العهد گزارش داد

جزئیات جدید از اعدام «شیخ النمر»

جزئیات جدید از اعدام «شیخ النمر»

به گزارش سراج24، پایگاه لبنانی العهد همزمان با سالگرد اعدام شیخ «نمر باقر النمر» عالم مبارز توسط مقامات سعودی  در گزارشی به بررسی جزئیات اعدام این روحانی برجسته و پیامدهای آن پرداخته است.

العهد در این خصوص می نویسد: روز جمعه اول ژانویه 2016 میلادی و همزمان با آغاز سال جدید میلادی،‌ ریاض مرتکب جنایت وحشتناکی شد که حتی اکثر تایید کنندگان این جنایت نیز، انتظار چنین کاری را نداشتند؛ زیرا برای عربستان و منطقه و جهان خطرات زیادی را در پی داشت. سعودی ها در این روز شیخ «نمر النمر» رهبر دینی،‌ سیاسی و اجتماعی مخالف سیاست های آل سعود را به همراه تعدادی دیگر از شهروندان عربستانی اعدام کردند.

افراد اعدام شده مرتکب جنایتی علیه کسی نشده بودند و تنها اتهام آنها بیان اعتقادات و تظاهرات مسالمت آمیز بوده است. سعودی ها پس از اعدام شیخ نمر، افراد حامی تفکر وی را نیز برای انتقام از شیخ نمر گردن زدند. سعودی ها با ریختن خون این افراد در صدد اثبات سرکوبگری و مشت آهنین و توحش خود بوده اند تا بدین صورت افراد مخالف خود و منتقدین حکومت آل سعود و سیاست های آن را بترسانند.

اعدام شیخ نمر یک اقدام تروریستی رسمی بود و با توجه به پیامدهای منطقه‌ای و داخلی آن در برهه کنونی و در آینده، هیچ کس انتظار وقوع آن را نداشت. اعدام وی توسط سعودی ها علیرغم هشدارهای مقامات و شخصیت های مختلف، نشانگر عمق جنون، غرور و سلطه گری سعودی ها در برابر مردم است.

سعودی ها تصور می کردند که در حالتی از جنگ و درگیری هویتی با مردم و کشورهای همسایه هستند. به همین دلیل نیز از یک سو برای ورود به جنگ های مختلف چه به صورت مستقیم مانند یمن و چه به صورت نیابتی در دیگر کشورها، آماده بودند و از سوی دیگر آماده اجرای حکم اعدام شیخ نمر و مقابله با پیامدهای این اقدام بودند.

سعودی ها برای توجیه این جنایت خود در برابر افکار عمومی جهان، همزمان 46 نفر را در 12 شهر دیگر عربستان به اتهام اقدامات جنایی اعدام کردند تا رسانه ها بر روی اعدام شیخ نمر متمرکز نشوند و رسانه های خارجی نیز به اعدام دیگر افراد بپردازند. حکام عربستان از زنده بودن شیخ نمر حتی در صورت حبس وی در زندان نیز‌، احساس ترس می کردند.

آنها نگران بودند که اعدام شیخ نمر منجر به ایجاد جنبشی مردمی برای مبارزه با استبداد، فساد و انتقام جویی مردم شود. به همین دلیل نیز با استفاده از رسانه ها به دنبال تحریف این جنایت بودند. در همین راستا نیز سعودی ها در ابتدا تصویری از شیخ نمر و محل اعدام وی منتشر نکردند که این موضوع نشانگر ترس و هراس فراوان مقامات سعودی است.

سعودی ها برای نخستین بار در روز شنبه دوم ژانویه 2016 میلادی خبر اعدام شیخ نمر را منتشر کردند تا بدین صورت روز اعدام ایشان جمعه و همزمان با آغاز سال جدید میلادی اعلام نشود. زیرا در این صورت از یک سو آغاز سال جدید میلادی‌ به سالگردی غمناک برای شیخ نمر تبدیل می شد و از سوی دیگر نیز اینگونه برداشت می شد که سعودی ها در روزی که جهانیان  به دلیل آغاز سال جدید میلادی خوشحال هستند،‌ اقدام به کشتار شیخ نمر کرده‌اند.

برخی از دلایل وجود دارد که نشان می دهد شیخ نمر در روز جمعه اول ژانویه و همزمان با آغاز سال جدید میلادی به صورت وحشیانه و ظالمانه اعدام شده است که در زیر به آن اشاره می شود.

1 ـ مقامات نظامی سعودی در حومه منطقه اعدام شیح نمر تدابیر شدید امنیتی را اتخاذ کرده بودند و چند ساعت پس از اعدام روحانی برجسته عربستانی، در برخی از اماکن عمومی و بازارها با رعایت تدابیر امنیتی به دلیل هراس از واکنش های مردم به این اعدام،‌ خبر اعدام شیخ نمر را علنی کردند.

طبق اطلاعات درز کرده از اعدام این عالم مبارز، وی در روز جمعه اول ژانویه، در مکانی ویژه و در حضور شماری از اعضای خاندان آل سعود اعدام شده است تا بدین صورت از وی انتقام بگیرند.

3 ـ مقامات سعودی به صورت رسمی خبر شهادت شیخ نمر را در روز شنبه و ساعت 9 صبح اعلام کردند؛ این در حالی است که این روز تعطیل بوده است و ساعت 9 صبح نیز اکثر مردم از خواب بیدار نشده‌اند. هدف سعودی ها از اعلام این خبر در این زمان،‌ کاهش حجم واکنش های مردم بوده است.

4 - سعودی ها تنها در صورتی که تدابیر شدید امنیتی را در داخل کشور به ویژه در مناطق راهبردی شرق عربستان اتخاذ کنند،‌ خبر اعدام را علنی می کنند. زیرا آن ها از واکنش های مردم به این خبر آگاه بودند و به همین دلیل نیز پس از اعدام روحانی مبارز عربستانی در روز جمعه، خبر این جنایت را صبح روز شنبه اعلام کردند.

5- مقامات سعودی از دهه های پیش و به صورت معمول، در روز جمعه اقدام به اعدام و گردن زدن و شلاق زدن زندانیان می کرده اند.

سعودی ها شیخ نمر را به دلیل ابراز عقیده اعدام کردند. این در حالی است که وضعیت منطقه و کشور عربستان در شرایطی بود که نباید این جنایت رخ می داد. بیان سخنانی علیه فعالین عربستانی به ویژه شیخ نمر، تغییر روز اعدام آنها، نگه داشتن پیکر این شهید و عدم تحویل آن به خانواده و دوستدارانش بیانگر این نکته است که سعودی ها همچنان از شهید نمر و اسم وی هراس دارند و نگه داشتن پیکر این روحانی مبارز نیز موجب انفجار اوضاع در آینده می شود.

علیرغم این اقدامات سعودی ها، آزادگان جهان روز نخست هر سال جدید میلادی را برای بزرگداشت این عالم برجسته گرامی خواهند داشت. با اعدام این عالم بزرگوار و شمار دیگری از جوانان به دلیل مطالباتشان مبنی بر انجام تغییرات و اصلاحات در حکومت سعودی ها، عربستان و منطقه وارد مرحله جدید شد. نشانه های این تغییرات نیز در حال ظاهر شدن است.

اعدام و بازداشت فعالین سیاسی و حقوق بشری در عربستان، راهکار حل مشکلات و بحران‌های داخلی نیست. عربستان نیازمند اصلاحات جامع است تا همه مردم این کشور در آن سهیم شوند. باید عدالت، آزادی و دموکراسی به دور از خشونت، کشتار و قتل در عربستان حاکم شود. خون شهدا چراغ راه مقاومت و کرامت برای نسل های بعدی است.

اخبار مرتبط

خاطرات یک داعشی به تهران رسید

عملیات انتحاری داعش در «سامراء»

انتقال حدود ۱۰ هزار تروریست به افغانستان

0 نظر

ارسال نظر

capcha