"مطالبات" مقام معظم رهبری در حوزه کتاب

افزایش دقت در نشر کتاب و جلوگیری از انتشار و توزیع کتب مضر/ مجموعه‌ای که متصدی امر کتاب است نباید هر کتاب مضری را وارد بازار کتابخوانی کند/ در زمینه‌ تولید و چاپ و نشر کتاب بی‌مبالاتی جایز نیست

افزایش دقت در نشر کتاب و جلوگیری از انتشار و توزیع کتب مضر/ مجموعه‌ای که متصدی امر کتاب است نباید هر کتاب مضری را وارد بازار کتابخوانی کند/ در زمینه‌ تولید و چاپ و نشر کتاب بی‌مبالاتی جایز نیست

به گزارش خبرنگار سراج24، بی‌شک نشر و تولید کتاب در جامعه بسیار مفید است اما نه هرکتابی و با هر محتوایی. قطعا برخی از کتاب‌ها نه تنها کمکی به تعالی فرهنگی جامعه نمی‌کنند بلکه باعث "ولنگاری فرهنگی" می‌شوند. از همین‌رو بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری "مجموعه دست‌اندرکاران امر کتاب -چه مدیریت کتابخانه‌ها، چه آن کسانی که در وزارت ارشاد مسئول این کارند، چه خود ناشران- باید توجه کنند که مواد تغذیه‌ معنوی سالم، مفید و مقوی بایستی در سطح جامعه منتشر شود."

 

* افزایش دقت در نشر کتاب و جلوگیری از انتشار و توزیع کتب مضر

 

یکی از مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه کتاب، جلوگیری از نشر کتب مضر است. در همین رابطه ایشان در 29 تیرماه 1390 در دیدار مسئولان کتابخانه‌ها و کتابداران فرمودند: «یک نکته‌ دیگر، انتخاب و گزینش کتاب است. کتاب، محصول فکر و مغز و تجربه و هنر و ذوق یک کسی است یا کسانی است که این کتاب را تهیه و تولید کرده‌اند. لزوماً هر کتابی مفید نیست و هر کتابی غیرمضر نیست. بعضی کتابها مضر است. مجموعه‌ای که متصدی امر کتاب است، نمیتواند با اتکاء به این فکر که ما آزاد میگذاریم، خودشان انتخاب کنند، هر کتاب مضری را وارد بازار کتابخوانی کند - همچنان که داروهای مسموم را، داروهای خطرناک را، داروهای مخدر را متصدیان امور این داروها آسان و بی‌قید در اختیار همه نمیگذارند؛ از دسترس دور نگه میدارند؛ گاهی هشدار میدهند - این یک خوراک معنوی است؛ اگر فاسد بود، اگر مسموم بود، اگر مضر بود، ما به عنوان ناشر، به عنوان کتابدار، به عنوان کتابخانه‌دار، به عنوان متصدی پخش - به هر عنوانی که با کتاب ارتباط دارد - حق نداریم این را در اختیار افرادی قرار بدهیم که آگاه نیستند، ملتفت نیستند؛ که این در فقه اسلام، یک فصل مخصوص به خود دارد. پس باید مراقبت کرد. باید کتاب خوب را، کتاب سالم را در اختیار گذاشت. بیشتر هم باید توجه کرد به این که آن کتاب بتواند هم پرورش فکری بدهد، هم راه درست را در اختیار بگذارد.»

 

علاوه بر این، رهبر معظم انقلاب  در 5 خرداد 1377 با بیان اینکه  در"زمینه‌ تولید و چاپ و نشر کتاب بی‌مبالاتی جایز نیست" فرمودند: «من به آقایان مسئولان مسائل فرهنگی هم دائماً این نکته را گفته‌ام و باز هم می‌گویم که ما بایستی بدانیم یک دولت، همچنان که نسبت به بسیاری از امور مردم مسئول است - کلکم مسئول عن رعیته - مسئول وضع معیشتشان، وضع اقتصادشان، وضع سیاستشان، وضع فرهنگشان، وضع تحصیلاتشان، وضع بهداشتشان؛ مسئول وضع ذهنشان هم هست. یعنی اگر دیدیم که فرضاً در جامعه‌ ما کتابی هست که هنرش فقط این است که احساسات جنسی را در جوانان تحریک کند، این مضرّ است. این را نمی‌شود به عنوان این‌که یک فرآورده‌ فرهنگی است، آزاد بگذاریم که هر که خواست، تولید و عرضه کند؛ نه، این بحثِ خواست نیست؛ مثل مواد مخدّر است.»

 

ایشان ادامه دادند: «...در زمینه‌ کار عملیاتی، باید جلوِ کتاب‌های مضرّ را گرفت. ما کتاب عملیاتی داریم. کتاب عملیاتی این است که عملاً یک نفر را دچار مشکل می‌کند؛ مثل همان احساسات جنسی که اوّل گفتم. این‌جا بحث نظریه نیست. این کسی که خواند، خودش به طور طبیعی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. جلوِ این را باید گرفت؛ این اصلاً چیز قابل نقدی نیست. این ملاک است؛ یعنی آن نوشته‌ای که وقتی وارد بازار فرهنگ شد، مشغول عملیات می‌شود و قابل این نیست که به آن جواب داده شود، مضرّ است و بایستی جلوش را گرفت.»

اخبار مرتبط

لزوم افزایش تیراژ چاپ کتاب در کشور/ نارضایتی رهبر انقلاب از تیراژ پایین کتاب‌ها/ مسئولان مربوطه "باید یک حرکتی آغاز کنند"

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی به مجریان رادیو/ "مجریان رادیو باید طوری حرف بزنند که همه مخاطبان خود را اشباع کنند"

ضرورت طراحی لباس ملی توسط طراحان ایرانی/کت‌وشلوار لباس ملی ایرانیان نیست/ "تقلید فرهنگی خطر بزرگی است"

0 نظر

ارسال نظر

capcha