تهران در یک ماه اخیر فقط ۷ روز هوای سالم داشت

 تهران در یک ماه اخیر فقط ۷ روز هوای سالم داشت

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، شاخص کیفیت هوای تهران در یک ماه گذشته (۱۴ آذر تا ۱۲ دی ۱۳۹۶) متأثر از استقرار جو آرام و پایدار در منطقه بوده است. با توجه به شرایط حاکم بر منطقه طی ماه گذشته ۷ روز در شرایط سالم، ۱۷ روز در شرایط ناسالم برای گروه­های حساس و ۴ روز در شرایط ناسالم قرار داشته است.

مریم نادری مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در این باره گفت: شرایط پایداری جوی از عوامل تأثیر­گذار بر تجمع و ازدیاد آلاینده ­ها در محیط­های شهری است. در جو پایدار، شرایط برای حرکت هوا هم به صورت افقی(وزش باد) و همچنین در راستای قائم وجود ندارد و در چنین شرایطی آلاینده­ها قادر به پخش و اختلاط نبوده و به حالت سکون قرار می­ گیرند. همچنین پایداری جو در ایجاد و ماندگاری پدیده وارونگی بسیار موثر است. بدیهی است که کاهش درجه حرارت هوا با افزایش ارتفاع در جو رابطه­ای مستقیم دارد. هنگامی که دمای هوا از دمای لایه­ی زیرین خود بیشتر شود و مانع از صعود هوای زیرین خود شود، وارونگی دمایی رخ می­ دهد که منجر به تجمع آلاینده­ها در لایه­ی زیرین می ­شود. در صورتی­که ارتفاع لایه­ ای وارونگی کم باشد باعث تراکم بیشتر آلاینده­ها و افزایش آلودگی هوا در نزدیکی سطح زمین می­ شود.

به گفته نادری بررسی­ها نشان می ­دهد عمق لایه وارونگی در روز ۲۹ آذرماه به کمترین مقدار رسیده و همین امر سبب کاهش چشم­گیر عمق میدان دید در این روز شده است (کمترین مقدار ۵/۳ کیلومتر). طی این دوره کیفیت هوای تهران برای چندین روز متوالی در شرایط نامطلوب قرار داشت، به‎گونه­ ای که بیشترین غلظت روزانه آلاینده­PM۲.۵ در این بازه زمانی ۷/۳ برابر استاندارد میانگین روزانه(۳m/gµ۳۵) بوده است (به عنوان مثال ۱۳۰ و ۱۲۳ میکروگرم بر مترمکعب به ترتیب در ایستگاه­های تربیت مدرس و پیروزی). جهت بررسی رفتار PM۲.۵ در بازه مورد نظر، تغییرات ساعتی و میانگین روزانه آلاینده­ مذکورنسبت به تغییرات پارامترهای هواشناسی (سرعت باد و عمق میدان دید) مقایسه گردید. بررسی‎ها نشان می دهد سرعت باد در اکثر روزهای این اپیزود از بزرگی بالایی برخوردار نبوده و همچنین برقراری شرایط جوی پایدار عامل مؤثری در تجمع آلاینده‎ها بوده است.

در شکل زیر تغییرات شاخص کیفیت هوای تهران به همراه میانگین تغییرات سرعت باد و عمق میدان دید آورده شده است. لازم به ذکر است اطلاعات غلظت آلاینده­ها بر اساس داده­ایستگاه­های شرکت کنترل کیفیت هوا و اطلاعات هواشناسی اندازه­ گیری شده در ایستگاه مهرآباد از پایگاه اطلاعات دانشگاه وایومینگ تهیه شده است.

اخبار مرتبط

تحلیل آخرین نقشه‌های پیش یابی هواشناسی امروز (۱۸ اسفند)

سامانه بارشی جدید به کشور وارد می شود

وضعیت جوی کشور در تعطیلات هفته آینده

0 نظر

ارسال نظر

capcha