«سراج 24» گزارش می‌دهد

هشتگ #روایت_فتنه چگونه در شبکه‌های اجتماعی داغ شد؟/روایت مردمی فتنه 88 تبدیل به کتاب می‌شود

هشتگ #روایت_فتنه چگونه در شبکه‌های اجتماعی داغ شد؟/روایت مردمی فتنه 88 تبدیل به کتاب می‌شود

گروه فرهنگی سراج24: بیشتر از هشت سال از روزهای سخت فتنه سال 1388 گذشته است. روزهای سخت پس از دهمین انتخابات ریاست جمهوری. همه چیز مثل گذشته جریان داشت و کسی انتظار این را نداشت که پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات، جدی‌ترین کاندیدای رقیب رئیس جمهور منتخب در موضع گیری رسمی همه چیز را بر هم ریخت. در همان شب برگزاری انتخابات درست در ساعاتی که هنوز رای گیری در تهران و چند شهرستان بزرگ دیگر ادامه داشت، میرحسین موسوی خبرنگارهای داخلی و خارجی را به یک نشست خبری دعوت کرد و گفت بنابر اطلاعات واصله از سوی ستادهایش در کل کشور، او پیروز قطعی انتخابات با نسبت آرای بسیار بالا است.

نتیجه قطعی انتخابات اما تفاوت بسیاری با این گفته ها داشت. محمود احمدی نژاد توانسته بود 24 میلیون رای از مردم بگیرد و در مقابل میرحسین موسوی 13 میلیون رای کسب کرده بود. اختلاف آرا همانطور که میرحسین موسوی کاندیدای بازنده انتخابات اعلام کرده بود بسیار بالا بود اما به نفع احمدی نژاد. 11 میلیون اختلاف رای چیزی نبود که با تخلفات جزئی آنهم سر صندوق‌های رایی که ناظران شورای نگهبان و نمایندگان کاندیداها حضور داشتند، بتواند ایجاد شود.

ماجرا به همین سادگی با کلید واژه «تقلب» شروع شد؛ البته بعدا مشخص شد که همه چیز انقدر هم ساده نبوده و برنامه ریزی های چند ساله ای برای کلیدزدن این پروژه در آمریکا و انگلیس انجام شده است. بخش فارسی زبان شبکه BBC تنها 6 ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 فعالیتش را شروع می کند و تبدیل به پایگاه اصلی فتنه و کودتا علیه نظام حاکم ایران می شود. شبکه اجتماعی توییتر که قرار بود در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری ایران به دلیل بروزرسانی های ساختاری و ایجاد تغییراتی با تعطیلی موقت روبرو شود، با دستور هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت آمریکا برای تاثیرگذاری در جریان رسانه‌ای انتخابات ایران به کارش ادامه داد و قرار شد این بروزرسانی ها به تعویق بیفتد.

حالا چند روزی است در توییتر، کاربران فضای مجازی با هشتگ #روایت_فتنه خاطرات و حرف های آن زمان را مرور می کنند. دوباره همه چیز در حال بروزرسانی است. کاربران حرف ها و چیزهایی را که با چشمان خودشان شاهد آن بوده اند بازنویسی می کنند تا این روایت هیچگاه از تاریخ سیاسی کشور پاک نشود. ماجرا چندان پیچیده نبود، انتخاباتی برگزار شد و عده ای با شعار قانون مقابل قانون و نظام قانونی برگزاری انتخابات ایستادند و هزینه های اغلب غیر قابل جبرانی را برای کشور و مردم رقم زدند.

در #روایت_فتنه هر دو جریان حضور دارند. جریان شورشی و اغتشاشگر سال 1388 هم که آن روزها در خیابان انقلاب و آزادی، اتوبوس و سطل آشغال آتش میزد حالا تبدیل به خبرنگار و روایت گر روزهای سخت پس از انتخابات ریاست جمهوری شده است و از صلح و تحمل مخالف و رواداری می‌نویسد. این تاریخ باید نوشته شود هم توسط جریان حامی قانون و مدافع نظام حاکم کشور هم توسط جریان اغتشاشگر و آشوب طلبِ یاغی. #روایت_فتنه فرصت خوبی است تا تجربه پر هزینه ملت تبدیل به روایتی غیر قابل خدشه از خیانت به قانون، کشور و نظام قانونی و مردمی حاکم شود.

با داغ شدن هشتگ #روایت_فتنه یکی از مسئولان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی اعلام کرده است که این روایت های مردمی تبدیل به کتاب شده و توسط انتشارات سوره مهر چاپ می‌شود.

اخبار مرتبط

فراخوان دهمین جشنواره مردمی فیلم عمار منتشر شد

شوق انقلاب و وطن، 39 سال پس از پیروزی/ پرچم‌های ایران چگونه بازهم به سر در خانه‌های مردم رسید؟

فتنه‌گر ایرانی در جشنواره تئاتر فجر

0 نظر

ارسال نظر

capcha