«سراج 24» گزارش می‌دهد

پایان ماه صفر و رزق اشک بر امام حسن(ع)/10 روز پایانی صفر، نمایش اتحاد جامعه اسلامی در دو راهپیمایی بزرگ است: کربلا و مشهد/رونمایی از ضریح ائمه بقیع

پایان ماه صفر و رزق اشک بر امام حسن(ع)/10 روز پایانی صفر، نمایش اتحاد جامعه اسلامی در دو راهپیمایی بزرگ است: کربلا و مشهد/رونمایی از ضریح ائمه بقیع

گروه فرهنگی سراج24: آخر صفر و پایان دو ماه عزاداری بر سید و سالار شهیدان، سه مناسبت مهم واقع شده است. شهادت رسول گرامی اکرام، امام حسن مجتبی و امام رضا(علیهم السلام). بعضی از صاحب‌دلان حرف‌ زیبایی می‌زنند که به دل می‌نشیند، آنها می‌گویند اجر دو ماه عزادارای بر مصائب آل الله و حضرت اباعبدالله الحسین(علیه السلام)، گریه و عزاداری بر امام حسن(علیه السلام) است.

از اربعین امام حسین (ع) تا پایان ماه صفر اتفاقاتی می افتد که رسانه های دنیا را در این سال ها متحیر کرده است؟ چه کسی می تواند راهپیمایی بزرگ اربعین حسینی در جاده نجف به کربلا را آنهم با جمعیت زائرانی در حدود 20 میلیون نفر نبیند و کتمان کند؟ البته در این سال ها رسانه های دنیا این اتفاق بزرگ را می بینند ولی چیزی نمی گویند؛ حالا این ما هستیم که با تعریف جدیدی از رسانه های لابد بیطرف مواجهیم!

مراسم اربعین حسینی با شور و حرارت بسیار و با استقبال گرم مردم عراق برگزار شد. همه مهمان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) بودند و سر سفره ایشان روزی خوردند. هیچ چیز مانند این حرکت بزرگ نمی‌تواند اتحاد جامعه اسلامی را به رخ استکبار و نظام سلطه بکشاند.

حالا چند سالی است که در روزهای منتهی به 30 ام ماه صفر و سالروز شهادت حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام)، راهپیمایی دیگری نیز به مقصد مشهد مشرف برای زیارت آستان امام رضا(علیه السلام) به راه افتاده است. در این مسیر نیز اخلاص و سفره‌های با صفای مردم برای میزبانی از زائران حضرت رضا موج می زند.

آخر ماه صفر روضه غربت مدینه و بقیع هم هست. حالا سال ها از تخریب آستان 4 امام شیعه در قبرستان بقیع توسط وهابی‌ها و آل سعود می‌گذرد. آستان مرتفع و گرامی امامان شیعه با عقاید سلفی و افراطی تخریب شد. شاید اگر قبر مطهر پیغمبر گرامی اکرام هم در مسجد النبی واقع نشده بود، این آستان مطهر هم با همان نگاه ها و عقاید افراطی تخریب شده بود.

چند سالی است تصویری از ضریح مطهر قبور امامان بقیع منتشر می شود که این تصویر سندیت ندارد. تصویر معروف، ضریحی در یکی از مسجدهای پاکستان و در شهر کراچی واقع شده است که اشتباها به عنوان ضریح قدیمی ائمه بقیع شناخته می شود.

 در قبرستان بقیع برای امامان علیهم السلام در طول تاریخ سه ضریح وجود داشته است. اولین ضریح مربوط به دوره عباسیان است. این ضریح مختصری از جنس چوب بود. ضریح دوم نیز به همین شکل بود تا در تخریب اول بقیع از بین رفت. اما ضریح سوم همین ضریحی است که در تصویر بالای این گزارش دیده می شود و در ایران و توسط هنرمندان اصفهانی ساخته شده است.

اخبار مرتبط

روایت هنرمندان از سفر پیاده روی اربعین

مداحان و سخنرانان معروف در کدام موکب‌ها برنامه دارند؟ +آدرس

مهارت افزایی زائرین اربعین حسینی در بازنمایی اربعین در رسانه ها

0 نظر

ارسال نظر

capcha