بلومبرگ: مشاوران کلینتون رویکرد خصمانه‌ای علیه ایران دارند

 بلومبرگ: مشاوران کلینتون رویکرد خصمانه‌ای علیه ایران دارند

به گزارش سراج24، به نقل از بلومبرگ، "ما بازخواهیم گشت و دوباره رهبری را در دست خواهیم گرفت." این جمله مربوط به مایکل مورل، معاون و مدیر موقت سابق سیا و مشاور کمپین هیلاری کلینتون است که روز سه‌شنبه در اندیشکده "مرکز پیشرفت آمریکایی" عنوان شد.

مورل که احتمالا به یک پست رده بالا در دولت آتی کلینتون دست خواهد یافت  بر نقش پررنگتر آمریکا برای مقابله با ایران در خاورمیانه تاکیده کرده است. به عنوان مثال وی اعلام کرده است که آمریکا باید دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه ایران به دلیل اقداماتش در منطقه تصویب کند.

مورل همچنین راهبرد جدیدی را برای نیروی دریایی آمریکا به منظور مقابله با کشتی‌های ایرانی ارائه کرده که بنا بر ادعاها درحال کمک به جنگ نیابتی در یمن هستند. وی در این ارتباط مدعی شده است: کشتی‌ها طبق برنامه منظم از ایران سلاح به حوثی‌ها در یمن می‌رسانند. من از دیدگاه راهبردی مشکلی در این مسئله نمی‌بینم که نیروی دریایی آمریکا وارد کشتی‌های آنها شده و در صورت مشاهده تسلیحات، کشتی‌ها را به سمت ایران بازگرداند.

او همچنین به عنوان بخشی از راهبرد جدید پیشنهاد مقابله با ایران را ارائه کرده که طبق آن از متحدان آمریکا در خاورمیانه خواسته می‌شود تا اقدامات بیشتری را برای کاهش تهدید ایدئولوژی جهادی و اصلاح سیستم‌های حکومتی فاسد و ضعیف انجام دهند.

در دوره ریاست جمهوری اوباما و پس از توافق هسته‌ای، متحدان آمریکا در خاورمیانه تنها با خرید تسلیحات بیشتر نگرانی خود درباره افزایش نفوذ ایران در منطقه را تا اندازه‌ای رفع کردند، البته به اعتقاد مورل این اقدام اوباما تا کنون به هیچ وجه تاثیرگذار نبوده است و ایران همچنان به افزایش نفوذ خود ادامه داده است.

روش مورل شباهت بسیاری به نگرش جیک سالیوان، مشاور ارشد امنیتی کلینتون است که در پروژه امنیتی ترومن گفته بود: ما باید هزینه‌های رفتارهای بی ثبات کننده ایران را افزایش دهیم و در مقابل اطمینان متحدان سنی خود را بیش از پیش جلب کنیم.

اخبار مرتبط

رایزنی آمریکا و عربستان درباره نویسنده سعودی

تمجید صالح از نقش ایران در حمایت از عراق

بن‌سلمان هزینه کدام را می‌دهد سازش یا مقاومت؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha