چگونه توطئه‌های واشنگتن را خنثی کنیم

چگونه توطئه‌های واشنگتن را خنثی کنیم

به گزارش سراج24، «محمدابراهیم کریمی» درر یادداشت روزنامه «وطن‌امروز» نوشت:

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در سخنان اخیرشان در جمع پرشور هزاران تن از مردم قم تأکید کردند: «دشمنان مانند مگس روی زخم ناشی از مشکلات و ضعف‌ها می‌نشینند، بنابراین باید زخم را خوب کنید و نگذارید به وجود آید، چرا که اگر مشکل داخلی نداشته باشیم، تبلیغات و فضاسازی بیگانه اثر نمی‌گذارد و آمریکایی‌ها هم نمی‌توانند هیچ غلطی کنند».


آنچه مسلم است اینکه آمریکا نه‌تنها طی ۴دهه اخیر نهایت توان خود را برای تقابل با نظام جمهوری اسلامی ایران به کار گرفته است، ‌بلکه در آینده نیز باید نسبت به اقدامات واشنگتن در مواجهه با نظام و ملت ایران رصد هوشمندانه‌ای داشت. اساسا وظیفه یک «آینده‌پژوه» این است که بر اساس تحلیل سناریوها و داده‌های موجود و همچنین با استناد به آنچه در گذشته رخ داده است، آینده‌ محتمل را پیش‌بینی کند و برای تصمیم‌گیری به مدیران ارائه دهد. به عبارت بهتر، ‌در چنین معادله‌ای لازم است «آینده‌ محتمل» و «آینده‌ مطلوب» مورد توجه و محاسبه دقیق کارگزاران نظام قرار گیرد تا بر اساس آن، بتوانند خود را برای مواجهه با هرگونه رفتار و سناریویی از سوی دشمنان قسم‌خورده ملت و کشور آماده کنند. در این باره نکاتی وجود دارد که لازم است نسبت به آنها توجه داشته باشیم.


۱- سران هر ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا در طول ۴ دهه اخیر، «نقطه مطلوب» خود در قبال ایران را سقوط نظام اسلامی می‌دانند. مختصات این نقطه بارها از سوی روسای‌جمهور آمریکا اعم از «کارتر، ریگان، ‌بوش پدر، کلینتون، بوش پسر، اوباما و ترامپ» تشریح و بازتعریف شده و در دوران هر یک از روسای جمهور این کشور، ‌اهداف میان‌مدت و کوتاه‌مدت زیادی برای رسیدن به این هدف شوم، طراحی شده است. با همه این اوصاف، جمهوری اسلامی ایران غیرتمندانه و مسؤولانه برابر توطئه‌های غرب بویژه کاخ سفید در منطقه و کشور ایستاده است. هم‌اکنون مقامات آمریکایی میان «آینده‌ مطلوب» و «آینده‌ محتمل» خود در قبال ایران شکاف و فاصله زیادی می‌بینند. به عبارت دقیق‌تر، میان ایده‌آل‌های ایالات متحده و واقعیات جاری در ایران و منطقه فاصله زیادی وجود دارد.


۲- بدیهی است ایالات متحده آمریکا توطئه‌های جدید و پیچیده‌ای را برای پرکردن این شکاف طراحی و اجرا خواهد کرد. غائله ۲ هفته پیش که در ایران رخ داد، ‌نمونه‌ای از این موارد محسوب می‌شود. «مایکل دی‌آندرا» که از سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان اصلی‌ترین مهره سازمان سیا در تقابل با ایران اسلامی مشغول به کار شده است، طی یک‌سال اخیر تلاش زیادی برای تزریق نارضایتی عمومی در جامعه و تبدیل آن به تقابل با نظام جمهوری اسلامی کرد. با این حال ماحصل اقدامات هدفمند یک‌ساله وی، ‌با حضور پرشور ملت ایران در صحنه دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی از بین رفت. بدون شک واشنگتن در آینده‌ نزدیک و دور نیز به این توطئه‌آفرینی‌ها ادامه خواهد داد. در این معادله، تفاوتی میان «کبوترها» و «بازها»ی آمریکایی وجود ندارد!‌ نباید این حقیقت را فراموش کرد که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما، وی سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع و اجرا کرد و فراتر از آن، ‌با خلق داعش در سوریه و عراق بدترین بحران امنیتی ممکن را در منطقه غرب آسیا رقم زد.


۳- رهبر انقلاب در سخنان اخیرشان تاکید فرمودند باید زخم‌ها (ضعف‌ها و مشکلات) را در داخل کشور التیام بخشید و به این ترتیب فضاسازی‌ها و تبلیغات بیگانگان و دشمنان را بی‌اثر کرد. چنانکه از فرمایشات معظم‌له استنباط می‌شود، ‌در این خصوص «توان داخلی کشور» نقش متغیر مستقل و «توطئه دشمنان» نقش متغیر وابسته را ایفا می‌کند. هر اندازه ناتوانی در حل و فصل معضلات داخلی از سوی مسؤولان داخلی وجود داشته باشد و برای برطرف کردن مسائل و مشکلات، سهل‌انگاری شود، توطئه دشمنان قسم‌خورده این مرز و بوم و در راس آنها ایالات متحده آمریکا برای مداخله و ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی شدت بیشتری پیدا خواهد کرد. درک این رابطه مستقیم با توجه به تجربیاتی که طی ۴ دهه اخیر شاهد آن بوده‌ایم، دشوار نیست.


۴- یکی از مصادیق عینی ضعف مسؤولان- که منجر به تشدید توطئه دشمنان می‌شود- ‌حلول باورها و انگاره‌های نادرست در کالبد سیاسی و فرهنگی کشور است. یکی از این موارد، ‌«باور نسبت به اصلاح‌پذیر بودن آمریکا» است. ایجاد دوگانه‌های کاذب میان ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در آمریکا و گنجاندن استراتژی‌هایی مانند «تبدیل دشمن به دوست» در ذهن برخی سیاستمداران به طور طبیعی منجر به سوءاستفاده دشمنان از معضلات داخلی ایران خواهد شد.

تنها استراتژی و راهبردی که در این باره می‌توان مدنظر قرار داد، ‌«مدیریت رفتار دشمن» در سایه رصد هوشمندانه رفتار آن است. تقابل تمام‌عیار ۲ حزب دموکرات و جمهوری‌خواه با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران موضوعی اثبات شده است. به عبارت شفاف‌تر، ‌سیاستمداران آمریکایی نشان داده‌اند به خواسته‌ای کمتر از سقوط نظام و از بین رفتن انقلاب اسلامی قانع نیستند و در این مسیر از همه ابزارها و توانایی‌های خود استفاده می‌کنند. در چنین شرایطی خطای محاسباتی، ‌راهبردی و حتی تاکتیکی مسؤولان حوزه سیاست خارجی و داخلی کشورمان در قبال ایالات متحده آمریکا و دیگر دشمنان قسم‌خورده نظام، قابل قبول نیست.


خنثی‌سازی توطئه‌های ایالات متحده آمریکا، در گرو چینش ۳ عامل مهم در کنار یکدیگر است. این ۳ عامل عبارتند از: «رصد هوشمندانه بازی دشمنان نظام»، «تقویت توان داخلی و حل معضلات مردم» و «مقابله تمام‌عیار با تحرکات دشمن و مدیریت رفتار آن». بدیهی است در چنین معادله‌ای، خوشبینی نسبت به دشمنان قسم‌خورده نظام نه‌تنها محلی از اعراب ندارد، بلکه عاملی بازدارنده در مسیر تعالی و پیشرفت کشور محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha