جمال سیدحاتمی،کارگردان فیلم "لاک قرمز" در گفتگو با «سراج24»:

مدیریت سینما دست کارگردان‌های جوان بسته‌اند/در فیلم از سوپر استارهای تجاری استفاده نکردیم/خودم جنوب شهری هستم برای همین درباره مسائل اجتماعی فیلم می‌سازم

مدیریت سینما دست کارگردان‌های جوان بسته‌اند/در فیلم از سوپر استارهای تجاری استفاده نکردیم/خودم جنوب شهری هستم برای همین درباره مسائل اجتماعی فیلم می‌سازم

گروه فرهنگی «سراج24»: این روزها فیلم سینمایی «لاک قرمز» با نگاهی آسیب شناسانه نسبت به معضلات اجتماعی در حال اکران است. فیلم «لاک قرمز» درباره دختری نوجوان است که بعد از مرگ پدر به تنهایی کوله بار خانواده را به دوش می کشد. بنا به گفته کارگردان این فیلم هدف از «لاک قرمز» تنها توجه به خانواده های ایرانی بوده است و این اثر از هرگونه سیاه نمایی مرسوم از این گونه فیلم ها فاصله دارد. سید جمال سید حاتمی کارگردان فیلم «لاک قرمز» که سال ها آثار تلویزیونی ساخته است، در گفت و گو با «سراج24» درباره رویکردش در ساخت فیلم «لاک قرمز» گفت: «ما تلاش کردیم تا فیلمی با کیفیت خوب بسازیم و با توجه به این که خودم جنوب شهری هستم به دور از هرگونه نگاه های مرسوم در این نوع سینما که به دنبال بزرگ نمایی و در واقع سیاه نمایی هستند سعی کردم نگاهی کاملا آسیب شناسانه نسبت به اجتماع داشته باشم. توجه خانواده ها به بحران ها و اهمیت نهاد خانواده از جمله دغدغه های من برای ساخت این فیلم بوده است.»

فیلم «لاک قرمز» توسط کامران مجیدی برادر مجید مجیدی فیلمساز شناخته شده ایرانی تهیه شده و با توجه به تجربه ساخت آثار تلویزیونی این شائبه نزد برخی افراد به وجود آمده که این فیلم از کارت رسانه ملی جهت تبلیغات استفاده کرده است. سیدحاتمی این مساله را کاملا نامربوط دانسته و عنوان کرد: «صدا و سیما به دلیل سلامت فیلم و به دلیل علاقه ای که به آن داشت، از همان جشنواره فجر از فیلم خوشش آمده بود و در اکران هم تیزرهایی به فیلم داد. همچنین بیلبوردهایی را هم در سطح شهر نصب کردیم اما چه فایده که سالن سینمایی به اندازه نداریم تا بخواهیم به خوبی فیلم را اکران کنیم و من سوالم از مسئولان سینمایی و از پخش کننده فیلم این است که چرا ما نباید به اندازه کافی سالن داشته باشیم؟» وی افزود: «پخش کننده که نباید فقط دنبال ساخت تیزر باشد و باید بتواند حق ما را برای اکران بگیرد. حتما می تواند کاری کند و با رایزنی چند سالن دیگر هم برای ما بگیرد اما به نظرم با این شرایط نباید چندان امید به گرفتن سالن بیشتر داشته باشیم.»

فیلم «لاک قرمز» در خصوص توجه مخاطبان ایرانی به فیلم «لاک قرمز» در این روزهای اکران گفت: «خوشبختانه استقبال مخاطبان نسبت به سالن های محدودی که داریم، خوب بوده است. فیلم هایی مانند «لاک قرمز» که سوپراستار ندارند باید کم کم توسط مردم شناسایی و دیده شوند. چون آن فیلم هایی که چهره دارند ویترین مناسبی برای جذب مخاطب دارند اما در فیلم ما با وجودی که بسیاری از بازیگران ارزشمند و شاخص سینما حضور دارند اما به دلیل این که سوپراستار تجاری نداریم نیاز به تامل برای دیده شدن دارد. به طور حتم این جنس فیلم هایی که ما می سازیم سرمایه گذار و اسپانسر کمتری دارد در حالی که وجود سوپراستارها باعث می شود خیلی بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.» سید جمال سید حاتمی رویکرد امروز مردم را درباره انتخاب آثار سینمایی برای تماشا مثبت ارزیابی کرده و گفت: «الان مخاطبان باهوشتر از گذشته شدند و تنها به دنبال ویترین و چهره ها نیستند و دنبال فیلم بهتر هستند. همانطور که وقتی مردم قصه فیلم ما را فهمیدند علاقمند شدند آن را ببینند و آمارها نشان می دهد با توجه به تعداد سالن هایی که در اختیار داریم، مخاطبان خوبی داشته ایم.»

از این کارگردان جوان سوال شد که دلیل اجحاف نسبت به برخی از فیلم ها در اکران چه می تواند باشد که وی پاسخ داد: «می تواند علت های مختلفی داشته باشد، از مدیریت سینما گرفته تا بحث اسپانسر و حمایت های مالی که دست فیلمسازان جوان را بسته است. این انتقاد به من فیلمساز هم وارد است که چرا به سراغ موضوعات دیگری نمی روم. در همین جشنواره فجر گذشته فیلم های «لاک قرمز»، «ابد و یک روز» و «برادرم خسرو» را داشتیم که خیلی شبیه هم بودند و به نظر مناسب نیست. باید رویکردمان را در فیلمسازی تغییر بدهیم. شاید مشکلات اجتماعی انقدر زیاد است که برای خیلی از فیلمسازان دغدغه می شود و همه یک جور می سازند. اما نیاز است به سراغ گونه های دیگری هم برویم و فقط نباید سینمای اجتماعی وجود داشته باشد. به نظرم می توان فیلم های فانتزی و یا کودک و نوجوان هم ساخت و نیاز به ایجاد شرایطی مناسب دارد. شاید امروزه وضعیت زندگی به شکلی است که فیلم ها هم تلخ شده است و فیلمسازان دنبال فضای شاد در فیلمشان نیستند، چون آدم نمی تواند از برخی مسائل پیرامونش بگذرد.»

کارگردان فیلم «لاک قرمز» درباره انتخاب موضوع نزد فیلمسازان نسل جدید سینمای ایران نسبت به فیلمسازان نسل پیشین گفت: «به نظرم فیلمسازان جوان سینمای ایران خیلی دنبال ساخت موضوعاتی مشابه می روند در حالی که در نسل های گذشته شاهد تنوع بیشتری در آثار فیلمسازان بوده ایم. حتی در سینمای کودک و نوجوان هم انواع تنوع فیلم ها را می دیدیم که بخشی عروسکی و بخشی رئال بودند. اما حالا انگار همه دارند شبیه هم فیلم می سازند و درباره برخی ژانرها و موضوعات اصلا فیلمی ساخته نمی شود.»

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha