اظهارنظر تازۀ آمانو دربارۀ بازرسی از سایت‌های ایران

 اظهارنظر تازۀ آمانو دربارۀ بازرسی از سایت‌های ایران

به گزارش تهران پرس، یوکیا آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از دیدار با نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل گفت آژانس تاکنون به همه مکانهایی در ایران که بازدید از آنها لازم بوده است در ایران دسترسی داشته است.
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با نماینده آمریکا در سازمان ملل، در نیویورک و در مقر سازمان ملل دیدار کرد. آنها در این دیدار درباره موضوع راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی و نظارت آن بر اجرایی سازی تعهدات اتمی ایران بر اساس طرح جامع اقدام مشترک گفتگو کردند.
 
آمانو در این دیدار گفت طرح جامع اقدام مشترک نشان دهنده استفاده قابل توجه و مفید از راستی آزمایی و این موضوع است که ایران به تعهدات اتمی خود بر اساس توافق عمل کرده است. او در این دیدار نماینده آمریکا در سازمان ملل را در جریان فعالیت های پادمانی موثر و قدرتمند آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران قرار داد.
 
ایران هم اکنون هدف سختگیرانه ترین رژیم راستی آزمایی در جهان قرار دارد و آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون به تمامی اماکنی که به بازدید از آنها نیازمند بوده است، دسترسی داشته است. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به کار خود به روشی بی‌طرفانه و واقعی ادامه خواهند داد.
 
مدیر کل آژانس همچنین اعلام کرد که در جریان سفرش در بیست و نهم اکتبر به تهران بر روی اهمیت اجرای کامل تعهدات اتمی ایران مرتبط با طرح جامع اقدام مشترک تاکید کرده است.
 
هیئت دیپلماتیک آمریکا در سازمان ملل نیز در بیانیه ای اعلام کرد هیلی از حرفه ای گری و توانایی های بالای آژانس قدردانی و حمایت آمریکا را از تلاش های آژانس برای نظارت دقیق و قاطع بر فعالیت های هسته ای ایران اعلام کرده است. این بیانیه در پایان افزود: هیلی بار دیگر بر اهمیت دسترسی کامل و شفاف آژانس به تاسیسات هسته ای ایران، تاکید کرد.
 
یوکیا آمانو در حال حاضر در آمریکا به سر می برد. وی با تعداد زیادی از نمایندگان کنگره دیدار داشته و قرار است در مجمع عمومی سازمان ملل هم سخنرانی کند.
 
آمانو در حال دیدار از آمریکا است و دیدارها و سخنرانی هایی در واشنگتن،نیویورک و بوستون خواهد داشت و روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی سالیانه خود را انجام خواهد داد.
 
بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه ای اعلام کرد یوکیا آمانو مدیر کل این آژانس روز پنجشنبه در دیدار با نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، بر این موضوع تاکید کرد که ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای سال 2015 عمل کرده است.
 
این برای دومین بار بود که هیلی و آمانو دیدار می کردند. نخستین دیدار آنها به اواخر اوت در وین و در زمان بازدید هیلی از مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی باز می گردد.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

بن سلمان چه بلایی بر سر فعالان حقوق زنان می‌آورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha