بررسی حریفان آسیایی پرسپولیس

بررسی حریفان آسیایی پرسپولیس

به گزارش سراج24،  تیم فوتبال پرسپولیس، قهرمان فصل گذشته رقابت های لیگ برتر در مرحله گروهی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در کنار تیم های الوصل از امارات، السد از قطر و برنده دیدار نسف قارشی ازبکستان و الفیصلی اردن قرار دارد. دیداری که گمانه زنی ها بیشتر به سمت و سوی نماینده کشور ازبکستان و حضور این تیم در مرحله گروهی رقابتها می باشد.

نماینده کشورمان در این گروه که قهرمان فصل گذشته لیگ برتر است، در این فصل هم حضوری موفق در رقابت های داخلی داشته و مقتدرانه به عنوان قهرمانی نیم فصل رسیده است. رقبای این تیم هم در مسابقات داخلی کشورهای خود شرایط خوبی دارند. نسف قارشی که شانس خوبی برای رسیدن به مرحله گروهی مسابقات دارد در لیگ ازبکستان بعد از لوکوموتیو تاشکند در رده دوم قرار گرفت. الوصل مثل پرسپولیس قهرمان نیم فصل لیگ برتر امارات شده است و تیم السد بعد از الدحیل در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد.

در این گزارش وضعیت این تیم ها را در نیم فصل نخست رقابت های داخلی لیگ خودشان بررسی می کنیم.

* السد قطر
تیم فوتبال السد قطر در پایان نیم فصل لیگ برتر قطر بعد از تیم الدحیل با 27 امتیاز در رده دوم جدول رده بندی قرار دارد. السد برای فوتبال دوستان ایرانی یک نام آشنا به حساب می آید. این تیم از گذشته تاکنون بازیکنان سرشناس ایرانی مثل امیر قلعه نویی، ابراهیم قاسمپور، مجید نامجو مطلق، حمید درخشان، علی دایی، افشین پیروانی، کریم باقری و حسین کعبی را در خدمت داشته است و هم اکنون هم ستاره تیم ملی کشورمان مرتضی پورعلی گنجی را بعنوان بایکن در اختیار دارد. همچنین ژاوی ستاره سابق تیم ملی اسپانیا نیز یکی از بازیکنان این تیم است.

السد فصل گذشته در مرحله پلی آف لیگ قهرمانان آسیا حریف استقلال بود و در تک دیداری که در ورزشگاه آزادی برگزار شد در ضربات پنالتی مغلوب شاگردان علیرضا منصوریان شد و از رسیدن به مرحله گروهی بازماند. این تیم فصل گذشته قهرمان جام حذفی قطر شد تا با سهمیه مستقیم به فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا برسد.

آنها با یک مربی کارکشته پرتغالی به نام اسوالدو فریرا عملکرد قابل قبولی در لیگ ستارگان قطر داشته و خود را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا آماده می‌کند.

السد متعلق دوحه پایتخت قطر است و از تیم‌های دارای هوادار در کشور قطر بوده و ورزشگاهی بسیار مجهز و مدرن با گنجایش ۱۵۰۰۰ نفر در اختیار دارد که بازی‌های خانگی‌اش را در این ورزشگاه انجام می‌دهد.

پیراهن اصلی این تیم سفید است و آنها در نیم فصل نخست ۱۱ بار به میدان رفته‌اند که با 9 پیروزی و دو شکست کارشان را در نیم فصل اول تمام کرده‌اند. آنها بعد از الدحیل ۲۹ امتیازی، با 27 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفته‌اند. یاران ژاوی 30 بار گلزنی کرده‌ و ۱5 بار هم از حریفان خود گل خورده‌اند.

بهترین نتیجه نیم فصل نخست این تیم پیروزی با نتیجه ۴ بر صفر مقابل تیم الخریطات بود. این بازی برای السد یک بازی خارج از خانه بود که در هفته اول لیگ ستارگان به ثبت رسید.

السد پر افتخار ترین تیم گروه C مسابقات است. آنها تنها تیم این گروه هستند که قهرمانی آسیا را تجربه کرده‌اند. این اتفاق دو بار برای السد افتاده. آنها یکبار در سال ۸۹ و یکبار هم در سال ۲۰۱۱ طعم قهرمانی آسیا را چشیده‌اند. السد به همراه پنج تیم دیگر اوراوارد، سوون سامسونگ، تای فارمرز، مکابی و گوانگ ژو در جدول پر افتخار ترین تیم های آسیا در جایگاه هفتم قرار دارد.

* الوصل امارات
حریف اماراتی تیم پرسپولیس نیم فصل امارات را با قهرمانی به پایان رساند و این نشان از قدرت این تیم در فصل جاری است. این تیم رنگ نخست پیراهنش زرد بوده و متعلق به شهر دوبی است. الوصل نیز از گذشته تاکنون چند بازیکن ایرانی را به خدمت گرفته که از جمله معروف ترین آنها می‌توان به فرهاد مجیدی، علیرضا نیکبخت واحدی، حامد کاویانپور، ایمان مبعلی و محمدرضا خلعتبری اشاره کرد.

الوصل در سال ۱۹۷۴ در دوبی تاسیس شد و «زعبیل» نام ورزشگاه اختصاصی این تیم است که گنجایشی معادل ۱۵ هزار تماشاگر دارد. این تیم متمول اماراتی از یک مربی آرژانتینی به نام «رودولفو آروانابا» استفاده می‌کند.

این تیم در نیم فصل نخست لیگ برتر امارات ۱۱ بار به میدان رفته و با ۷ پیروزی و ۴ مساوی و کسب ۲۵ امتیاز به کارش پایان داده. الوصلی‌ها با امتیازی مساوی با العین در جدول قرار دارند و تنها به لطف تفاضل گل بهتر عنوان قهرمانی نیم فصل را از آن خود کردند.

اوج عملکرد الوصل در دیدارهای خانگی‌اش است. این تیم ۶ بار در خانه به میدان رفته که با ۵ پیروزی و یک مساوی و کسب ۱۶ امتیاز عملکردی خوب از خود به جای گذاشته است. آنها در خانه ۱۶ بار گلزنی کردند و ۶ بار هم گل خورده اند. متقابلا در دیدارهای خارج از خانه هم ۵ بار به میدان رفته‌اند که تنها ۲ بار پیروز از زمین خارج شده و ۳ بازی خارج از خانه دیگر آنها با نتیجه مساوی به پایان رسیده است.

الوصل با ۲۴ گل زده بهترین خط حمله این مسابقات را در اختیار دارد و خط حمله این تیم با ۱۱ گل خورده بعد از الوحده دومین خط حمله قوی این مسابقات است.

* نسف قارشی
لیگ برتر کشور ازبکستان در حالی به اتمام رسیده که تیم نسف با 62 امتیاز از 30 مسابقه، عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرده است. این تیم ۵۸ گل در این ۳۰ بازی زده است. خط دفاعی تیم نسف قارشی شرایط خوبی دارد و با ۱۸ گل خورده بهترین عملکرد را در لیگ ازبکستان دارد.

نسف قارشی با پیراهن‌های سفید و آبی بازی می‌کند و از تیم‌های متمول کشور ازبکستان است. آنها قدمت زیادی ندارند و در سال ۱۹۸۶ تاسیس شده است. اما با همین قدمت کم سابقه یکبار حضور در جمع ۴ تیم برتر آسیا را دارد و یک عنوان چهارمی آسیا را به دست آورده است. این اتفاق در سال ۲۰۰۲ برای نسف قارشی افتاد. نسف قارشی یکبار هم در سال ۲۰۱۱ به مقام قهرمانی Ac Cup رسیده است.

این تیم با یک مربی بومی به اسم روزیکل بردیف در مسابقات این فصل حضور دارد. نسف قارشی با ۱۴ پیروزی از ۱۵ بازی خانگی‌اش و تنها یک شکست خانگی عملکردی فوق العاده دارد و این نشان از خطرناک بودن این تیم در خانه است. آنها صدرنشین بلامنازع لیگ ازبکستان در بازی‌های خانگی‌شان هستند. در خانه ۳۴ بار در ۱۵ بازی گل زده اند تا با معدل ۲/۲۶ گل به ازای هر بازی عملکردی خوب داشته باشند.

این تیم ازبکی بر خلاف دیدارهای خانگی در دیدارهای خارج از خانه‌اش عملکرد آنچنانی ندارد. هرچند آنها در جدول فرضی دیدارهای خارج از خانه هم بعد از لوکوموتیو در رده دوم قرار دارند، اما تحمل ۷ شکست در دیدارهای خارج از خانه نشان می‌دهد که آنها خارج از خانه دچار ضعف هستند. به خصوص که در ۱۵ بازی خارج از خانه ۱۶ بار گل خورده‌اند و به ازای آن ۲۴  بار گلزنی کرده‌اند.

نسف قارشی در این فصل توانسته تیم اوبود را در دیداری خارج از خانه با نتیجه ۶ بر صفر مغلوب نماید تا این بهترین نتیجه این تیم در این فصل باشد. بدترین نتیجه‌ای هم که نسف قارشی در این فصل گرفته به شکست ۳ بر ۲ این تیم مقابل بنیادکار باز می گردد. بنیادکار تنها تیمی است که برابر نسف قارشی دبل کرده و در هر دو بازی رفت و برگشت فصل این تیم را برده و  تنها شکست خانگی نسف قارشی در این فصل هم برابر همین تیم بنیاد کار بوده است.
منبع: مهر
 

اخبار مرتبط

تعطیلی برنامه فوتبال ۱۲۰ فردوسی پور

فیلم| 12 میلیارد در 6 ماه

مدافع تیم ملی ایران پس از ۱۱ سال خداحافظی کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha