«سراج 24» گزارش می‌دهد؛

کاوشی جسورانه از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مستند "شب‌نامه"/ بررسی ارتباط عوامل خارجی با شرکت‌های ایرانی/نمایش ردپای موسسات غربی برای تغییر در سبک زندگی ایرانیان

کاوشی جسورانه از جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در مستند "شب‌نامه"/ بررسی ارتباط عوامل خارجی با شرکت‌های ایرانی/نمایش ردپای موسسات غربی برای تغییر در سبک زندگی ایرانیان

گروه فرهنگی «سراج24»: برخلاف سینمای بی رمق و خنثی ایران که همه توجهات خود را سمت سینمای اجتماعی با نگاهی تاریک و یا غیرمعمول با فضای فکری مردمان ایران قرار داده است، سینمای مستند با خلاقیت نیروهای جوان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی توانسته است جور این نگاه را به دوش بکشد و از این نظر باید به هوش و توانایی این جوانان در پرداخت به موضوعاتی خط قرمزی به لحاظ سیاسی تبریک گفت که هوشمندانه و با جسارت به قلب اتفاقاتی می پردازند که دغدغه مردم بوده است. موضوع عدالت اقتصادی، فساد بانکی، ناهنجاری های اجتماعی و پرونده های ناتمام سیاسی و تاریخی کشورمان در سال های مختلف بهانه ای برای پرداخت سینماگران جوان انقلاب اسلامی از نسل «عمار» و «سفیر فیلم» و غیره شده است. مستند «شب نامه» از جمله آثار تولیدی جدید است که اخیرا رونمایی شده و در چند دانشگاه هم به اکران درآمده است.

«شب نامه» ساخته سیدمهدی کرباسی و نویسندگی رضا صادقی که در مرکز مستند «سفیر فیلم» تولید شده است به دنبال تحقیق و کاوشی جسورانه از فعالیت های شبکه هوشمندی است که با عناوینی جعلی چون «کارآفرینی» در پی تغییر سبک و شیوه زندگی مردم هستند و جوانان «شب نامه» که پیش از این با راه اندازی کانال تلگرامی به درون شبکه های در هم پیچیده هرمی با عنوان جعلی کارآفرینی و با مشارکت کشورهای بیگانه پرداخته بودند، این بار در قالب فیلمی مستند و مفصل به رازهای ناگفته ای پرداختند که عواملی چون «سیامک نمازی» در آن نقشی کلیدی داشته اند. مهره ای که یکی از چهره‌های اصلی عناصر نفوذ در کشور معرفی شده و مدتی پیش توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی دستگیر و توسط دستگاه قضایی محکومیت وی اعلام شده است.

فیلم قابل توجه و ارزنده ای چون «شب نامه» و اکران ها و اتفاقات جنجالی که در این مدت داشته است، بهانه ای برای گفت و گو با سیدمهدی کرباسی، کارگردان جوان این اثر بود که در کارنامه اش فیلم های مستند و افشاگرایانه ای چون «الف، لام، میم» و «به استقبال پدر» «فاکتور صوری» و «ضلع شرقی وال استریت» را دارد. کرباسی در گفت و گو با «سراج24» درباره دغدغه های ساخت مستند سیاسی «شب نامه» عنوان کرد: «فضای فیلم هایی که در «سفیر فیلم» تولید می شود نه تنها به لحاظ توجه به مفاهیم مهم کشور در سینمای ایران و آثار مستند تازگی دارد بلکه به سراغ سوژه های به زمین مانده سینما می رویم. مستند «شب نامه» با ایده نویی که دارد هم در راستای همین قاعده شکل گرفت و در اتاق فکری که داشتیم به دنبال چنین سوژه ای رفتیم.»

کارگردان جوان «شب نامه» که در کارنامه اش ساخت مستندهای «کلاه انگلیسی» را دارد، درباره موضوعاتی که مورد توجه اش برای ساخت فیلم قرار می گیرد، عنوان کرد: «ما به سراغ موضوعات روز کشور و مسائلی می رویم که می تواند برای مردم جذاب باشد و پرداخت به آن ها در رخدادهای کوتاه مدت و بلند مدت برای کشور موثر خواهد بود. می توان گفت اولویت بندی موضوعات در اختیار مواردی قرار می گیرد که درباره اش حرف زده نشده اما بسیار مهم هستند.»

کرباسی درباره سوژه فیلم که در ارتباط با فعالیت های پیچیده شرکت های هرمی خدماتی در داخل ایران بوده و نحوه ارتباطشان با موسسات غربی را دنبال می کند، عنوان کرد: «سئوال اساسی مستند «شب نامه» این است که دشمن برای رسیدن به اهداف خود در جست و جوی چه برنامه هایی است؟ این اقدامات را با پیگیری یکسری اطلاعات و سرنخ ها پیگیری کردیم تا این که به یک شبکه ای رسیدیم و فرض ما تکمیل شد که دشمن برای اجرای نقشه های خود در صدد انجام اقداماتی توسط یکسری عوامل است. این افراد و گروه ها بسیار گسترده هستند و از موسسات غربی شروع می شود که به یکسری موسسات داخلی وصل هستند و آن ها در صدد تغییر سبک زندگی مردم هستند. در داخل این شبکه ها دیدیم که یکی از فعال ترین افراد که با تعداد بسیار زیادی از افراد و موسسات ارتباط دارد سیامک نمازی است و موضوع او و وابستگی اش را دنبال کردیم.»

اخبار مرتبط

آخرین فیلم حاتمی کیا چگونه از سینماها خارج شد/ ایستگاه انقلاب 14

گروه سرودی که کرونایی شد/ ایستگاه انقلاب 13 + پشت صحنه

فیلم| چرا شهرداری تهران دیوارنگاره میدان ولیعصر را پایین کشید؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha