی دیدار و گفت‌وگو کرده است، هرچند جزئیاتی از این گفت‌وگوها منتشر نشده است.

دعوت رسمی مقامات سعودی از سیاف این گمانه زنی را مطرح می‌کند که عربستان در تلاش است تا رهبران جهادی و چهره‌های تاثیر گذاری مانند وی را در افغانستان به خدمت بگیرد.

با این حال، سیاف در گذشته و به ویژه طی سال‌های اخیر به عنوان یک چهره مذهبی و جهادی توانسته است در کشمکش‌های سیاسی و صف بندیهای جناحی در افغانستان بی طرفی خود را حفظ کند تا جایی که مورد احترام دولت و جریان‌های اپوزیسیون این کشور نیز قرار گرفته است.

بنابراین به نظر برخی از کارشناسان، سفرهای رئیس شورای حراست و ثبات افغانستان به عربستان، وی را در ائتلاف غیر رسمی با حکمتیار قرار می‌دهد که این می‌تواند هشداری برای سیاف باشد.

آنچه مسلم است دعوت رسمی عربستان از مقامات افغان آخرین پیشنهاد همکاری ریاض به رهبران سیاسی و مذهبی افغانستان نیست زیرا رژیم سعودی در جهت تقویت نفوذ خود در افغانستان ظاهرا تلاش‌های جدیدی را آغاز کرده است.

اگرچه گروه‌های تکفیری جایگاهی بین مردم افغانستان ندارند، اما مقامات افغان با توجه به گذشته بیش از پیش باید هوشیار باشند.
منبع: تسنیم
 

اخبار مرتبط

جنگ نرم عربستان علیه عراق

خط و نشان نفتی عربستان برای ایران

احتمال بازداشت سعدالحریری در عربستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha