معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی:

کاهش جمعیت دام سبک کشور برای تقویت مراتع/ احیای مراتع به دامداران واگذار شد

کاهش جمعیت دام سبک کشور برای تقویت مراتع/ احیای مراتع به دامداران واگذار شد

به گزارش سراج24،حسن رکنی، درمورد وضعیت تولید محصولات پروتئینی در کشور اظهار داشت: زیرساخت‌های ما برای تولید شیر، مرغ و تخم‌مرغ بسیار مطلوب بوده و توفیقات خوبی داشته‌ایم اما در تولید گوشت قرمز مزیت ما همانند سایر کشورها نیست. 

شرایط خوبی برای رویش گیاهان مرتعی نداریم

وی پایین‌ بودن متوسط بارندگی در کشور را یکی از عواملی برشمرد که سبب می‌شود مزیت در تولید گوشت قرمز نداشته باشیم چرا که در همه جای دنیا متوسط بارندگی بالای 750 میلی‌متر است، در عین حال میزان تبخیر ما 2 هزار میلی‌متر و در سایر کشورها این رقم به 700 میلی‌متر می‌رسد. به عبارت دیگر یک سوم میانگین دنیا بارندگی و سه برابر آنها تبخیر داریم و شرایط خوبی برای رویش گیاهان مرتعی نداریم.

کاهش جمعیت دامی کشور برای تقویت مراتع/یک میلیون راس گوسفند را تعدیل کرده ایم

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ناگزیر هستیم که روی پوشش مراتع گیاهی خود کار کنیم افزود: نخستین گام این است که تعادلی بین جمعیت دام و حجم مراتع خود برقرار کنیم و براساس اسناد بالادستی پیش‌بینی شده که سالانه 3 میلیون رأس از جمعیت دامی کشور را در مراتع کاهش دهیم که کار دشواری است.

به گفته معاون حجتی طی چند سال گذشته توانسته‌ایم تعدیل یک میلیون رأس دام را انجام دهیم که با  چیزی که باید اتفاق بیفتند هنوز فاصله داریم.

احیای مراتع بر عهده دامداران قرار می‌گیرد

وی به کارهای غنی‌سازی و اصلاحی که باید در مراتع کشور انجام شود اشاره کرد و گفت: ما باید از همین میزان بارندگی موجود استفاده بهینه کنیم. سازمان جنگل‌ها و مراتع کارهای خوبی در این زمینه انجام داده تا جایی که تمام سهم مراتع افراد در اختیار خودشان قرار داده شده تا احیای مراتع در اختیار خود دامدار باشد و دامدار بتواند با استفاده از بذرهای مرتعی و کود مراتع را تقویت کند.

رکنی تاکید کرد: با آنکه تولید گوشت قرمز در کشور مزیت ندارد با این حال 90 درصد نیاز کشور را در داخل تامین می‌کنیم. سال 95 حدود 820 هزار تن تولید گوشت قرمز داشته‌ایم و 80 هزار تن هم از طریق واردات نیاز داخل را تامین کردیم و آنچه مسلم است سیر تراز تجاری خوبی را در حوزه دام و طیور داشته‌ایم.

معاون امور دام وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: در سال نود و دو 130 میلیون دلار تراز تجاری منفی در این حوزه داشته‌ایم که در 11 ماهه سال 95 به مثبت 554 میلیون دلار رسیده است.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

اقدامات چشمگیری در طرح های آبخوان داری اتفاق افتاده است

دامداران قادر به برنامه ریزی برای تولید نیستند

تلف شدن ۳۰ درصد از دام دامداران مناطق زلزله و مشکلات بهداشتی بعدی

0 نظر

ارسال نظر

capcha