خطری که زلزله‌زدگان چادرنشین را تهدید می‌کند

خطری که زلزله‌زدگان چادرنشین را تهدید می‌کند

به گزارش سراج24 ، محمودرضا مرادی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پس از ارائه خدمات درمانی به مصدومان زلزله اخیر استان هم‌اکنون اولویت دانشگاه مسائل بهداشتی از جمله پیگیری بهداشت آب برای جلوگیری از بیماری وبا و بیماری‌های دیگر است اظهار داشت: مردم سعی کنند از آب معدنی و آب‌هایی که با تانکر به آنها می‌رسانند و نیز از غذاهایی که مطمئن باشند استفاده کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه همچنین سم‌پاشی دامهای زیر آوار مانده را برای جلوگیری از ایجاد آلودگی لازم و ضروری دانست.

مرادی با بیان اینکه به محض ارسال خبر زلزله، کمیته بحران در دانشگاه با حضور تمامی معاونان دانشگاه تشکیل شد گفت: با برنامه‌ریزی و تقسیم کار این کمیته و نیز کمک وزارت بهداشت و استان‌های هم جوار خدا را شکر توانستیم  اقدامات درمانی بسیار خوبی انجام دهیم هرچند شایستگی مردم ما بیش از اینهاست.

وی با اشاره به اینکه ما اطلاع کافی از تعداد کشته شدگان خارج از مراکز درمانی نداریم تعداد فوت شدگان در بیمارستانها را ۴۷۴ نفر و ترخیصی را ۱۴۰۴ مورد اعلام کرد و افزود: ۴۱۰ نفر در بیمارستان طالقانی و ۲۱۰ نفر در بیمارستان امام رضا(ع) مورد جراحی قرار گرفته‌اند و برای ۱۸۱ نفر نیز در اسلام‌آباد غرب جراحی‌های کوچک انجام گرفته است.

رئیس دانشگاه در مورد اولویت‌های کاری علوم پزشکی گفت: انتقال بیماران اولین اولویت ما بوده و با هماهنگی به عمل آمده با وزارت بهداشت، در تهران ۱۰۰۰ و در همدان  و استانهای مجاور ۴۰۰ تخت پشتیبان برای ما در نظر گرفته شد که  ۱۷۰ نفر با هواپیمای امدادرسانی و  ۹۸۷ نفر نیز به جاهای مختلف اعزام شدند و به علت تاریکی هوا و عدم امکان استفاده از بالگرد در همان ساعات اولیه صبح مصدومان را انتقال دادیم.

مرادی درمان را اولویت دوم حوزه کاری خود برای چند روز آینده اعلام کرد و گفت: ممکن است بیمارانی باشند که نیاز به عمل جراحی دوم و سومی هم داشته باشند که با تمهیدات صورت گرفته در وزارت بهداشت هزینه این عملها برای همه حتی افرادی که به تهران اعزام می‌شوند رایگان است.

وی با بیان اینکه ما هم اکنون مشکلی بابت نیروی انسانی نداریم گفت: با توجه به اینکه بیمارستانهای ما در دو شهرستان اسلام‌آباد غرب و سرپل‌ذهاب آسیب دیده‌اند برای ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و واکسیناسیون تصمیم بر این است که از کانکسهای مخصوص استفاده کنیم.

مرادی با بیان اینکه  "هیچ خیری شاید از این مهمتر نباشد که به سلامت مردم اهمیت بدهیم" از اعلام آمادگی افراد خیری که قرار است وارد ساخت بیمارستان، مراکز بهداشتی و خرید تجهیزات پزشکی بشوند خبرداد و ابراز امیدواری کرد بتوانیم به صورت عملی باری از دوش دولت برداریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه گفت: مردم اطمینان کنند که مسئولینی که پای کار هستند این اجازه را نمی‌دهند که مشکلی متوجه مردم عزیز ما شود و این موضوع که این مردم مرزنشین سالهای متمادی مشکلات جنگ را تحمل کردند از چشم هیچ مسئولی به دور نیست و به این مسئله توجه ویژه دارند.

اخبار مرتبط

کمک‌های بشردوستانه جهانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه

بهره‌برداری از خانه‌های جدید زلزله زدگان مسجدسلیمان

کمک به هموطنانمان در زلزله قطور خوی

0 نظر

ارسال نظر

capcha