«سراج 24» گزارش می‌دهد

«تشییع بزرگ» روایتی جدید از رابطه قلبی امام و امت/وقتی خلبان‌های بالگرد حامل پیکر امام، راوی مستند می‌شوند

«تشییع بزرگ» روایتی جدید از رابطه قلبی امام و امت/وقتی خلبان‌های بالگرد حامل پیکر امام، راوی مستند می‌شوند

گروه فرهنگی سراج24: نیمه خرداد روایت گر دوستی و پیوند مردم این آب و خاک با امام و نظام است. روزی که پیکر رهبر بزرگ و معمار انقلاب ایران در مراسمی بی نظیر تشییع شد. این مراسم و این استقبال برای همیشه تاریخ باقی ماند تا راویان منصف ببینند و بنویسند که انقلاب ایران ریشه در قلب مردم و پیوند عمیقش با امام امت داشته است.

همزمان با بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) برای اولین بار مستند «تشییع بزرگ» از شبکه های مختلف صدا و سیما پخش می‌شود. این مستند روایت‌گر بزرگ‌ترین تشییع جنازه تاریخ بشر است که در ایران و در هنگام وداع ملت با امام و مقتدایشان به ثبت رسیده است.

ابتدا قرار نبود پیکر امام به وسیله بالگرد به محل دفن منتقل شود ولی به دلیل ازدحام و هجوم مردم که بر اثر عشق و علاقه‌شان، نمی‌خواستند از امام خمینی(ره) جدا شوند و هر کس تکه‌ای از کفن ایشان را در دست می‌گرفت، تصمیم گرفته شد بالگردی برای انتقال پیکر اختصاص یابد.

در این مستند شاهد روایتی نو و کمتر شنیده شده از این اجتماع بزرگ انسانی از زبان خلبانان بالگردی هستیم که حامل پیکر مطهر امام خمینی(ره) بود.

خلبانانی که بالگرد را هدایت می‌کردند خاطرات زیادی از آن روز حزن‌انگیز به یاد دارند که در این مستند به روایت آنها می‌پردازند، اتفاقاتی که شاید کمتر کسی در کشورمان از آنها مطلع باشد.

تصمیم‌های مختلفی گرفته شد تا مسئولان امر بتوانند در همان روز تشییع پیکر امام خمینی(ره) را انجام دهند و همه این مسائل در مستند «تشییع بزرگ» روایت می‌شود.

در این فیلم شاهد تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده یا اصلا دیده نشده از 16 خرداد سال 1368 یعنی روز تشییع پیکر امام راحل خواهیم بود. این مستند با محوریت خلبان هایی که پروژه جا به جایی پیکر امام را بر عهده داشتند تصاویر دیده نشده ای از روز تشییع را نمایش می دهد.

 مصطفی فتاحی کارگردان جوان کشورمان تشییع بزرگ را کارگردانی کرده است. این مستند امشب (۱۳ خرداد)، ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش خواهد شد.

اخبار مرتبط

«جهان آرا» چگونه تبدیل به اثرگذارترین برنامه تلویزیونی هفته شد؟/ مزه باز شدن درهای آرشیو زیر زبان مردم و مدیران سیما

ورود پیکر مطهر ۵۵ شهید دفاع مقدس به کشور در آستانه سالروز رحلت امام خمینی(ره)

وصیت فرهنگی امام خمینی به وزیر ارشاد/توجه به منش امام خمینی در سالروز وفات ایشان

0 نظر

ارسال نظر

capcha