«سراج 24» گزارش می‌دهد

رمانی که کتابِ علمِ موشکی ایران است/چرا «خط مقدم» در بازار نشر به سختی پیدا می‌شود؟/راهنمایی برای خرید در نمایشگاه کتاب

رمانی که کتابِ علمِ موشکی ایران است/چرا «خط مقدم» در بازار نشر به سختی پیدا می‌شود؟/راهنمایی برای خرید در نمایشگاه کتاب

گروه فرهنگی سراج24: «خط مقدم» نام کتابی است که سال گذشته در خبرگزاری تسنیم رونمایی شد. این کتاب در حقیقت تاریخ ورود و ایجاد فناوری موشکی در ایران است که با محوریت شخصیت بی‌نظیر حاج حسن طهرانی مقدم اولین فرمانده موشکی کشورمان نوشته شده است.

این کتاب متاسفانه تاکنون توزیع مطلوبی نداشته است و مخاطبان مشتاق نتوانسته‌اند به آن دسترسی پیدا کنند. دو هفته دیگر نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود. قرار است «خط مقدم» در غرفه انتشارات فاتحان عرضه شود.

کتاب تنها روایتگر مقطعی از زندگی شهید بین سال‌های 1363 و 1365 است. در همین سال‌هاست که گروهی ایرانی به سرپرستی شهید طهرانی مقدم عازم سوریه می‌شوند تا فرآیند آماده‌سازی، هدایت و پرتاب موشک را آموزش ببینند. این در شرایطی است که ایران تا آن زمان هیچ موشکی خریداری نکرده بود و معلوم نبود پاسخ مثبتی از کشورهای دوست برای دریافت موشک‌های دوربرد دریافت کند. در چنین شرایطی گروهی از زبدگان سپاه به سوریه می‌روند و فرآیند آموزشی موشک را بصورت فشرده آموزش می‌بینند و با نمره ممتاز فارغ التحصیل می‌شوند.

خط مقدم مانند یک سریال جذاب تلویزیونی است. هر صفحه به انتظار صفحه بعد ورق می‌خورد. اگر کسی از وضعیت امروز ایران در صنعت موشک خبر نداشته باشد و این کتاب را بخواند، هر لحظه گمان می‌کند که دیگر پرونده موشک و دستیابی به دانش آن برای ایران تمام شده است و هیچ راهی برای رسیدن به آن وجود ندارد. این کتاب روایت همه بن بست ها و محدودیت هایی است که تحمیل شد تا ایران بازنده نبرد شهرها از صدام باشد اما خدای طبس، خدای این پرنده‌های آهنی هم هست.

کتاب چکیده‌ای از انبوه مصاحبه‌ها، یادداشت‌ها، سندها و هرچیزی است که به تکنولوژی موشکی ایران مربوط باشد اما هنر «فائضه غفار حدادی» در نگارش این خط مقدم این است که تمامی اطلاعات واقعی و حقیقی را بصورت یک داستان دراماتیک تدوین کرده است.

اطلاعات این کتاب را قبل از چاپ نمی‌شد دید و خواند مگر در پاکتی مهر و موم شده با طبقه بندی اطلاعاتی «خیلی محرمانه»! منابع اطلاعاتی کتاب بسیار ناب و دست اول است. اطلاعات دیدارهای مقامات ایرانی با مقامات لیبی و کره شمالی برای خرید موشک هیچ جا با این جزئیات نوشته نشده است.

قذافی همراه موشک‌های اسکاد بی که به ایران فرستاد، یک تیم خبره برای پرتاب موشک هم روانه ایران کرد. این در حالی بود که طهرانی مقدم و تیمش آموزش‌های لازم را دیده بودند و مترصد تست پرتاب بودند. اما این تیم کارآزموده ایرانی در کنار لیبییایی‌ها صبوری کردند و هیچ چیز از دانش فنی‌شان بروز ندادند. بالاخره اختلاف‌ طرفین پس از بیست و یکمین پرتاب گسترده شد و حالا نوبت تیم ایرانی بود که اولین پرتابش را انجام دهد. آنموقع که طهرانی مقدم قول یک روزه پرتاب را داد هیچ اطلاعی از نامردی مهندسان لیبیایی نداشت. آنها تجهیزات و ادوات اساسی سکو و پرتاب موشک را باز کرده بودند و تحویل سفارت لیبی در کشورمان داده بودند تا ایرانی‌ها قادر به انجام هیچ کاری نباشند.

فناوری موشکی ایران از همین جا شروع شد، از قول حسن طهرانی مقدم. هفده روز طول کشید تا نخبگان موشکی و سپاه توانستند همه تجهیزات برچیده شده را بسازند و موشک بیست و دوم ایران را به سمت بغداد هدف گیری کنند. همه نگاه‌ها به دکمه Fire است. یک اشتباه کافی بود تا موشک با چند تن TNT در موقعیت پرتاب منفجر شود و همه تیم ایرانی و زحماتش را از بین ببرد. موشک پرتاب می‌شود و همه به سجده می‌افتند. این آغاز فناوری بومی موشک در ایران است.

«خط مقدم»، کتاب علم صنعت موشکی ایران است.

اخبار مرتبط

جزئیات نمایشگاه‌های مجازی کتاب اعلام شد

بررسی کتاب «اینجا خط مقدم است» در برنامه چراغ مطالعه

نمایشگاه مجازی کتاب تهران آزمونی برای ورود به نشر بین‌الملل است

0 نظر

ارسال نظر

capcha