بروجردی در نشست الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت:

نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم/اشکالات برجام به دلیل سنگ‌اندازی آمریکایی‌هاست

 نیازمند انقلاب اقتصادی در کشور هستیم/اشکالات برجام به دلیل سنگ‌اندازی آمریکایی‌هاست

به گزارش سراج24، علا‌ءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در نشست گفت‌وگوهای راهبردی مرکز الگوی اسلامی و ایرانی پیشرفت با بیان اینکه ذخایر ارزشمندی مانند قرآن، سیره پیامبر و معصومین برای ما الگویی در بینش اسلامی ترسیم کرده‌ است، گفت: ما نباید غیر از این چارچوب عمل دیگری داشته باشیم و باید از این ذخایر در تمامی امور استفاده کنیم. در این شرایط این سؤال پیش می‌آید که چرا پس از گذشت 37 سال از انقلاب اسلامی، در عرصه‌های گوناگون دچار مشکل هستیم که نمونه بارز آن در عرصه فرهنگی و اقتصادی است.

وی با تأکید بر اینکه باید برای حل این معضلات کالبدشکافی دقیقی شود، افزود: اگر بپیذیرم قرآن و ذخیره عظیم اهل بیت (ع) الگوی ما هستند، باید این مجموعه رهنمودها و الگوها را برای نسل آینده مطرح کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، تصریح کرد: به طور مثال حضرت علی(ع) در حدیث «اوصیکم بتقوا الله و نظم امرکم ...»  بر تقوا و نظم تأکید می‌کنند که ما با این دو مسئله اصلی فاصله طولانی داریم. اگر تقوا حاکم بود، حلقه‌ها و زنجیره متعدد مفاسد اقتصادی نداشتیم و بانکها دچار مشکل نبود و دیگر شاهد تبدیل شدن فساد اقتصادی نبودیم، این نشان می‌دهد که یک جای کار می‌لنگد.

بروجردی با بیان اینکه در کشور حتی در خیابان نظم رعایت نمی‌شود، افزود: امروز اخلاق سیاسی در جامعه ما نمره بدی دارد. شاهد تهمت و افترا در فضای مجازی و در دوران انتخابات هستیم که نباید این طور باشد، یا اینکه گویی جامعه ما دچار مسابقه کلاهبرداری شده آن هم در شرایطی که روزگاری به نوشته روی یک برگه کاغذ اعتماد و عمل می‌شد، اما امروز شاهد چک و سفته‌بازی هستیم که اینها همه نشان از فاصله ما با الگوی اسلامی دارد و باید بعد از بررسی دلایل آن، دنبال راه حل بگردیم.

وی با بیان اینکه باز نشدن این واقعیات باعث استمرار آنها می‌شود، گفت: نمونه دیگر مشکلات ما در الگوی مصرف است؛ ملت ما معروف به ریخت و پاش است، حال اینکه در اسلام به صرفه‌جویی توصیه و تأکید شده است. باید تمامی اهتمام در این باشد که وضع جامعه ما از وضعیت نامطلوب به مطلوب برسد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نمونه دیگر وضعیت نامطلوب کشور را در صنعت خودروسازی عنوان و اظهار کرد: ما خودروسازی را با کره‌ جنوبی آغاز کردیم، اما امروز آن‌ها کجا هستند و ما کجا؟ چرا باید شرایط این طور باشد که هنوز مردم پیکان دهه چهل را از پیکان دهه پنجاه و شصت بهتر می‌دانند؟

بروجردی به مدیریت اسلامی مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا از سوی ایشان اشاره و تأکید کرد: ‌ما بازدیدی از فرماندهی هوا و فضا داشتیم که سردار حاجی زاده فرمانده هوا و فضا در این بازدید این مطلب مطرح را کرد که یک روز مقام معظم رهبری از آن‌ها پرسید که موشک‌ ما مثلا در 500 کیلومتر در چه دایره‌ای فرود می‌آید، آن‌ها مثلا گفتند در شعاع یک کیلومتر، حضرت آقا آن را نپذیرفتند و فرمودند موشک نقطه زن می‌خواهند. آنها با این فرمان ولایت، اصل ما می‌توانیم را به منصه ظهور رسانده و امروز موشکهای ما در بردهای طولانی نقطه‌زن هستند.

وی با تإکید بر اینکه کاستی‌ها را باید با کالبدشکافی رفع کنیم، افزود: نمونه دیگر رهنمودهای مقام معظم رهبری در بالابردن توانمندی‌های داخلی برای تولید است. به همین علت بعد از 40 و اندی سال، جنگنده F14 که قطعات آن در داخل تولید می‌شود، پرواز می‌کند؛ اینگونه توانمندی‌ها در ایران اسلامی وجود دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه ما امروز پهبادی می‌سازیم که با یک سوخت 30  ساعت پرواز می‌کند، گفت: ‌پهباد ما با دقت و مسلح با سرعت جت پرواز می‌کند، این نشان می‌دهد وضعیت ما با همه کاستی‌ها در صنایع نظامی مطلوب است و توانسته‌ایم عملکرد خوبی داشته باشیم، همچنین ما امروز جزو چند قدرت موشک‌ساز دنیا هستیم.

بروجردی با اشاره به دستاوردهای ایران در صنعت هسته‌ای، تصریح کرد: عزم آمریکا جزم بود که ما به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای دست پیدا نکنیم، اما ما از صفر تا صد آن، یعنی استخراج اورانیوم، تهیه کیک زرد، UCF، پروژه اصفهان، تزریق گاز و غنی‌سازی را خودمان توانستیم به شهادت آژانس به دست آوریم، ما در دستیابی به این صنعت پیچیده موفق بودیم؛ بدانید که مدیریت آن نیز با رهبری است.

وی به وضعیت فرهنگی در موضوع خرید اجناس خارجی اشاره و خاطر نشان کرد: در برخی خیابان‌های تهران نمی‌توانیم لباس کودک بدون مارک خارجی پیدا کنیم، البته ایراد به خود ما در مجلس در بُعد نظارتی نیز بر می‌گردد که از اهرم‌های قانونی بیشتری استفاده نکرده‌ایم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس، افزود: سیاست کلی «ایرانی باید جنس ایرانی بخرد» ، اجرایی نمی‌شود را باید در نبود کیفیت مناسب و متناسب با استانداردهای لازم و عمر آن کالا براساس هزینه داده شده جستجو کرد از این رو باید در اعطای استانداردها سخت‌گیری بیشتری شود.

بروجردی با تأکید بر اینکه الگوی اصلی ما باید قرآن، سیره معصومین و وصیت‌نامه امام(ره) باشد، به فرمان حضرت علی(ع) به مالک اشتر اشاره و اظهار کرد: حضرت علی(ع) در 1400 سال پیش دستور دادند که در زمان خشکسالی از مردم مالیات گرفته نشود، اما در کشور ما در سالی که تحریم و رکود وجود دارد و خرید و فروش متوفف شده، مأمور مالیاتی بدون توجه به شرایط، طلب مالیات می‌کند و اگر پرداخت نشود، جریمه مشمول می‌شود و هیچ منطقی حاکم نیست؛ باید از الگوهای موجود مطابق با شرایط زمان به بهترین شکل استفاده کرد.

وی همچنین به سؤالات کارشناسان و متخصصان پاسخ داد و درباره سؤال مربوط به چرایی وضعیت نامناسب اقتصادی کشور، تصریح کرد: دلیل چنین وضعیت بد اقتصادی، سؤال همه ماست که باید عوامل مختلف آن‌ را بررسی کنیم، مثلا باید شرایط بانک‌ها را بررسی کنیم، آیا سیستم بانک‌ها ربوی است یا خیر؟ مثلا در ژاپن به ازای دادن تسهیلات، دو درصد مازاد به عنوان کارمزد می‌گیرند که این یعنی دادن تسهیلات قرض‌الحسنه برای کسانی که می‌خواهند پروژه‌ای ایجاد کنند و قطعا در این شرایط چرخش اقتصادی رخ می‌دهد، اما بانک‌های ما چه نقشی در اقتصاد کشور دارند.

نماینده مردم بروجرد در مجلس تأکید کرد: مسائل بانکی و اقتصادی باید به صورت شفاف در صداوسیما و مطبوعات گفته شود، نه اینکه محافظه‌کاری شود. باید سیستم بانکی به چالش کشیده شود و رئیس بانک مرکزی و رؤسای بانکی به افکار عمومی پاسخ دهند. این موارد نشان می‌دهد که دلیل وضعیت اقتصادی فعلی خیلی مبهم نیست و باید در این مسیر حرکت انقلابی صورت گیرد، همانطور که انقلاب فرهنگی کردیم، به انقلاب اقتصادی نیز نیازمندیم، زیرا خانه اقتصاد از پای‌بست دچار مشکل است.

بروجردی درباره سؤالی پیرامون نقش کمیسیون امنیت ملی مجلس در برجام، گفت: ما جزو کسانی بودیم که از روز اول معتقد به عبور از این مرحله در برجام بودیم، چون عقل این موضوع را حکم می‌کرد. هواپیماهای ما در زمانی حتی برای تأمین سوخت دچار مشکل بودند و آنها به ما سوخت نمی‌دادند. حداقل شرایط فعلی ما این است که امروز بعد از برجام، توانستیم نفت را به میزان قبل از زمان تحریم بفروشیم. پس بهتر است اگر امروز مشکلی در مورد روند اجرای برجام است، بدانیم که به دلیل  سنگ‌اندازی آمریکاست و همانطور که امام(ره) فرمودند، هرچه فریاد دارید بر سر آمریکا بزنید.

وی با بیان اینکه نباید به جای آنکه چالش با آمریکا داشته باشیم، آن‌را به حوزه داخلی بکشانیم، گفت: این یک اشتباه است، باید فریادمان را بر سر آمریکایی‌ها بکشیم و در داخل رفعت نشان داده و توی دل مردم را خالی نکنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در راستای برجام گزارش معتدل و منطقی از سوی کمیسیون امنیت ملی درباره روند اجرایی شش ماه آن تهیه و در صحن مجلس قرائت شد.

بروجردی درباره وجود امنیت در داخل کشور، ادامه داد: اروپایی‌ها نسبت به وضعیت امنیت در داخل کشور ما غبطه می‌خورند؛ رئیس سرویس اطلاعاتی فرانسه که به ایران آمده بود از ما می‌پرسید چطور ایران با وجود شرایط منطقه از امنیت برخوردار است. این به خاطر لطف خداوند، اشراف اطلاعاتی و رصد همه‌جانبه و کار کنترل و شنود و در نتیجه داشتن امنیت پایدار است که تقریبا هفته‌ای یک بار یک تیم دستگیر می‌شود.

وی درباره چشم‌انداز 4 ساله منطقه نیز تأکید کرد: این موضوع در هاله‌ای از ابهام است، زیرا خیلی از عوامل دست ما نیست، به نظر بحران را در سوریه آمریکایی‌ها تحمیل کردند. ممکن است دولت سوریه قصوری در قضیه داشت، اما در نهایت بحران را تحمیل کردند و خوشبختانه شکست خوردند؛ در لبنان نیز تلاش‌هایی صورت گرفت که دو سال رئیس‌جمهور نداشت، آن هم چون عربستان دخیل بود. آن‌ هم عربستانی که در جنگ با مردم مظلوم یمن دچار مشکلات جدی اقتصادی شده است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس گفت: خیلی از عوامل در منطقه درباره منطقه در اختیار ما نیست، اما نقش جمهوری اسلامی ایران درباره این تحولات کلیدی است و عمق استراتژیک ما با شیعیان است.

بروجردی در پایان با اشاره به راهپیمایی اربعین، گفت: راهپیمایی اربعین حرکت جدیدی نیست، در دوران صدام ممنوع شد اما همان زمان مردم کشته می‌شدند یا به زندان می‌افتادند اما این کار را ترک نکردند. امروز با پدیده منحصر به فرد و فوق‌العاده‌ای مواجه هستیم که مردم میلیاردها هزینه با پذیرایی شاهانه ترتیب می‌دهند. این تجلی فرموده امام(ره) است که فرمودند هرچه داریم از محرم و صفر است. از همین منظر پدیده اربعین مهم و مورد مطالعه است.

به گزارش تسنیم، مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به منظور بهره‌برداری از نظرات مدیران راهبردی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هر دو هفته یک بار نشستی با حضور مدیران ارشد کشور از جمله وزیران، روسای سازمان‌ها، نمایندگان مجلس، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و شخصیت‌های راهبردی و با حضور اساتید و اندیشمندان عضو اندیشکده‌های مرکز برگزار و پس از طرح موضوع مرتبط با الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به نقد و بررسی اعضای حاضر در جلسه گذاشته خواهد شد.

اخبار مرتبط

هدف اصلی پویش نیروی جوان انقلاب عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب است

غروب قدرت‌ها را خواهیم دید

دعوت «نسل نو» از جوانان

0 نظر

ارسال نظر

capcha