در سخنرانی

پاسخ سیدحسن نصرالله به ترامپ

پاسخ سیدحسن نصرالله به ترامپ
به گزارش سراج٢٤، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود در مراسم مرکزی حزب الله در سالروز پیروزی مقاومت اسلامی لبنان در جنگ 33 روزه گفت: ادعاهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خصوص حزب الله ابزاری برای اعمال فشار بر دولت لبنان، همپیمانان و گروههای طرفدار آن به منظور رفع نگرانی اسرائیل از قدرت مقاومت است.
 
بسیاری از مخاطبان در وهله اول و پس از شنیدن این سخنان شاید پرسش هایی در اذهانشان ایجاد شد که برای پاسخ به آن ضرورت دارد این بخش از سخنان دبیر کل حزب الله لبنان بار دیگر مورد توجه قرار بگیرد.
 
این سخنان از سوی سید حسن نصرالله خطاب به ترامپ در حالی از سوی وی عنوان شد که باید برای درک بهتر مفهوم آن اندکی به عقب برگردیم و اخبار چند هفته اخیر را به دقت مرور کنیم.
 
ماجرا از آن جا آغاز شد که، سعد الحریری نخست وزیر لبنان اوایل ماه جاری / هفتم مرداد/ به آمریکا سفر کرد. البته دیدارهای رسمی وی با مقام های آمریکایی از دو روز بعد آغاز شد.
 
«جبران باسیل» وزیر امور خارجه، «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی، «نادر الحریری» رئیس دفتر نخست وزیر و چند تن از مشاوران، الحریری را در این سفر همراهی کردند.
 
هیات لبنانی پیش از این سفر اعلام کرده بود که در این سفر تلاش خواهد کرد مقام های آمریکایی را متقاعد کند تا مکانیسم تحریم های جدید وضع شده در کنگره را طوری تنظیم کنند که آسیب جدی به اقتصاد لبنان وارد نکند.
 
کنگره آمریکا در سال 2015 تحریم هایی را علیه حزب الله که از نظر آن کشور جزو گروه های تروریستی است، تصویب کرد.
 
نمایندگان کنگره قصد داشتند افراد و گروه های همپیمان حزب الله را نیز در لیست تحریم های خود قرار دهند.
 
بسیاری در لبنان معتقدند به دلیل در هم تنیدگی روابط سیاسی و اقتصادی در لبنان دور جدید تحریم ها علیه حزب الله به کل اقتصاد لبنان آسیب وارد می کند.
نخست وزیر لبنان در این سفر با «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد و در کنفرانس خبری که بعد از این دیدار انجام داد گفت که، در دیدار با رئیس جمهوری آمریکا درباره امنیت و اقتصاد لبنان و مبارزه مشترک علیه تروریسم و مشکلات ناشی از حضور یک و نیم میلیون پناهجوی سوری در لبنان گفت و گو کرده است. اما قسمت مهم این کنفرانس خبری سخنانی بود که ترامپ درباره حزب الله به زبان جاری کرد. وی در این نشست خبری با تروریستی خواندن حزب الله آن را تهدیدی برای امنیت لبنان و منطقه دانست!
 
ترامپ با محکوم کردن آنچه «حمایت های ایران از حزب الله و نقش نظامی حزب الله در سوریه در کنار نیروهای نظام سوریه» خواند، گفت: حزب الله با حمایت های ایران به فاجعه انسانی در سوریه دامن می زند !
 
اما حسن نصرالله پس از این سخنان ترامپ، در آخرین سخنرانی خود عنوان کرد که، پاسخ ترامپ را در زمانی مناسب خواهد داد.
 
وی روز گذشته و در سالروز جنگ 33 روزه خطاب به رئیس جمهوری آمریکا و در پاسخ به همان سخنان ترامپ گفت که، دشمن به خوبی می داند که با جنگ نظامی نمی‌تواند به اهداف خود در ریشه‌کن کردن مقاومت دست پیدا کند و هزینه‌های آن بسیار بالا خواهد بود. از سوی دیگر نمی‌تواند در برابر افزایش قدرت حزب‌الله ساکت بنشیند، لذا به روش‌های دیگری پناه آورده اند.
 
نصرالله اظهار داشت که اسرائیلی‌ها روی دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و فشارهای وی برای رسیدن به این هدف بر ملت لبنان و دولت و همپیمانان حزب الله حساب کرده و هر کسی که سخن مثبتی راجع به حزب‌الله مطرح کند، با فشار و تهدید مواجه خواهد شد.
 
وی افزود: آنها قانون تحریم‌های مالی را اعمال کردند اما دولت آمریکا با تمامی ابزارهای خود نمی‌تواند آسیبی به قدرت مقاومت و اراده آن و افزایش توان آن در لبنان وارد کند.
 
دبیر کل حزب الله اظهار داشت: ترامپ اعلام کرد که آمریکا و دولت لبنان در جنگ علیه تروریسم که نماینده آن داعش و حزب الله هستند، شریک هستند، برخی در دولت لبنان و برخی از دوستان آمریکا در این کشور ادعا دارند که حزب‌الله کنترل دولت را در دست دارد. اول اینکه این ادعایی دروغ است ، چرا که ما کنترل هیچ دولتی را در دست نگرفتیم.
 
دوم اینکه رئیس جمهور آمریکا نمی داند که دولت لبنان تاکنون وارد جنگ با داعش نشده و در آینده وارد نبرد با داعش در بلندی های البقاعیه خواهد شد .
 
دبیر کل حزب الله با تاکید برجهل و ناآگاهی دونالد ترامپ نسبت به اوضاع منطقه، در خصوص اتهام زنی های وی درباره اینکه حزب الله یک گروه تروریستی و مخرب است پاسخ داد: تروریست آمریکا و اسرائیل و گروههای هستند که آنها بوجود آورده اند همانطور که رئیس جمهور آمریکا بارها در کارزار انتخاباتی خود گفت اوباما و هیلاری کلینتون مسبب بوجود آمدن داعش بودند.
 
وی خطاب به آمریکا گفت: شما خود بوجود آورنده تروریسم در منطقه هستید و حزب الله یکی از گروههایی است که با تروریسم در منطقه می جنگد.
 
حزب‌الله بخشی از مقاومت است که پروژه خاورمیانه بزرگ را در جنگ 2006 متوقف کرد و غزه نیز در جنگ‌های متوالی خود این اقدام را انجام داد. جنگ جولای همان جنگی است که پروژه خاورمیانه جدید در منطقه را به شکست کشاند.
 
دبیر کل حزب‌الله لبنان این حزب و سایر نیروهای مقاومت را قدرتی برای دفاع و حمایت و حفظ موجودیت لبنان دانسته و تأکید کردند که اتهاماتی که بر ضد این حزب مطرح می‌شود ، هیچ تأثیری در اراده آن ندارد.
 
وی هدف از اظهارات مطرح شده توسط آمریکا در این زمینه را فشار بر ملت لبنان دانست و ابراز امیدواری کرد که لبنانی‌ها در پشت پرده شریک این بزرگ‌نمایی‌های آمریکا نشوند.
 
وی ادامه داد که بزرگ‌نمایی‌های بیشتر در پشت درهای بسته و در دیدارهای دیپلماتیک در مورد مسئولان لبنان انجام می‌شود. مسئولان لبنانی باید این مقایسه را انجام دهند که اسرائیل می‌گوید هرگز به لبنان حمله نخواهد کرد ، این در حالی است که دیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی تهدید می‌کنند که اسرائیل به لبنان حمله می‌کند.
 
وی ادامه داد: ما باید قوی باشیم چرا که زمانی که اسرائیل دست به تهدید می‌زد و تهدیدات خود را اجرایی می‌کرد، به پایان رسیده است.
 
مجموعه این سخنان سید حسن نصرالله که عمده آنها به طور مستقیم خطاب به ترامپ و دولتمردان آمریکا بیان شده، نشان می دهد که اولا دبیر کل حزب الله لبنان همان طور که پیشتر وعده داده بود، به قول خود عمل کرد و پاسخ مناسب را به ترامپ داد.
 
در ثانی وی با ایراد این سخنان نه تنها حزب الله را جدای از مردم و دولت لبنان ندانست، بلکه در اتحاد و همبستگی میان این دو تاکید کرد.
 
و در نهایت رهبر مقاومت اسلامی تمامی اتهامات زده شده به حزب الله را دسیسه صهیونیست ها دانسته و رژیم صهیونیستی را نه تنها در طراحی این توطئه ها شریک دانسته، بلکه معتقد است که تمامی این توطئه ها ساخته و پرداخته صهیونیست ها است و آنها طرف مستقیم این اتهامات علیه حزب الله لبنان هستند.
 
این سخنان نصرالله در واکنش به حرف های ترامپ گرچه به ظاهر با اندکی تاخیر عنوان شد، اما ثابت می کند که حزب الله به مانند برخی سیاستمداران ناشی و کاسبکار ! هرگز با فشار و لابی و رفتارهای احساسی و امثال اینها مواضع خود را بیان نمی کند و واکنش این حزب به عنوان محور مقاومت کاملا حساب شده و توام با مطالعات کارشناسانه و دقیق صورت می گیرد.
منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

ترامپ:با رهبر کره شمالی دیدار خواهم کرد

دختر ترامپ در آغوش نتانیاهو!+عکس

ترامپ: ایران در زمان برجام به دنبال تصرف خاورمیانه بود

0 نظر

ارسال نظر

capcha