روایت سلیمی‌نمین از اشتباه استراتژیک دولت در مذاکرات

مذاکرات ایران را از تهدیدی خارج نکرد‌/دولت نتایج برجام را محدود به آمریکا کرد

 مذاکرات ایران را از تهدیدی خارج نکرد‌/دولت نتایج برجام را محدود به آمریکا کرد

به گزارش سراج24،عباس سلیمی نمین در مناظره دانشجویی رفتار آمریکا در پسابرجام که به همت بسیج دانشجویی در دانشگاه تبریز برگزار شد، با اشاره به مذاکرات 13 ساله ایران با قدرت‌های جهان در موضوع هسته‌ای‌ اظهار داشت: عامل تحمل ما در 13 سال مذاکره، پافشاری بر مواضع منطقی خودمان بود و قدرتی را رقم زد که هم از نظر سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری اجازه می‌دهد اکنون در جریانات بین‌المللی حضور یابیم.

وی با بیان اینکه مذاکره در ذهنیت قدرت‌ها مذاکره برابر نیست و باید زور بالای سر طرف مقابل قرار گیرد، افزود: در زمان این مذاکرات همیشه گزینه‌های روی میز را بیان می‌کردند و بیان می‌کنند که اگر خواسته‌های ما را قبول نکنید گزینه نظامی هم روی میز داریم.

این پژوهشگر تاریخ معاصر با طرح این سؤال که چرا 13 سال مذاکره کردند و از گزینه نظامی استفاده نکردند؟ گفت: ما در مقوله‌ای وارد مذاکره شدیم که توانمندی اولیه در خود ایجاد کردیم و بر آن اتکا کرده و تهدیدها را خنثی کردیم. امروز در شرایطی قرار داریم که کسی نمی‌تواند ما را به زور در مسیری قرار دهد.

سلیمی‌نمین با تاکید بر اینکه ابزار دیپلماتیک باید به پشتیبانی از توان علمی به میدان می‌آمد، تصریح کرد: در تاریخ ایران تمامی پیمان نامه‌ها و قراردادهای ننگین با زور و فشار نظامی امضا شد و از حقوق خود نتوانستیم به خوبی دفاع کنیم ولی امروز ایران قدرتی شده که با اتکا به آن می‌تواند وارد مذاکرات محدود شود.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران با بیان اینکه برخی جریانات سیاسی معتقدند که ایران به جایی رسیده که در همه زمینه‌های می‌تواند مذاکره کند و این یک اشتباه سنگین سیاسی است، خاطرنشان کرد: درست است آمریکا کشوری است که از هر مسئله ای برای سلطه استفاده می‌کند ولی ایران در موضوعاتی وارد شد که استثناهایی تعریف شد که از جمله آن‌ها می‌توان به موضوع هسته‌ای و جنگ ایران و عراق اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه آمریکا اگر می‌توانست تک تک پیچ‌های صنعت هسته ای را باز می‌کرد، ابراز داشت: آمریکا تمامی تلاش خود را برای حفظ اسرائیل گذاشته است، چنانچه در مک فارلین یک اسرائیلی را با خود همراه کرده و به ایران می‌آورند تا اطمینان خاطر داشته باشند که امنیت و اقتدار اسرائیل تأمین می‌شود.

این پژوهشگر با تاکید بر اینکه به آمریکا نشان دادیم که با زور بازو نمی‌تواند به ما تهدیدی ایجاد کند چرا که به سرعت می‌توانیم برای اسرائیل تهدید ایجاد کنیم، ادامه داد: از لحاظ سیاسی در منطقه جمعیتی را رهبری می‌کنیم که با تمام توان در برابر اسرائیل می‌جنگد و آمریکا به این جمع بندی رسید که راهی جز مذاکرات ندارد.

وی با اشاره به اینکه برخی نیروهای سیاسی کم ایمان هم در نامه به رهبری راهی جز تسلیم را در برابر آمریکا نمی‌دیدند، تصریح کرد: درست است که آمریکا قلدر جهان و کدخدای خود خوانده است ولی ایران با ایستادگی توانست از مقطعی عبور کند که جهان تک قطبی شده بود.

سلیمی نمین در ادامه، با بیان اینکه خلاصه کردن برجام با یک کشور، کار غلطی بود که دولت یازدهم در پی آن بوده چراکه نتایج برجام را محدود به آمریکا کرد و این یک اشتباه استراتژیک است، اظهار داشت: آمریکا وقتی احساس کرد که آینده سیاسی خود را به او وابسته می‌کنید، به کرّات امتیاز خواهی می‌کند، می‌توانستیم با سایر اعضای 1+5 وارد مذاکره شده و امتیازاتی از آن‌ها بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دولت با یک حادثه در ساخت تجهیزات هوافضا کلاً به تعطیلی کشاند و این اقدام دولت به جد قابل نقد است، افزود: اینکه چه تعداد سفارش هواپیما داده‌ایم قابل افتخار نیست باید برای ورود تکنولوژی اقدامیم کردیم و از ابتدا به خرید و مانور روی آن نمی‌پرداختیم.

این پژوهشگر تاریخ معاصر، با بیان اینکه بعد از انتخابات آمریکا، دولت، اطرافیان دولت یازدهم و رسانه‌های طرفدارش کارنامه خوبی نداشته و عملکرد ناشایستی داشتند، تصریح کرد: چرا برخی روزنامه‌ها با انتشار عکس کلینتون با ذوق‌زدگی به استقبال یک آمریکایی پیچیده و جنایتکار رفتند؟ کلینتون و ترامپ فرقی با هم ندارند، تنها تفاوت این است که کلینتون بسیار پیچیده بود ولی سیاست ترامپ بسیار عریان و عیان است.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، با اشاره به اینکه دولت یازدهم حتی اگر می‌خواستیم بوئینگ بخریم، باید به بحث بومی سازی این صنعت اقدام کرده و به جوانان اعتماد می‌کرد، ابراز داشت: با تعطیل کردن آن کشور را از نقطه شروع یک تحول خوب دور کرد، نباید با یک حادثه، پروژه مهمی را تعطیل کرد، دنیا با ده‌ها حادثه هم تعطیل نمی‌کند، ولی در این دولت به کلی پروژه تحقیقاتی ساخت هواپیما را در داخل تعطیل کرد.

او با تاکید بر اینکه باید از نقد دولت دهم عبور کنیم چرا که این دولت که از فسادهای مختلف انتقاد می‌کرد، امام امروز خودش گرفتار فسادهای پیچیده‌تر شده است، تصریح کرد: به دولت قبل هم در موقع خود انتقادها را مطرح کرده‌ام و نمی‌خواهم دوباره تکرار کنم ولی اکنون نقد دیگری بس است، یک سال طبیعی بود اما بیش از سه سال است گذشته را نقد می‌کنیم و کاری انجام نمی‌شود، لذا نقد دولت خود را داشته باشند تا توفیقاتی حاصل شود.

وی با بدعهدی آمریکادر موضوعات مختلف از جمله برجام را یادآور شد و گفت: رهبری مدیریت کردند که ایران در بیش از یک موضوع وارد مذاکره با آمریکا نشود، وقتی در یک موضوع به نتیجه نرسیدیم و توفیقی نبود، چرا باید سراغ موضوعات دیگر رفت؟ آمریکا تصورمی کرد با موضوع هسته ای گره سردرگم ایجاد می‌کند و با رابطه دادن آن به اسرائیل، مقاومت، موشک و... ایران را در بن بست قرار می‌دهد.

به گفته این پژوهشگر تاریخی، آمریکا می‌خواست پایگاه قدرت ایران در منطقه را از بین ببرند و اگر این پایگاه قدرت را از بین می‌بردند، سراغ گزینه نظامی هم می‌رفتند و به ایران حمله نظامی می‌شد. لذا چون دیدند که به خواسته خود نرسیدند، علاوه بر بدعهدی اقداماتی که در تاریخ سابقه نداشت مثل مصادره 2 میلیارد دلار رخ داد.

وی با تاکید بر اینکه حمله نظامی در کل علیه ایران منتفی بود و ربطی به برجام ندارد، افزود: حتی اگر در سازمان ملل علیه ایران مصوبه ای داشته باشند، توان آن را نداشتند که حمله کنند، ضمن اینکه آمریکایی‌ها در برخی موارد بدون مصوبه و بدون هیچ پشتوانه سازمان ملل، حمله نظامی کرده‌اند. مذاکرات ما را از تهدیدی خارج نکرد، چراکه توانمندی‌هایی داشتیم که آمریکا می‌دانست که به نفع خود نیست که تهدیدی علیه ما ایجاد کنند.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، تصریح کرد: اگر می‌توانست حمله کند، به افغانستان، عراق و... حمله نمی‌کرد که ایران حساب کار دستش بیاید! تا بعدش به سراغ ایران بیاید.

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب اسلامی به لحاظ قدرت، به نقطه ای رسیده‌ایم که تهدیدی برای آمریکا در منطقه هستیم، اظهار داشت: در کنار تقویت نظامی خود، از بازوی دیپلماسی غفلت نکردیم که این، یکی از موضوعات مهم در روند بازی‌های بین‌المللی است.

سلیمی‌نمین در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر اینکه اگر برجام نبود جایگزین آن چه بود؟ ادامه داد: مجموعه نظام نه تنها برجام را رد نمی‌کند، بلکه آن را امضا و تأیید کرد، خاطر نشان ساخت: تندروی در هر دو جناح داریم، چراکه تندورهای حزبی، برجام 1 تمام نشده دنبال برجام های بعدی 2 و 3 و... بودند، از طرفی هم برجام را تندورهای حزب مقابل، ناموفق و تیم مذاکره را خائن می‌دانستند که هر دو به زیان ایران بود.

وی با تاکید بر اینکه در سطوح بالای نظام که همه سلایق سیاسی حضور دارد، برجام را رد نکردند، ادامه داد: مجلس اصولگرا، دولت و شورای عالی امنیت ملی و... با تأیید مقام معظم رهبری برجام را با ملاحظاتی تصویب کردند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه کسی از مجموعه نظام در ایران خواهان توقف برجام نبود و به همه تعهدات پایبند هستیم ولی طرف مقابل عمل نمی‌کند، تصریح کرد: هرچه پایبند برجام باشیم رسوایی آمریکا افزایش می‌یابد.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، با بیان اینکه نسل اول انقلاب، آمریکای چپاولگر را عریان و از نزدیک دیده است، ابراز داشت: نسل سوم و چهارم انقلاب از طریق تبلیغات فریبنده آمریکا را شناخته بود که برجام باعث شد این جوانان به شناخت برسند.

وی با بیان اینکه معتقدم دولت یازدهم یک دولت ائتلافی است، ادامه داد: برخی از داخل دولت تلاش می‌کردند که اتکا به غرب باشد، نتیجه برجام این شد که باید به داخل تکیه کرد و به کسی اعتماد نکرد.

سلیمی نمین در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر اینکه مقام معظم رهبری برجام را «خسارت محض» می‌دانند، ابراز داشت: رهبری با مذاکره مخالف نبود و هدایت مذاکرات را بر عهده داشتند که با یک سری ملاحظات امضا کردند، برجام از طرف آمریکا خسارت محض است.

وی با اشاره به اینکه برجام در حوزه اقتصادی شاید دستاوردی نداشته باشد ولی در حوزه سیاسی دستاوردهای زیادی دارد، افزود: روسیه در محور مقاومت، کنار ایران در برابر آمریکا ایستاده است که این یکی از دستاوردهای برجام است، قبل از این آمریکا نظام جهانی را طوری پیش برد که دست چین و روسیه را بسته بود ولی برجام این فضا را شکست و آن‌ها در کنار ایران و در مقابل آمریکا ایستادند.

سلیمی نمین ادامه داد: «خسارت محض» که وجود دارد و مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند، نگاه غلط دولت یازدهم مبنی بر این است که هر موضوعی را از جانب آمریکا توجیه می‌کند و ما این نگاه منفی دولت در مذاکرات را نقد می‌کنیم، نه کل برجام را.

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران، با تاکید بر اینکه دولت حاضر نیست به اندازه خانم کلینتون علیه آمریکا صحبت کرده و فساد آن را بیان کنند و بگویند آمریکا در برجام دروغ گفته است، اظهار داشت: دفاعی که مقام معظم رهبری از مذاکره‌کنندگان داشتند، در تاریخ دیپلماسی کشور بی سابقه بود.

وی خاطر نشان کرد: دستاوردهای برجام از جانب آمریکا نیست بلکه به غیر از آمریکا است.


منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

انتقاد شدیداللحن «رحیم‌پور ازغدی» از حسن روحانی

رفع تحریم‌ها به‌ رغم مخالفت‌های آمریکا

صوت/استیضاح؛ مشکل‌ساز یا گره‌گشا؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha