عباسپور در نشست خبری معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید:

تأمین اعتبار بیمه ایثارگران مشکل کشوری است/ قول دولت برای پرداخت بدهی‌ها

تأمین اعتبار بیمه ایثارگران مشکل کشوری است/ قول دولت برای پرداخت بدهی‌ها

به گزارش سراج24 ، عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران برای نخستین بار طی یک نشست خبری به سوالات خبرنگاران در موضوعات درمانی پاسخ داد. هرچند حجم سوالات مطرح شده خبرنگاران به دلیل نبودن نشست مشابه، بسیار زیاد بود اما عبدالرضا عباسپور نیز در این میانه به بهانه کمبود وقت یا تخصصی نبودن موضوعات، فقط به بخشی از سوالات پاسخ می‌داد و از پاسخ دادن به مشکلاتی که به سیاست گذاری‌های کلان بنیاد در بحث معوقات دولتی در بیمه‌های درمانی، آسیب شناسی در نحوه برخورد با نرسیدن امکانات مطرح شده به ایثارگر و عدم اطلاع رسانی مورد نیاز ایثارگران در بحث‌های درمانی، خلأهای قانونی و... مطرح شد، به سرعت عبور کرد.

عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به خدمات ارائه شده به تمام ایثارگران گفت: تأمین کلیه هزینه‌های درمان ایثارگران برعهده بنیاد است. جامعه هدف ما شامل آزادگان، جانبازان و خانواده‌های شهداست. هم اکنون 53 هزار پدر شهید، 11 هزار مادر شهید، 63 هزار همسر شهید، 153 هزار فرزند شهید، 330 هزار جانباز زیر 25 درصد، 230 هزار جانباز بالای 25 درصد و 960 جانباز 70 درصد را تحت پوشش داریم.

یک میلیون و 600 هزار نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی بنیاد قرار گرفته‌اند

عباسپور با اشاره به بحث بیمه‌های درمانی در بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: 710 هزار نفر در بنیاد شامل بیمه همگانی هستند. اینها افرادی هستند که فقط تحت پوشش بیمه بنیاد قرار می‌گیرند و از جای دیگری امکانات بیمه را نداشته‌اند. اما در بحث بیمه تکمیلی تمام شاغلین و غیرشاغلین ایثارگر تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند. در این زمینه یک میلیون و 600 هزار نفر تحت پوشش بیمه تکمیلی بنیاد قرار گرفته‌اند، بیمه تکمیلی سقف نداشته و ربطی به درصد جانبازی ندارد. مشکلاتی که در بحث بیمه جانبازان پیش آمده یک بحث کشوری است و دولت قول داده که بدهی‌ها را پرداخت کند تا مشکلات خاص جانبازان در این زمینه نیز حل شده و کار با تدبیر دولت مرتفع شود.

وی افزود: در بنیاد خدمات درمانی از درصد جانبازی تفکیک شده است. کل خدمات به همه ایثارگران و افراد تحت تکفل آن‌ها ارائه می‌شود. خدمات عمومی که در همه کشور وجود دارد، جراحی‌ها، بستری‌ها، سی تی اسکن، ام آر ای،جراحی‌های سرپایی، جراحی چشم و ... بدون سقف تعیین شده و هزینه‌ای برای بیمار نخواهد داشت. نزدیک به سه هزار و 500 مرکز طرف قرارداد بنیاد در کل کشور وجود دارد که ایثارگران می‌توانند با مراجعه به آن‌ها تسهیلات مورد نیازشان را دریافت کنند.

عباسپور با اشاره به هزینه‌های مربوط به خدمات آزمایشگاهی، مشاوره و نظایر آن گفت: بخشی از این خدمات را در 31 بند تعریف کردیم که همه آن‌ها به ایثارگران داده می‌شود یکی از خدمات، همان خدمات در منزل است که طی آن پزشکان به منزل ایثارگران مراجعه کرده و نیازهایشان را شناسایی می‌کنند. حدود 38 هزار ایثارگر از خدمات بستری در طول یک سال گذشته استفاده کردند. نزدیک به 23 هزار نفر از والدین شهدا یا سایر ایثارگران که نیاز به مراقبت و پرستاری داشتند از خدمات استفاده کردند. دو میلیون و 800 هزار ایثارگر در یک سال گذشته از خدمات آزمایشگاهی بنیاد استفاده کردند.

معاون بهداشت و درمان بنیاد در ادامه تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم بیماری‌های جانبازان را رصد کنیم، از سال 84 طرح بیمه خانواده را تحت عنوان پایش سلامت اجرا کردیم. 610 پزشک عمومی این طرح را انجام می‌دهند و بیماری‌های ایثارگران را شناسایی کرده و آن‌هایی که نیاز است به کلینیک‌های تخصصی ارجاع می‌دهند و بخشی از ایثاگران به این کلینیک‌ها منتقل می‌شوند. در تهران کلینیک‌های تخصصی بنیاد در بیمارستان‌های ساسان و خاتم الانبیا موجود است. اگر بیمار در آنجا درمان نشد او را به کلینیک‌های فوق تخصصی ارجاع می‌دهند.

طی یک سال گذشته 39 متخصص خارجی برای درمان ایثارگران به کشور اعزام شدند

وی افزود: اقدامی که بنیاد شهید برای اولین بار در کشور آن را راه اندازی کرده است، شورای مشورتی پزشکان متخصص در موارد خاص مشکلات ایثارگران است. چنانچه بیماران در کلینیک‌های فوق تخصصی نیز درمان نشدند اقدام بعدی، اعزام آن‌ها به بیمارستان‌های خارج از کشور است. پیش‌تر تمام این بیماران برای درمان به خارج از کشور اعزام می‌شدند اما چند وقتی است که تیم‌های پزشکی مورد نیاز برای درمان جانبازان را طی هماهنگی‌های لازم به ایران دعوت کرده‌ایم. طی یک سال گذشته 39 پزشک متخصص در جریان این اعزام‌ها به کشور آمده‌اند و 985 ویزیت از ایثارگران داشتند و 217 عمل جراحی در داخل کشور انجام دادند. چنانچه در این مرحله نیز نیاز بیمار ایثارگر ما رفع نشد او را به خارج از کشور اعزام خواهیم کرد.

عباسپور با اشاره به درمان ایثارگران در استان‌های مختلف کشور گفت: کاری که در راستای اقتصاد مقاومتی انجام داده‌ایم اعزام تیم‌های پزشکان به استان‌های مختلف است که در شهرهای مختلف جانبازان و ایثارگران را ویزیت می‌کنند. سال گذشته 25 تیم تخصصی به مناطق کم برخوردار اعزام کردیم و آن‌ها طی پایشی که داشتند، چنانچه نیاز درمانی ایثارگر مرتفع نشد او را به تهران ارجاع دادند. دعوت از پزشکان خارجی به کشور نیز به این دلیل نیست که بگوییم توان ما از کشورهای دیگر پایین‌تر است بلکه در شرایط مورد نیاز این کار انجام می‌شود و دعوت از پزشکان متخصص خارجی در وهله اول به هدف درمان صورت می‌گیرد و در وهله دوم، هدف آموزش پزشکان ایرانی مدنظر است.

طرح شناسایی بیماری‌های جانبازان شیمیایی به صورت پایلوت اجرا خواهد شد

وی با اشاره به طرحی برای درمان جانبازان شیمیایی گفت: طرحی را برای جانبازان شیمیایی اجرا خواهیم کرد که این طرح به صورت پایلوت در یکی از استان‌ها انجام می‌شود و چنانچه نتایج خوبی دربرداشت آن را به همه کشور بسط خواهیم داد و آن رصد جانبازان شیمیایی است. در این طرح با یک سری امکانات خاص بیماری‌های جانبازان شیمیایی را شناسایی می‌کنیم. ما تمام بیمارستان‌های بنیاد را عمومی کرده‌ایم و همه ایثارگران بدون پرداخت هزینه می‌توانند به بیمارستان‌ها مراجعه کنند هرچند ممکن است معطلی‌هایی در اروژانس برای بیمار پیش بیاید اما خدمات خوبی ارائه خواهد شد.

پایش تخصصی سلامت ایثارگران انجام خواهد شد

عباسپور با اشاره به اجرای طرح پایش سلامت میان ایثارگران گفت: پایش تخصصی برای همه ایثارگران یک بار انجام شده است و مرحله دوم به زودی آغاز خواهد شد، مرحله دوم تخصصی و به وسیله پزشکان متخصص انجام می‌شود. این طرح پایش سلامت با طرح خدمات پزشکان در منزل ایثارگران متفاوت است و پایش سلامت در سه استان معین همانند استان‌های خراسان رضوی و اصفهان هماهنگ با تهران انجام می‌شود. طبق آن ویزیت صورت گرفته و برای همه ایثارگران پرونده سلامت تشکیل می‌شود. برنامه نرم افزاری در این زمینه در بنیاد شهید تولید شده که تمام اطلاعات درمانی ایثارگران را ثبت می‌کند و طبق آن می‌توانیم آخرین برنامه پایش را در کل کشور رصد کنیم که مثلا چند ایثارگر به دیابت دچار است. آزادگان نیز استثنا نیستند و همانند سایر ایثارگران در طرح پایش سلامت بنیاد قرار خواهند گرفت.

بعد از سال 72 در کمیسیون‌های پزشکی کاهش درصد جانبازی نداشته‌ایم

وی در پاسخ به سوالی در رابطه با فعالیت‌های کمیسیون پزشکی بنیاد گفت: کمیسیون پزشکی طبق قانون تسهیلات سال 74 مصوب شده است و تنها مرجعی است که می‌تواند برای جانبازان، درصد جانبازی تعیین کند. برای اینکه حقی از ایثارگران ضایع نشود، تعداد کمیسیون‌ها افزایش پیدا کرده است. در این زمینه کمیسیون بدوی داریم، کمیسیون تجدیدنظر، کمیسیون عالی، کمیسیون ویژه و ... با مشخصه‌های مختلف تشکیل شده و چنانچه ایثارگر احساس کرد در یکی از کمیسیون‌ها به مدارکش توجهی نشده است، به کمیسیون دیگری ارجاع می‌شود چنانچه همه کمیسیون‌ها برای این ایثارگر یک درصد را درنظر گرفتند نشان می‌دهد که پرونده او کاملا قانونی در کمیسیون‌ها پیگیری شده است.

معاون درمان بنیاد شهید تصریح کرد: طبق آیین نامه‌ای که در این زمینه با استفاده از تجارب نیروهای مسلح، وزارت بهداشت و درمان و ... درنظر گرفته شده و به تصویب دولت رسیده است میزان از کار افتادگی افراد مشخص می‌شود. قبل از سال 72 تعیین درصدها به صورت موقت بود همان زمان بخشنامه‌ای صادر شد که همه جانبازان مجددا مراجعه کنند و درصد قطعی خود را بگیرند و دلیل اختلاف درصدها بین این دو زمان نیز همان است بعد از آن نیز هیچگاه کاهش درصد نداشته‌ایم. چنانچه کسی بعد از سال 72 درصد گرفته باشد ممکن است درصد او افزایش پیدا نکرده باشد اما کاهش هم نداشته است.

اخبار مرتبط

اقامه عزای حسینی عامل بقای شیعه تا روز قیامت است

تمام مطالبات ایثارگران تا پایان دولت دوازدهم پرداخت می‌شود

آغاز دیدارهای رئیس بنیاد شهید با خانواده‌های شاهد و ایثارگر

0 نظر

ارسال نظر

capcha