مقدم‌فر در نشست جامعه اسلامی مدیران ایران:

دکترین دفاعی ایران از «دفاع صرف» به «افزایش تهدید برای دشمن» تغییر یافته/امکان اتخاذ راهبرد را برای آمریکا سلب کرده‌ایم

دکترین دفاعی ایران از «دفاع صرف» به «افزایش تهدید برای دشمن» تغییر یافته/امکان اتخاذ راهبرد را برای آمریکا سلب کرده‌ایم

به گزارش سراج24 ، حمیدرضا مقدم‌فر مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیست‌وششمین نشست ماهیانه جامعه اسلامی مدیران ایران که با موضوع «دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با نظام جهانی سلطه» در پژوهشکده امام محمد باقر(ع) تهران برگزار شد، با اشاره به این نکته که برای اصطلاح «دکترین» تعریف استانداردی وجود ندارد، افزود: با این حال، معمولاً از این اصطلاح به مفهوم مجموعه‌ای از اصول بنیادی و نظریه‌های هادی(راهنما) برای طرح‌ریزی‌های استراتژیک و سیاستگذاری‌های دفاعی و نظامی استفاده می‌شود.

وی در ادامه به برخی مولفه‌های اصلی دکترین نظامی جمهوری اسلامی در وضعیت کنونی اشاره کرد و گفت: اولین مولفه آن است که امروز هم دکترین نظامی از «ماهیت دفاعی» برخوردار است.

مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه، دومین مولفه مهم دکترین نظامی جمهوری اسلامی در اوضاع کنونی را اینگونه روایت کرد که "محور اصلی دکترین نظامی جمهوری اسلامی، امنیت و بازدارندگی است که از طریق افزایش و توسعه توانمندی‌های دفاعی حاصل می‌شود"؛ مقدم‌فر در توضیح بیشتر این مولفه گفت: امروزه بازدارندگی معنای تکامل‌یافته‌تری نسبت به گذشته پیدا کرده است. بازدارندگی گاهی معادل مدیریت ادراک (Perception Management) تلقی می شود، یعنی اگر کشوری بتواند پیش‌فرض‌های ذهنی و ادراک طرف مقابل را تغییر دهد و گزاره‌های مورد نظر خود را در ساختمان ذهنی او جا دهد، می‌تواند برای او تصمیم‌سازی کند. امروز جمهوری اسلامی وقتی اعلام می‌کند که "اگر حرکتی علیه نظام جمهوری اسلامی توسط دشمن صورت بگیرد، تمامی منافع حیاتی آنها در تمامی دنیا تهدید خواهد شد"، این در باور و ادراک نظام سلطه و قدرتهای اقماری‌شان موثر بوده و به عنوان یک واقعیت، آنها را از اقدام نظامی علیه ایران بازمی‌دارد.

"امروز جمهوری اسلامی وقتی اعلام می‌کند که "اگر حرکتی علیه نظام جمهوری اسلامی توسط دشمن صورت بگیرد، تمامی منافع حیاتی آنها در تمامی دنیا تهدید خواهد شد"، این در باور و ادراک نظام سلطه و قدرتهای اقماری‌شان موثر بوده و به عنوان یک واقعیت، آنها را از اقدام نظامی علیه ایران بازمی‌دارد."

مقدم‌فر در ادامه این بخش از سخنانش با بیان اینکه دکترین نظامی جمهوری اسلامی از بازدارندگی دفاعی پس از دوران دفاع مقدس، به «بازدارندگی دفاعی و تهاجمی» در وضعیت کنونی متحول شده است، این موضوع را سومین مولفه دکترین نظامی جمهوری اسلامی ذکر کرد و در توضیح بیشتر آن گفت: دکترین نظامی جمهوری اسلامی از افزایش آمادگی و توانمندی برای مقابله با تهدید دشمن، به افزایش قابلیت برای تهدید دشمن تغییر کرده، به حدی که امروز قدرتهای زورگو از جمهوری اسلامی احساس تهدید می‌کنند.

"تحول دکترین نظامی جمهوری اسلامی از بازدارندگی دفاعی پس از دوران دفاع مقدس، به «بازدارندگی دفاعی و تهاجمی»"

"تحول از جنگ کلاسیک به جنگ نامتقارن"

وی تحول دیگر در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی را "تحول از جنگ کلاسیک به جنگ نامتقارن با دشمن در تمامی ابعاد" توصیف کرد و با بیان اینکه دکترین دفاع نامتقارن ما 3 سطح دارد، افزود: سطح الف، سطح تجهیزات است؛ در این سطح حربه‌هایی مانند قایق‌های تندرو جهت مقابله با تهدید ناوهای آمریکایی در خلیج فارس و یا تولید انبوه موشکهای دوربرد و میان برد برای هدف گرفتن پایگاه‌های آمریکا در منطقه و یا قلمرو رژیم صهیونیستی به جای موشکهای قاره پیما در دستورکار قرار می‌گیرد. سطح ب، سطح کنشگران است و در این سطح جنگ از ارتشهای کلاسیک به سطح گروه‌های نیابتی از طریق آموزش و سازماندهی گروه‌های‌ جهادی و محور مقاومت در طول سالیان پس از انقلاب اسلامی تغییر می‌کند. 

مواجهه با دشمن در عراق و سوریه برای نجنگیدن در تهران و اصفهان

این کارشناس مسائل راهبردی سطح سوم(ج) در دکترین دفاع نامتقارن را سطح "جغرافیا" عنوان کرد و ادامه داد: این مسئله بدین معناست که عرصه رویارویی به خارج از مرزها منتقل می‌شود تا قلمرو سرزمینی ایمن‌تر بماند. مواجهه با دشمنان اسلام در عراق و سوریه برای نجنگیدن در تهران و کرمانشاه و اصفهان و ... است.

دشمن امروز بنای خود را بر نبرد هوشمند یعنی ترکیبی از نبرد سخت، نیمه‌سخت و نرم قرار داده است

مقدم‌فر گزاره "اگر قوی باشیم، امن هستیم" را یکی از اصول بنیادین دکترین دفاعی جمهوری اسلامی توصیف کرد و با اشاره به اصل «نبرد هوشمند» به عنوان هشتمین رکن دکترین دفاعی ایران گفت: دشمن در گذشته گاهی به صورت نبرد سخت(مانند دفاع مقدس)، گاهی به حالت نیمه سخت(مثل تحریم‌ها، ترورها و ناامنی‌های تحمیلی در برخی مرزها) و بعضاً همچون فتنه 88 از طریق جنگ نرم با جمهوری اسلامی مواجه شده است؛ اما امروز بنای خود را بر نبرد هوشمند یعنی ترکیبی از نبرد سخت، نیمه‌سخت و نرم قرار داده است؛ و متناسب با همین مسئله جمهوری اسلامی نیز آمادگی مقابله را به صورت هوشمند در خود ایجاد کرده است.

به گزارش تسنیم، مشاور فرمانده کل سپاه در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه ظهور و بروز انقلاب اسلامی، هندسه قدرت در جهان را تغییر داد، اظهار کرد: انقلاب ما که تکیه‌گاهش دین است، موجب شد تا قدرت‌های شرقی و غربی با شکوفایی انقلاب، احساس نگرانی کنند؛ آنها به دنبال از بین بردن این انقلاب بوده و هستند و برای نابودیش همه کاری می‌کنند.

رموز موفقیت ایران در دفاع مقدس

وی با اشاره به اینکه آنها برای مقابله با انقلاب اسلامی و تضعیف آن، فردی همچون «صدام» را تشویق کردند و به او فرمان دادند تا به ایران حمله کند، افزود: پیروزی ما در جنگ تحمیلی از آنجا که تمام قدرتها به صدام کمک می کردند و عزم آنها این بود که از این طریق انقلاب اسلامی نوپا و گفتمان آن را که در تعارض با لیبرالیزم و مارکسیسم بود را نابود کنند، شبیه یک معجزه و رمزآلود بود. 

وی با برشمردن هفت رمز از رموز موفقیت آفرین جنگ گفت: تبعیت محض از ولی فقیه به  عنوان نایب امام زمان، صبر و ایستادگی خانوادههای شهدا، حضور جوانان در جنگ و میدان دادن به آنها، مدیریت و روحیه انقلابی که رهبر معظم انقلاب تأکیدات ویژهای بر روی آن داشته و دارند، حاکمیت معنویت و خدامحوری، نهراسیدن از اجتماع دشمن و نیز رهبری بینظیر حضرت امام(ره)، رمزهای موفقیت ما در دوران جنگ تحمیلی بود. 

مقدم‌فر با تاکید بر اینکه جنگ ما هنوز با دشمن تمام نشده است، تصریح کرد: اگر چه با قطعنامه 598، جنگ تحمیلی 8 ساله متوقف شد و افتخار ما این است که با عملیات نظامی و مقتدرانه سرزمین خود را از دشمن پس گرفتیم، ولی جنگ با نظام سلطه تمام نشده و این راه تا زمانی که انقلاب اسلامی پایدار است، ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه در دکترین نظامی، یکی از مباحث مهم، روشن شدن وضعیت خودی و دشمن است، عنوان کرد: نبرد ما با نظام سلطه ادامه دارد و فقط شکل جنگ و نوع تاکتیک‌ها تغییر کرده است.

امروز عمق ا‌ستراتژیک ما به دوردستها رفته و درگیری‌ها به بیرون از مرزها کشیده شده است

مقدم‌فر با بیان اینکه منطقه غرب آسیا، منطقه بسیار حساس و مهم چه از نظر ژئوپلتیک و ژئواستراتژیک و چه از منظر تاریخی و تمدنی است، افزود:امروز عمق ا‌ستراتژیک ما به دوردستها رفته و درگیری‌ها به بیرون از مرزها کشیده شده است؛ چند سالی است که اطراف ما مملو از درگیری است و بیش از 2 میلیون نفر در اطراف ما  کشته شده‌اند، اما جمهوری اسلامی ایران امن و امان است؛ این یعنی اقتدار نظام اسلامی و امنیتی که به موهبت دوران دفاع مقدس به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه دشمن از جمهوری اسلامی ایران هراس داشته و جرأت حمله به کشور را ندارد، اظهار کرد: امروز از لحاظ راهبردی نظام سلطه و امریکا سرگردان شده‌اند، آنها از تهیه نقشه جامع راهبردی برای منطقه عاجز شده‌اند و نَفَسهای دشمنان در منطقه به شماره افتاده است. 

مشاور رسانه‌ای فرمانده کل سپاه افزود: به مدت بیش از 5 سال است که در سوریه علیه دولت قانونی این کشور و به نفع تروریستها اقدام  نظامی کرده‌ا‌ند اما نتوانسته‌ا‌ند به مقصود خود برسند و به لطف خدا در حال هزیمت‌اند. آمریکاییها که پشت صحنه این حملات وحشیانه هستند، در حال حاضر شکست خورده میدان‌اند و می‌بینید که از سر ناتوانی به مذاکره و راهکار سیاسی روی آورده‌اند؛  و در یمن هم بیش از یکسال و نیم است که به گل نشسته‌اند.

مقدم‌فر با یادآوری جنگ 33 روزه حزب‌الله لبنان در مقابل صهیونیستها، خاطرنشان کرد: نیروهای مقاومت در این جنگ پوزه صهیونیستها را به خاک مالیدند، همه این مؤلفه‌ها، شکست امریکا در منطقه غرب آسیا را به دنبال داشته است و به همین دلیل آنها در این منطقه دیگر استراتژی ندارند و به عبارت دیگر "کور" عمل می‌کنند. 

وی با بیان اینکه مسیر تاریخ در حال عوض شدن است، گفت: این مسیر در حال حاضر در منطقه غرب آسیا در حال تغییر است و سرمنشأ تغییرات، جمهوری اسلامی ایران است. دشمنان اسلام و نظام به دنبال «خاورمیانه بزرگ» در خدمت صهیونیسم بودند ولی الان از سر ناتوانی سر تعظیم به خواسته‌های ملت مقاوم منطقه فرود آورده اند.

 

 

منبع:تسنیم

اخبار مرتبط

تحریف تاریخ برای توجیه مذاکره با آمریکاست

آمریکا انتقام ناکامی‌اش در ایجاد «خاورمیانه بزرگ» را از سردار سلیمانی گرفت

نشانه‌های افول آمریکا از نگاه عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع)

0 نظر

ارسال نظر

capcha