«سراج 24» گزارش می‌دهد

چرا روزنامه‌ها و مجلات روز به روز کم‌تر و سبک‌تر می‌شوند؟/ بحران بازار کاغذ همه را گرفتار کرده جز بخش دولتی

چرا روزنامه‌ها و مجلات روز به روز کم‌تر و سبک‌تر می‌شوند؟/ بحران بازار کاغذ همه را گرفتار کرده جز بخش دولتی

گروه فرهنگی سراج24: در روزها و هفته های گذشته بازار کاغذ به شدت دچار نوشان شده است. از طرفی گرانی بیش از حد و از طرفی کمبود کالا باعث شده تا ناشران، چاپخانه داران و روزنامه‌‌ها و مجلات با روزهای سختی درگیر باشند. حالا قیمت کاغذ در بازار تقریبا به دو برابر قیمت گذشته اش رسیده است. این تنها مشکل بازار کاغذ نیست بلکه همین کاغذ گران، کمیاب هم شده است و چندان قابل دسترس همه نیست. البته این روالی ثابت در ایجاد همه بازارهای سیاه برای سودجویی خواص محدود است.

کارشناسان بازار کاغذ می گویند بخش مهمی از تامین کنندگان کاغذ در بازار اقدام به احتکار کالا در انبارهای خود کرده اند. این اقدام هر دو نتیجه فعلی بازار را رقم زده است: کاغذ هم کم است و هم گران. در چنین شرایطی کار بسیاری از چاپخانه ها متوقف شده است چون با فرض پیدا کردن کاغذ در بازار، خرید آن با قیمت دو برابری باعث می شود تا دیگر این صنعت، حداقل در موقعیت کنونی هیچ صرفه اقتصادی نداشته باشد.

کاغذ بازار در شرایطی به وضعیت بحرانی رسیده است که منتقدان از مدت ها قبل، حمایت از تولید کننده داخلی را گوشزد کرده بودند. حالا پس از بی محلی دولت به تولیدکننده داخلی، کارخانه کاغذ مازندران هم تعطیل شده است تا بر بحران کاغذ در بازار اضافه شود.

روزنامه ها و مجلات بسیاری در این چند هفته اقدام به کاهش صفحات خود کردند و یا حتی مجبور به توقف نشر شده اند. روزنامه شرق 4 صفحه و روزنامه هفت صبح 8 صفحه از صفحات داخلی خود کم کردند. روزنامه های دیگر هم به همین صورت اقدام به کاهش صفحات داخلی خود کرده اند. مدیر مسئول روزنامه شرق گفته است که احتمالا به سمت 4 صفحه ای شدن پیش خواهیم رفت چون کاغذ در بازار پیدا نمی شود وگرنه هرطور شده و با هر قیمتی آن را تهیه می کنیم. این مسئول روزنامه با انتقاد از نظارت و مدیریت دولتی گفته است که سیب زمینی هم در این کشور دارای ستاد تنظیم بازار است اما حالا که کاغذ به بحران رسیده است، هیچ کس به روی خودش هم نمی آورد، «بعضی ها هستند که از رسانه خوششان نمی آید و احتمالا به همین دلیل است که مطبوعات تا کنون از حمایت های دولتی بی بهره بوده اند.»

روزنامه هفت صبح اما با کسر 8 صفحه از صفحات داخلی خود بسیار سبک تر از گذشته این روزها روی دکه می رود. مدیر این روزنامه هم معتقد است که در بازار کنونی هیچ روزنامه دولتی مشکلی در انتشار جریده اش ندارد و حتی به راحتی روزنامه های دولتی همین کاغذ دوبرابری را تهیه و انبار می کنند.

معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرده است که درباره حل بحران کاغذ جلسات متعددی گذاشته و قرار است در این هفته نتیجه آن مشخص شود. هنوز چیزی معلوم نیست و مشکلات روزنامه ها ادامه دارد. هر روز شاهد این هستیم که روزنامه های موجود در روی دکه یا سبک تر می شوند و یا با عدم چاپ و نشرشان،‌تعدادشان کم تر می شود.

اخبار مرتبط

بررسی واکنش‌ها به شایعه شهادت مسلم شهدان

کشور در مسیر غنی‌سازی 20 درصدی

معاندان: ضعف نهادهای امنیتی در ایران مشهود است

0 نظر

ارسال نظر

capcha