میرکریمی: مسئولیت انتخاب همه فیلم‌ها با خودم است/ انجام سانسور فیلم‌ها در جشنواره جهانی با توافق کارگردانان

میرکریمی: مسئولیت انتخاب همه فیلم‌ها با خودم است/ انجام سانسور فیلم‌ها در جشنواره جهانی با توافق کارگردانان

به گزارش سراج24،نشست رسانه‌ای  جشنواره جهانی فیلم فجر در پردیس سینمایی چارسو با حضور اصحاب رسانه‌، دیران برگزارکننده این جشنواره و همچنین سیدرضا میرکریمی به عنوان دبیر این رویداد فرهنگی و هنری برگزار شد.

در ابتدای این نشست تیزری از جشنواره به نمایش درآمد که تقدیم به زنده‌یاد عباس کیارستمی شد و رضا میرکریمی طی سخنانی در ارتباط با نداشتن دبیرخانه ثابت برای برخی جشنواره‌ها، گفت: همواره گله‌گی کردیم که چرا دبیرخانه ثابت نداریم اما بدتر از آن شاهدیم که گاهی این گله‌گی از سوی شخص مدیران صورت می‌گیرد. این بار خودمان دست به کار شدیم و یک دبیرخانه ثابت به راه انداختیم. حتما اهداف فرهگی و هنری در برگزاری این جشنواره در اولویت است اما بی‌شک ریشه آنها باید در منافع ملی ما باشد البته هر جای دنیا این رویه به همین شکل است و هیچ رویدادی برگزار نمی‌شود مگر اینکه اهداف و منافع خود آن کشور را سرلوحه خود قرار دهند.

میرکریمی گفت:‌ما می‌خواهیم که در کوتاه مدت در منطقه حرف اول را بزنیم و در میان‌مدت نیز در آسیا و همچنین امیدواریم به زودی در دنیا جزو جشنواره‌های مهم قلمداد شویم. در سال گذشته  جشنواره با رویکرد جدیدی برگزار شد که به زغم میهمانان داخلی و خارجی این تحولات هم مثبت بود و هم چشمگیر تا جایی که بسیاری از میهمانان ما در کشورهای خودشان تبدیل به مبلغین ما شدند.

وی افزود: تغییراتی را نیز انجام دادیم مثل حذف هیأت انتخاب ،‌اعلام کاندیداها، عدم انتشار لیست متقاضیان و ارسال پاسخ مستقیم به متقاضیان  که از این دسته هستند، تعداد زیاد جایزه‌ها همواره از اهمیت خود آنها کم می‌کند به همین دلیل سال قبل مدیریت کردیم و یک جایزه طلا داشتیم و بقیه نیز نقره بودند،‌البته باید این نکته را یادآور شدیم که همه بخش‌های جشنواره مهم هستند و بسیاری از فیلم‌های خوب و درخشان رقابتی نیستند این موضوع در بسیاری از فستیوال‌های جهان وجود دارد. 

این کارگردان شناخته شده سینما درباره پذیرفتن مسئولیت آثار انتخاب شده در این دوره از جشنواره گفت: من مسئولیت همه انتخاب‌ها را پذیرفته‌ام کار بسیار دشواری بود اما لذت‌بخش، این بسیار حس خوبی است که 10 روز مانده به جشنواره در اینجا حضور پیدا کردم در شرایطی که همه فیلم‌ها را دیده‌ام البته به جزء  فیلم‌های وحشتناک را. اینکه جشنواره با علائق و سلایق مختلفی اداره شود باعث می‌شود تعداد زیادی پاسخگو وجود داشته باشد که این نکته خوب نیست جشنواره نیاز به یک کشتی‌بان دارد و باید آن را هدایت کند. از طرفی دلیل رسانه‌ای نکردن نام متقاضیان برای حضور در جشنواره را نوعی احترام به خود مشتریان می‌دانم. 

میرکریمی در ادامه افزود: یک چارت سازمانی را طراحی کرده‌ایم که کارآمد است و اگر در دوره بعدی سلیقه ما را قبول داشته باشد می‌تواند با آن پیش برود. همچنین بانک فیلمی در نظر گرفته شده که در آن تعداد زیادی از آثار ایرانی که مغفول مانده و نتوانستند معرفی شوند برای علاقه‌مندان به نمایش در بیاید. بازار فیلم نیز جدی‌تر از سال گذشته به کارش ادامه دهد. نکته دیگری که باید مطرح شود این است 60 الی 70 نفر از میهمانان ما بلیت هواپیمای خودشان را تهیه کردند تنها به این منظور که در جشنواره حضور داشته باشند این آمار در این دوره از جشنواره به بالای 100 نفر رسیده که نشان می‌دهد این افراد منافع کاری در اینجا دارند که آمده‌اند. 

کارگردان فیلم سینمایی «دختر»‌، گفت:‌در دوره گذشته انضباط مالی خوبی را داشتیم که نزدیک به یک میلیارد تومان ارزان‌تر از سال قبل جشنواره را برگزار کردیم. درضمن باید به این نکته اشاره کنم علیرغم تمام تلاش‌هایی که صورت گرفته تا جشنواره ما به یک استاندارد جهانی برسد باید بگویم نمی‌خواهیم یک جشنواره پیرو باشیم و قرار نیست هر چیزی را که در جشنواره‌هایی همچون کَن، برلین و ... نشان دادند ما بیاوریم و در اینجا به نمایش بگذاریم و کاتالوگ‌های آنها را ورق بزنیم البته این کار در بخش جام جهان‌نما رخ می‌دهد اما در کلیت جشنواره ما باید از خودمان بپرسیم کشف ما کجا است؟ دنبال دیکته کردن نظر خودمان نیستیم و نه این حقارت را می‌پذیریم که دنبال تقلید باشیم. 

کارگردان فیلم سینمایی «امروز» نیز مطرح کرد:‌ فیلم‌های بسیار خوبی را انتخاب کرده‌ایم و البته بعضی از فیلم‌ها برای اولین بار است که به نمایش در می‌آِید برای بخش باشگاه هواداران نیز سینما فلسطین را در نظر گرفتیم و برای افرادی که می‌خواهند فرمی را پر نکنند و به صورت معمولی بلیت خریداری کنند و فیلم‌ها را ببینند سینما فرهنگ را در نظر گرفته‌ایم. سیستم صدای سینما فلسطین به یک بازسازی جدی نیاز داشت که این اتفاق رخ داد. 

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در ارتباط با دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا گفت: در یک کشور دیگر یک رئیس‌جمهور تازه به دوران رسیده عنوان کرده افرادی که به ایران سفر کنند ویزایشان به آمریکا صادر نخواهد شد این یک قانون تبعیض‌آمیز و ظالمانه است و از طرفی برخی کشورهای همسایه به شهروندان خود می‌گویند به ایران سفر نکنند و زمانی که در یک جشنواره فرهنگی می‌خواهید کار جهانی انجام دهید این نوع بحث‌های سیاسی موانع زیادی را بر سر راه شما قرار می‌دهند.کاش دشمنان ما فقط خارجی بودند بعضی از کوته‌فکران داخلی می‌نویسند شما در حد جشنواره‌های کوچک منطقه‌ای هستید و یا دائم می‌گویند نمی‌توانید. هر کسی که منافع ملی کشورش را به منافع خرد و زودگذر ترجیح می‌دهد این جشنواره می‌تواند برای آنها باشد و ما دستشان را می‌فشاریم. 

میرکریمی درباره دعواهای جناحی گفت:‌ برخی به دلیل اینکه دولت را بزنند و یا بزرگ کنند ممکن است به جشنواره نیز خرده بگیرند اما باید آن را از این دعواها جدا کنند و بهتر است دعوایشان را جلوی در خانه خودشان ببرند اینجا سرای فرهنگ است. 

وی همچنین در ارتباط با این  پرسش که اگر سیاسیون بخواهند با حضورشان در جشنواره برای خود میتینگ انتخاباتی راه بیندازند، چه برنامه‌ای دارد،‌ گفت: هیچ برنامه‌ای ندارم هر شهروندی می‌تواند بیاید و از فضای جشنواره بهره بگیرد. ما اعلام کردیم رویکردی نداریم البته که این اتفاق خوشایندی است که سیاست‌مداران نیز حضور پیدا کنند و سینما را به عنوان یک فرصت مطالعاتی جدی بگیرند در دنیای امروز سیاست و فرهنگ بی‌ارتباط با هم نیستند اما رویکرد ما نیز جانب‌دارانه نیست. 

میرکریمی در  پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه تعامل برای حذف صحنه‌هایی از فیلم‌های خارجی که با قانون و عرف ما منافات دارد، به چه شکل انجام شده است که فیلمساز حاضر شده در جشنواره نیز دلزده نباشد، گفت: در دوره قبل واقعاً با این موضوع مشکل داشتیم و در برخی از سالن‌ها فیلم با سانسور به نمایش در می‌آمد و در سالن دیگری که فیلمساز وجود داشت به شکل دیگری این اتفاق وجود داشت اما در این دوره وقتی به سینماهای دیگر کشورها مراجعه کردیم با تعداد زیادی از فیلم‌های باکیفیت مواجه شدیم که با آن چیزی که ما مدنظر داریم نیز همخوانی دارد در ضمن تعداد حذف‌هایی که نسبت به یک فیلم صورت گرفته است به کمترین حد ممکن رسید که در بسیاری از جشنواره‌ها مانند چین و یا حتی قاهره شاهد آن هستیم در مجموع فکر نمی‌کنم از یک  اثر سینمایی بیش از 40 ثانیه یا یک دقیقه صحنه‌هایی حذف شده باشد و برای همین بخش‌ها نیز با کارگردان به توافق رسیده‌ایم.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

اکران «بنیامین» در شهرهای بدون سینما

اولین دوره از جشنواره مردمی فضای مجازی برگزار می‌شود

فراخوان جایزه مردمی «شهید سید تقی هاشمی» در دهمین جشنواره عمار

0 نظر

ارسال نظر

capcha