«سراج 24» گزارش می‌دهد

حضور هنرمندان بزرگ موسیقی ایرانی حداقل انتظار مخاطب از جشنواره فجر است/«مدیر کدام جشنواره هنری تک‌تک به هنرمندان زنگ می‌زند تا آنها را با پول به جشنواره بکشاند؟»

حضور هنرمندان بزرگ موسیقی ایرانی حداقل انتظار مخاطب از جشنواره فجر است/«مدیر کدام جشنواره هنری تک‌تک به هنرمندان زنگ می‌زند تا آنها را با پول به جشنواره بکشاند؟»

گروه فرهنگی سراج24: شب گذشته سی و دومین جشنواره بین المللی موسیقی فجر آغاز بکار برد. با دو روز تاخیر. قرار بود چهارشنبه 22 دی این جشنواره آغاز بکار کند اما فوت حجت الاسلام اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث شد تا مسئولان جشنواره علیرغم اتمام سه روز عزای عمومی، دو روز دیگر نیز برای آغاز جشنواره موسیقی صبر کنند.

جشنواره اجراهای مختلفی را دارد و مهمان‌های متنوعی از چند کشور در آن حضور  دارند و اجرا می‌کنند. نکته مهم همین است؛ گروه ها و خواننده ها «مهمان» این جشنواره هستند یعنی برای حضور «دعوت» شده‌اند؛ و باز هم یعنی مسئولان جشنواره موسیقی فجر طبق روال سالیانه، در قبال پرداخت پول‌های کلان از افراد و گروه‌های مختلف ایرانی و خارجی دعوت می‌کنند تا با حضور در جشنواره، مراسم را رونق دهند.

بیست روز قبل، هشتمین جلسه از سلسله نشست های«گفتمان ضرب اصول» با موضوع«بررسی عملکرد دولت یازدهم در عرصه موسیقی» برگزار شد. علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم مهمان این نشست بود. موزیسین‌ها انتقادات جدی‌ای را به عملکرد دولت در حوزه موسیقی مطرح کردند. 700 هنرمند موسیقی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتقادات مهمی را به جشنواره فجر وارد کردند اما حتی نامه آنها پاسخ هم داده نشد! مرادخانی دوباره آن حرف‌ها را شنید. یکی از انتقادات راجع به چگونگی برگزاری جشنواره موسیقی فجر بود. فردین خلعتبری آهنگسار خطاب به آقای معاون گفت: «مدیر کدام جشنواره هنری می‌آید به هنرمندان تک‌تک زنگ می‌زند تا آنها را به جشنواره بکشاند؟ الان آقای مهرجویی که در جشنواره فیلم فجر شرکت می‌کند پولی می‌گیرد؟ انگیزه ایشان مسلماً پول گرفتن از مدیران جشنواره نیست؛ چه بلایی بر سر جشنواره موسیقی فجر آورده‌ایم؟ چرا ما راهکاری نداریم که گروه‌های موسیقی داوطلبانه بدون اینکه پولی بگیرند مانند همه جشنواره‌ها در فستیوال شرکت کنند؟»

حالا جشنواره موسیقی فجر در غیاب بزرگانی مثل حسین علیزاده، شهرام ناظری و ... با حضور و اجراهای متعدد خواننده‌های پاپ پر شده است. در واقع جشنواره موسیقی فجر همان کنسرت‌هایی است که تا همین هفته‌های قبل در سطح شهر برگزار می‌شد ولی خب کسی به اسم مدیر جشنواره همت کرده و البته کلی پول خرج کرده تا تعدادی هنرمند در یک جدول زمان‌بندی شده‌ی هشت روزه کارهایشان را اجرا کنند.

برخی از همین خواننده‌های پاپ که «مهمان» جشنواره سی‌ودوم هستند در گفت‌وگو با رسانه‌ها تصریح کرده‌اند که اجرایشان در جشنواره هیچ تفاوتی با کنسرت‌های عادی‌شان ندارد و حتی بسیاری از آنها قطعه جدیدی هم برای اجرا مهیا نکرده‌اند.

همه این‌ها را شاید بتوان استخوای لای زخم تحمل کرد اما حضور افراد و گروه‎‌های ناشناس در جشنواره رسمی موسیقی کشور دردآور است. تصور کنید روی سن جشنواره که زمانی بزرگان موسیقی ایران کارهایشان را اجرا کرده‌اند، حالا «کاکوبند» اجرای افتتاحیه فجر را برگزار کرده است. کاکوبند گروهی ایرانی است که به اجرای موسیقی های تلفیقیِ بدون معنی و مفهوم می‌پردازد. کاکوبند ترانه ندارد،‌و اصلا شاعر ندارد. یک سری آوا و هجا است که با ریتمی غیر ایرانی خوانده می‌شود.فکر کنید میکروفون را به کودکی داده‌اید که هنوز زبان باز نکرده است. کاکوبند چنین وضعی دارد!

با روال فعلی جشنواره و مهجوریت بزرگان موسیقی هیچ بعید نیست که در سال‌های بعد شاهد اجرای خواننده‌های زیرزمینی هم باشیم. اوضاع جشنواره موسیقی فجر از این هم بدتر است!

اخبار مرتبط

جشنواره فیلم فجر در دوران کرونا چگونه برگزار می‌شود

وضعیت شاخص‌های منفی در آثار نامزد شده‌ی جشنواره فیلم فجر چگونه است؟

خوب و بد جشنواره سی‌وهشتم فیلم فجر؛ نباید حقیقت را به مسلخ برد!

0 نظر

ارسال نظر

capcha