ششمین سالگرد جنگ سوریه به روایت آمار و ارقام

میزان خسارت‌ها به بخش‌‌های آموزشی،گردشگری و بهداشت/کاهش ۹۶ درصدی گردشگران خارجی در سوریه + تصاویر

میزان خسارت‌ها به بخش‌‌های آموزشی،گردشگری و بهداشت/کاهش ۹۶ درصدی گردشگران خارجی در سوریه + تصاویر

به گزارش سراج24، به مناسبت گذشت شش سال از جنگ جهانی علیه سوریه و ورود آن به سال هفتم، در گزارش‌هایی به بررسی پیامدهای جنگ ویرانگر  علیه سوریه طی شش سال گذشته و آمار مربوط به گروه‌های تروریستی می‌پردازیم.

1- بخش بهداشت و درمان 

خسارت‌های وارده به بخش بهداشت و درمان سوریه طی شش سال اخیر، 12 میلیارد لیره سوریه برآورد شده است.

تعداد پزشکان در سوریه پیش از آغاز بحران، 56 هزار پزشک بوده است که 70 درصد آنها مجبور به مهاجرت به سوی مناطق امن شدند، چرا که مناطق زندگی‌شان در معرض حملات تروریستی قرار گرفته بود.

بیش از 700 پزشک سوریه در حملات گروه‌های تروریستی کشته شدند. تکفیری‌ها بارها در حملات تروریستی خود، پزشکان را ترور کردند.

بیش از 450 خودروی امدادرسانی(آمبولانس) در حملات تروریستی از بین رفت.

پیش از آغاز بحران، تعداد بیمارستان‌ها در سوریه، 500 باب بود شامل 131 بیمارستان دولتی و 396 بیمارستان خصوصی و تعداد مراکز بهداشتی هم 1750 مرکز بود که همگی وابسته به وزارت بهداشت سوریه بود. اما طی شش سالی که از جنگ علیه سوریه می‌گذرد،‌گروه‌های تروریستی، 38 بیمارستان را به طور کامل ویران کردند، 20 بیمارستان به طور جزئی ویران شد و تجهیزات و لوازم پزشکی آن به سرقت رفت. همچنین حدود 450 مرکز پزشکی در این حملات تروریستی، از دایره خدمات‌رسانی خارج شد و حدود 200 مرکز دیگر به سبب آنکه در مناطق غیر امن و در معرض اقدامات تروریستی بودند، تعطیل شدند.

از جمله بیمارستان‌هایی که در حملات تروریستی به طور کامل ویران شد و دیگر نتوانستند به خدمات‌رسانی خود ادامه دهند، می‌توان بیمارستان‌های ریف دمشق در «دوما، حرستا و داریا» و بیمارستان‌های «الکندی الجامعی، زاهی ازرق، اعزاز الوطنی و ان خلدون»‌در شهر «حلب»، بیمارستان‌های «القصیر و بیمارستان دولتی» در شهر حمص و بیمارستان‌های «الفرات و کودکان» در «دیرالزور» و بیمارستان «جاسم»‌در شهر درعا اشاره کرد.

یادآور می‌شود که بیمارستان‌های دولتی در سوریه انواع خدمات پزشکی و  درمانی شامل امدادرسانی، عمل جراحی، دارو، انواع آزمایش، عکس‌برداری پزشکی، دیالیز و داروی بیماری‌های واگیردار را به صورت رایگان ارائه می‌کنند، همچنین صدها نفر از فارغ‌التحصیلان دانشکده‌های پزشکی سوریه هر ساله با هدف آموزش و آماده شدن برای کسب تخصص‌های لازم در بیمارستان‌های سوریه جذب می‌شوند.

2- آوارگان در سوریه و خارج آن 

جنگ تمام  عیار علیه سوریه و اقدامات تروریستی ده‌ها هزار مزدور خارجی سبب آواره شدن میلیون‌ها نفر در داخل و خارج شد به طوری که تعداد شهروندانی که آواره خارج شدند، به پنج میلیون نفر رسیده است. در  داخل سوریه هم تعداد شهروندانی که از مناطق تحت سیطره تروریست‌ها فرار کردند و به مناطق امن تحت کنترل دولت پناه بردند به 6 میلیون نفر می‌رسد.

تعداد منازل ویران شده : از ابتدای بحران در سال 2011 تا پایان سال 2016 در مدت شش سال، دو میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی به سبب تروریسم و تحرکات خشونت‌آمیز تکفیری‌ها ویران شده است.

3- بخش آموزشی 

میزان خسارت‌های وارده به بخش آموزشی سوریه طی شش سال اخیر،‌حدود 250 میلیارد لیره سوریه برآورد شده است.

طی این مدت، 480 معلم سوری در حملات گروه‌های تروریستی جانشان را از دست داده‌اند.

تعداد دانش‌آموزانی که در حملات تروریستی شش سال اخیر به شهادت رسیدند، به 700 نفر می‌رسد.

تعداد مدارسی که در نتیجه اقدامات تروریستی به طور کامل از دور خدمات آموزشی خارج شد به حدود 420 مدرسه می‌رسد.

تعداد مدارسی که در حملات تروریستی، متحمل خسارت جزئی شد، حدود 2500 مدرسه بوده است.

4- بخش کشاورزی 

میزان خسارت‌های مستقیم وارده به بخش کشاورزی و زیرساخت‌ها و  تاسیسات مربوطه در حملات و اقدامات تروریستی طی شش سال اخیر ، حدود 94 میلیارد لیره سوریه برآورد شده است.

میزان خسارت‌های غیر مستقیم به بخش تولید کشاورزی و دامی ، حدود 1100 میلیارد لیره برآورد می‌شود.

چالش‌هایی که بخش کشاورزی پیش از آغاز بحران در سال 2011 با آن روبرو بود، به کمبود منابع طبیعی اعم از زمین کشاورزی و آب و برخی مشکلات مربوط به صادرات محصولات کشاورزی به خارج منحصر می‌شد، در حالی که پس از گذشت شش سال از بحران، خسارت‌های سنگینی به این بخش وارد شد که مهمترین دلایل آن زیان‌های فراوان به بخش‌های خدماتی و تولیدی به سبب تروریسم است که به از دست رفتن منابع انسانی و افزایش شدید بهای ماشین‌آلات تولیدی و دشواری تامین و انتقال آن و کمبود نیروی کار کشاورزی منجر شده است.

 

5- بخش برق و انرژی 

میزان خسارت‌های مستقیم وارده به بخش برق در سوریه در نتیجه اقدامات گروه‌های تروریستی، از ابتدای بحران تا کنون حدود که شش سال از آن گذشته است، به حدود 850 میلیارد لیره رسیده است.

خسارت‌های وارده غیر مستقیم به تاسیسات برق سوریه و بخش انرژی به حدود 2500 میلیارد لیره برآورد شده است.

طی شش سالی که از بحران گذشته است، 34 نیروگاه برق از مجموع 54 نیروگاه در نتیجه اقدامات تروریستی از رده خدمت‌رسانی خارج شده است.

میزان تولید انرژی برق در سوریه پیش از آغاز بحران، 20 هزار میگاوات بود که پس از گذشت شش سال از بحران به 9 هزار مگاوات کاهش یافته است.

تعداد دست‌ اندرکاران بخش نیرو در سوریه که در حملات گروه‌های تروریستی و هنگام بازسازی تاسیسات آسیب دیده جان خود را از دست داده‌اند به 350 نفر رسیده است. همچنین طی همین مدت، تروریست‌های تکفیری، 50 کارمند اداره برق سوریه را ربوده‌اند.

6- بخش گردشگری 

میزان خسارت‌های وارده به بخش گردشگری سوریه طی شش سالی که از جنگ گذشته است، به 387 میلیارد لیره سوریه می‌رسد.

در طول این شش سال، 1200 تاسیسات گردشگری در نتیجه اقدامات تروریستی از بین رفته است.

تعداد هتل‌هایی که در طول این شش سال از دایره خدمت‌رسانی خارج شده است، به 371 هتل رسیده است.

بزرگترین ضربه‌ای که به بخش گردشگری سوریه وارد شده است، کاهش بسیار شدید تعداد گردشگران خارجی است به طوری که تعداد آنها به میزان 96 درصد کاهش یافته است.

تعداد کسانی که در بخش گردشگری اعم از حمل و نقل و رستوران و هتل در نتیجه اقدامات تروریستی شش سال اخیر کار خود را از دست داده‌‌اند به 250 هزار نفر می‌رسد.

اخبار مرتبط

بشار اسد: ما با نیروهای ترکیه، عربستان و آمریکا می‌جنگیم

واکنش صهیونیست‌ها به تبادل آتش در جولان

باید جنگی در بین جنگ‌ها راه بیاندازیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha