آیا ترامپ از پس کلینتون بر می‌آید؟/ کاهش شدید اختلاف در دو سطح ملی و ایالت‌های «خاکستری» + نمودار

آیا ترامپ از پس کلینتون بر می‌آید؟/ کاهش شدید اختلاف در دو سطح ملی و ایالت‌های «خاکستری» + نمودار

به گزارش سراج24 ، تا حدود یک هفته پیش، همگی از پیروزی قریب به یقین هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سخن می‌گفتند، اما طی هفته اخیر شیب رشد مقبولیت دونالد ترامپ و در کنارش کاهش نسبی اقبال عمومی به کلینتون باعث شد که اختلاف این دو رقیب هم در سطح ملی و هم در سطح ایالتی تا حد قابل توجهی کاهش یابد، به گونه‌ای که پیش‌بینی‌های پیشین را تا حدی به چالش کشید، تاجایی که در گوشه و کنار محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا، بار دیگر سخن از احتمال پیروزی ترامپ می‌رود.

نگاهی اجمالی به تغییرات در نتایج نظرسنجی‌ها

تفاوت این دو رقیب در جلب اقبال عمومی در سطح سراسری طی هفته‌ اخیر از 5.65 درصد به 2.45 درصد کاهش یافت؛ در سطح ایالت‌های یازده‌گانه «خاکستری» نیز طی یک هفته اخیر اختلاف این دو رقیب از 4.6 درصد به 3 درصد کاهش یافت.

بررسی روند تغییرات میانگین نظرسنجی‌ها در ایالت‌های یازده‌گانه خاکستری (بدون جهت‌گیری قطعی) آمریکا که از قضا نقش تعیین‌کننده و تمام‌کننده‌ای در انتخاب رئیس جمهوری آمریکا دارند نشان می‌دهد که برای دومین هفته پیاپی، اختلاف این دو رقیب تا حد زیادی کاهش یافته است. در حالی که چند هفته پیش اختلاف در اقبال عمومی به این دو رقیب به حداکثر خود (6.2 درصد) رسیده بود و حتی دو هفته پیش کلینتون توانست رکورد محبوبیت خود را در این ایالت‌ها بشکند، اما طی دو هفته اخیر این اختلاف به 3 درصد کاهش یافته است.

هم‌اکنون در بین 11 ایالت خاکستری مدنظر، ترامپ تنها در 3 ایالت از کلینتون پیش افتاده است، و در 8 ایالت دیگر این کلینتون است که پیشتاز است.

با این حال، برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که اگر ترامپ بتواند در دو ایالت دیگر از کلینتون جلو بزند که چندان هم غیرقابل دسترس نیست (به طور خاص از بین سه ایالت کارولینای شمالی، نیوهمپشایر و نوادا که به ترتیب اختلافی 1، 1.8 و 2 درصدی با یکدیگر دارند) ، ترامپ احتمالا بتواند بر خلاف انتظار همگان، پیروز رقابت‌های ریاست جمهوری این کشور شود.

 

بررسی روند تغییرات نظرسنجی‌ها در سطح ملی هم الگویی مشابه را نشان می‌دهد، نکته قابل توجه در این میان، رشد خیره‌کننده اقبال عمومی به ترامپ است، با همه اینها، کلینتون هرچند کمی از محبوبیت خود را از دست داده است، اما همچنان با جلب 45.8 درصد اقبال عمومی، فاصله‌ای 2.45 درصدی با ترامپ (43.35 درصد) دارد.

 

بررسی تفصیلی نتایج نظرسنجی‌ها در سطح ملی

از جمله مهمترین نظرسنجی‌های انجام شده طی هفته اخیر می‌توان به پیمایش مشترک مؤسسات آی.بی.دی/تی.آی.پی.پی اشاره کرد. این نظرسنجی که طی روزهای 1 تا 4 نوامبر (11 تا 14 آبان) انجام شده است، نشان می‌دهد که ترامپ و کلینتون هر کدام با جلب 44 درصد اقبال عمومی، اختلاف مابین خود را به صفر کاهش داده‌اند.

اما نظرسنجی مشترک انجام شده توسط شبکه ای.بی.سی و نشریه واشنگتن‌پست که طی روزهای روزهای 1 تا 4 نوامبر (11 تا 14 آبان) انجام شده است، نشان می‌دهد که کلینتون با جلب 48 درصد اقبال عمومی، فاصله‌ای 5 درصدی با ترامپ (43 درصد) دارد.

نتایج نظرسنجی مشترک مؤسسات ایپسوس/رویترز نیز که طی روزهای 31 اکتبر تا 4 نوامبر (10 تا 14 آبان) انجام شده است، نشان دهنده اختلاف چهار درصدی بین کلینتون (44 درصد) و ترامپ (40 درصد) در جلب اقبال عمومی است.

 

برای اجتناب از خطاهای نمونه‌گیری، در این بخش نگاهی به میانگین مجموع نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در ایالات متحده طی یک هفته اخیر می‌اندازیم. نتایج نشان می‌دهند که در نظرسنجی‌های هفت روز گذشته، کلینتون در مجموع با کسب 45.80 درصد اقبال عمومی همچنان با بیش از 2.45 درصد از ترامپ (با حدود 43.35 درصد) جلوتر است، این در حالی که در هفته پیش از آن اختلاف این دو رقیب برابر با 5.65 درصد بود که نشان دهنده کاهش 3.2 درصدی فاصله این دو رقیب طی یک هفته اخیر است.

 

این در حالی است که اگر به میانگین نتایج نظرسنجی‌های سراسری انجام شده در آمریکا طی بازه زمانی «یک‌ماهه اخیر» نظری بیندازیم، مشاهده می‌شود که پس از افت و خیزهای متعدد، فاصله این دو رقیب طی هفته اخیر در قیاس با یک‌ماهه کاهش قابل توجی یافته است.

طی یک‌ماهه اخیر، کلینتون و ترامپ در جلب اقبال عمومی به‌طور میانگین 5.22 درصد اختلاف داشتند که این میزان تفاوت در هفته اخیر با کاهشی قابل توجه به 2.45 درصد رسیده است.

 

بررس تفصیلی وضعیت نظرسنجی‌ها در یازده ایالتِ «خاکستریِ» تعیین‌کننده

شهروندان آمریکایی در تمامی 50 ایالت این کشور و پایتخت آن در انتخابات ریاست جمهوری نقش‌آفرینی می‌کنند، اما نتیجه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری این کشور عملاً با آرای 11 ایالت این کشور مشخص می‌شود، ایالت‌هایی که «خاکستری» نامیده می‌شوند، و به‌صورت سنتی و به‌خلاف دیگر مناطق، از آنها انتظار نمی‌رود که از پیش، جهت‌گیری مشخص و قطعی حزبی داشته باشند.

این 11 ایالت شامل کلرادو، فلوریدا، آیووا، میشیگان، نوادا، نیوهمپشایر، کارولینای شمالی، اوهایو، پنسیلوانیا، ویرجینیا و ویسکانسین هستند که در مجموع 146 رأی از 538 رأی کالج الکترال را به خود اختصاص می‌دهند.

بررسی نتایج نظرسنجی‌های اخیر در این یازده ایالت نشان می‌دهد که کلینتون در مجموع همچنان از ترامپ جلوتر است؛ هرچند که فاصله این دو رقیب با احتساب نظرسنجی‌های انجام شده طی هفته اخیر تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. در حال حاضر ترامپ در 3 ایالت آیووا و اوهایو و فلوریدا توانسته است اکثریت اقبال عمومی را به‌سوی خود جلب کند، و در 8 ایالت از کلینتون جا مانده است. بین این 8 ایالت دیگر نیز بیشترین فاصله این دو رقیب در ایالت‌های ویسکانسین و میشیگان است، جایی که کلینتون در هر دو ایالت فاصله‌ای 6.2 درصدی با ترامپ دارد.

 

در مجموع نیز با احتساب «میانگین وزنی» ــ که از ترکیب اقبال عمومی در تمامی این ایالت‌ها به هر یک از دو نامزد و تعداد آرای الکترال هر ایالت حاصل شده است ــ هیلاری کلینتون 3 درصد جلوتر از ترامپ است، این در حالی است که اختلاف این دو براساس همین شاخص در هفته پیش برابر با 4.6 درصد بود.

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبط

اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق تا ۲ روز دیگر

جدیدترین نتایج انتخابات پارلمانی عراق

دختر ترامپ در آغوش نتانیاهو!+عکس

0 نظر

ارسال نظر

capcha