«سراج 24» گزارش می‌دهد

«جهان آرا» چگونه تبدیل به اثرگذارترین برنامه تلویزیونی هفته شد؟/ مزه باز شدن درهای آرشیو زیر زبان مردم و مدیران سیما

«جهان آرا» چگونه تبدیل به اثرگذارترین برنامه تلویزیونی هفته شد؟/ مزه باز شدن درهای آرشیو زیر زبان مردم و مدیران سیما

گروه فرهنگی سراج24: در هفته گذشته فیلمی تقطیع شده از برگزاری اولین مجلس خبرگان رهبری بعد از رحلت امام خمینی(ره) در فضای مجازی با وسعت منتشر شد. فیلم روایتی از مباحثه و مناظره نمایندگان ملت برای تعیین تکلیف رهبری کشور پس از امام خمینی(ره) است. عجیب است که در تمام این سال‌ها یعنی از سال 1368 تاکنون، صدا و سیما و آرشیوهای گسترده و دست نخورده اش این تصاویر مهم و سرنوشت ساز را از این مردم دریغ کرده است.

در همه مستندها و تصاویری که از جلسه انتخاب آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبری جدید دیده‌ای، شاهد یک روایت ثابت هستیم. رهبری شورایی رای نمی‌آورد و رهبری فردی تصویب می‌شود، مرحوم هاشمی رفسنجانی چند خاطره را با ذکر شاهدانش در مجلس مذکور نقل می‌کند، آیت الله خامنه‌ای به عنوان مخالف پشت تریبون می‌آید و چند کلمه‌ای حرف می‌زند و بعد هم با قیام اکثریت قریب به اتفاق خبرگان، ایشان به عنوان رهبر انقلاب ایران تعیین می‌شوند. اما همه ماجرا همین است؟

در فیلم جدیدی که هفته های گذشته بین مردم دست به دست شد شاهد روایت کامل تری از ماجرا بودیم. حرف ها از تعیین رهبری تا برگزاری رفراندوم متمم قانون اساسی است و مهم تر از آن جملاتی است که آیت الله خامنه‌ای در مخالفت با رهبری خودش مطرح می کند. ایشان می‌گویند باید خون گریست بر جامعه‌ای که حتی اسم ایشان به عنوان گزینه رهبری مطرح می‌شود. این جمله بازتاب‌های زیادی داشت. منتشر کنندگان ویدیوی تقطیع شده خبرگان با این هدف فیلم را منتشر کردند که بگویند آیت الله خامنه‌ای هم اذعان داشت که گزینه شایسته ای برای رهبری نیست اما بازتاب های این ویدیو در باور عمومی مردم حکایت از چیز دیگری داشت. این حرف‌های رهبر انقلاب با توجه به فرهنگی ایرانی-اسلامی مردم ما بسیار دلنشین آمد چون بیانگر بی میلی ایشان به قدرت است. در واقع این تواضع فروتنانه تنیجه‌ای درست مقابل نیت منتشر کنندگان ویدیو بر جای گذاشت.

شبهه دیگر ویدیوی جدید خبرگان این بود که انگار جمهوری اسلامی یک انتخابات به مردمش بدهکار است و آن هم برگزاری رفراندوم متمم قانون اساسی است. اما این انتخابات همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در مرداد همان سال 1368 برگزار شد و با رای بیش از 90 درصدی مردم به تصویب رسید.

فارغ از شبهات این ویدیو که همگی به سادگی در این روزها پاسخ داده شده است، یک سوال مهم وجود دارد که چرا فیلم به این زیبایی و مهمی تاکنون از رسانه ملی پخش نشده است؟

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» شنبه شب با همین موضوع به روی آنتن شبکه افق رفت. مهمان جهان آرا آیت الله مجتهد شبستری بود که خود یکی از اعضای مجلس خبرگان رهبری بوده است. این برنامه اما فقط یک گفت و گوی محدود نبود بلکه از معدود دفعاتی بود که درهای آرشیو صداوسیما به روی مردم و مخاطبان باز شده بود. فیلم های تازه و دیده نشده ای از اولین جلسه خبرگان رهبری پس از رحلت امام خمینی(ره) پخش شد و در میان آن ها، شبهات مطرح شده این روزها یکی یکی پاسخ داده شود. جهان آرا پس از آنکه به صورت زنده از شبکه افق پخش شد، بارها از شبکه های دیگر هم بازپخش شد. شب گذشته هم آن برنامه بار دیگر از شبکه سه سیما پخش شد. انگار باز شدن درهای آرشیو و تاثیرش بر جامعه مخاطبان، حالا پس از 30 سال به مدیران رسانه ملی هم مزه کرده است!

اخبار مرتبط

مجموعه نقدهای رهبر انقلاب به مذاکرات هسته‌ای دولت اعتدال کتاب شد

فیلم| کانون دانش پژوهان نخبه امشب روی آنتن شبکه افق

فراخوان مسابقه سراسری بیانیه گام دوم انقلاب «امید ولایت» منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha