عربستان هنوز از «شیخ نمر» و نام او هراس دارد

عربستان هنوز از «شیخ نمر» و نام او هراس دارد

به گزارش سراج24،در آغازین روزهای سال 2016 عربستان جنایتی مرتکب شد که حتی بزرگترین حامیان این رژیم تصور نمی‌کردند که عربستان مرتکب چنین جنایتی شود.

اعدام «نمر باقر النمر» روحانی برجسته شیعه و از رهبران شیعیان عربستان در دومین روز ژانویه 2016 به دست آل سعود اعدام شد، با توجه به خطری که این اقدام می‌توانست برای این کشور، منطقه و جهان ایجاد کند حامیان آل سعود هم از این اقدام شوکه شدند.

در کنار شیخ نمر چندین جوان شیعه نیز اعدام شدند، این افراد نه به کسی تجاوز کرده و نه خون کسی را ریخته بودند تنها اتهام آنها شرکت در تظاهرات‌های مسالمت آمیز و تأیید دیدگاه‌های شیخ نمر بود.

پایگاه «العهد»، گزارش داد که اعدام شیخ نمر جنایتی هولناک و تروریسم دولتی بود، عربستان برای اینکه بتواند جنایت خود را توجیه کند شیخ نمر و چهار شهید شیعه را در کنار افرادی اعدام کردند که اتهامات تروریستی و همکاری با گروهک‌های تروریستی را در پرونده خود داشتند.

در میان همان افرادی هم که اتهامات تروریستی داشتند چند معلول ذهنی و کودکانی که در 13 سالگی به اتهام ارتباط با گروهک‌های تروریستی بازداشت شده بودند نیز اعدام شدند.

پایگاه العهد گزارش داده که بر خلاف اعلام رسمی عربستان که شیخ نمر و همراهان او در دوم ژانویه اعدام شده‌اند، حکم اعدام روز جمعه اول ژانویه همزمان با آغاز سال نو میلادی اجرا شده است.

بر اساس این خبر چند دلیل برای این فرضیه وجود دارد، یک اینکه عربستان همواره حکم‌های اعدام، شلاق و گردن زدن را از دیرباز در روز جمعه اجرا می‌کرده است.

دو اینکه مسئولان امنیتی این کشور عملیات‌های اعدام را به سرعت و در سایه تدابیر شدید امنیتی بدون اعلام قبلی در محل‌های عمومی مانند بازارها و در حضور مردم اجرا می‌کند و دلیل این پنهان‌کاری نگرانی از واکنش‌های احتمالی به آن است.

سوم، مقام‌های سعودی خبر اجرای حکم اعدام شیخ نمر را در روز شنبه که در عربستان روز تعطیل رسمی است و در ساعت 9 صبح اعلام کردند که به نظر می‌رسد روز قبل حکم اجرا شده و برای کم کردن از اهمیت آن در ساعات آغازین روز شنبه [تعطیل] اعلام شده است.

چهارم اینکه محال است عربستان در همان روزی که حکم را اجرا کرده بدون داشتن تدابیر شدید امنیتی در منطقه شرقیه و بدون آمادگی امنیتی برای مقابله با تظاهرات‌ها و اعتراضات مردمی خبر اعدام را اعلام کند.

پنجم اینکه برخی گزارش‌ها حاکی است اعدام شیخ نمر در روز جمعه و در محلی تحت نظارت نهادهای امنیتی با حضور تعدادی از اعضای خاندان پادشاهی برگزار شده که نشان دهنده وجود حس انتقام جویی در خاندان آل سعود در برابر شیخ نمر است.

گرچه عربستان شیخ نمر را اعدام کرده اما پنهان کاری و اعلام نکردن روز اصلی شهادت او و خودداری از تحویل دادن پیکر او و دیگر شهدا به خانواده‌هایشان نشان دهنده این است که عربستان هنوز از شیخ نمر و نام او هراس دارد.

کاربران و فعالان شبکه‌های اجتماعی در سالروز شهادت شیخ نمر هشتگ #وما_قتلوه [نتوانستند او را بکشند] به راه انداخته‌اند و یاد و خاطره او را زنده نگاه داشته‌اند.

منبع:فارس

اخبار مرتبط

روایت وزیر لبنانی از چهار هدف آمریکا علیه ایران

غیبت «بن سلمان‌» پس از تیراندازی در کاخ سعودی

سعودی‌ها، ایران، سوریه و قطر را دور زدند!

0 نظر

ارسال نظر

capcha